Siły Powietrzne USA przetestowały system walki elektronicznej Angry Kitten na dronie MQ-9A Reaper.
Pod koniec lata 2022 roku pisaliśmy o interesującym amerykańskim rozwiązaniu o nazwie Angry Kitten. Tej wiosny Siły Powietrzne USA przetestowały go na dronie MQ-9A Reaper.
Co wiadomo
556th Test and Evaluation Squadron zakończył pierwsze testy naziemne i lotnicze MQ-9A Reaper wyposażonego w jednostkę przeciwdziałania elektronicznego Angry Kitten ALQ-167. System został przetestowany w kwietniu w Creech Air Force Base w Nevadzie i zakończył się sukcesem.
W ramach testu specjaliści Sił Powietrznych USA skupili się na zapewnieniu elektronicznego ataku dronów. Reaper jest zwykle używany do zwiadu i zbierania informacji o wrogu, choć w razie potrzeby może być wyposażony w broń rakietową.
Wojna elektroniczna to walka o kontrolę nad widmem elektromagnetycznym, które służy do komunikacji między jednostkami, kierowania bronią i tłumienia wroga. Departament Obrony USA uważa, że dominacja w tej dziedzinie będzie miała kluczowe znaczenie w potencjalnej wojnie z Rosją lub Chinami.
Siły Powietrzne USA przez lata zaniedbywały zdolności w zakresie wojny elektronicznej. Teraz służby próbują to nadrobić. W tym celu wczesną jesienią 2022 r. uruchomiono projekt mający na celu zidentyfikowanie niedociągnięć, poszukiwanie funduszy na ich naprawę i określenie kolejnych kroków.
Angry Kitten wykorzystuje uczenie maszynowe do wyboru najskuteczniejszego sposobu tłumienia zasobów wroga i oceny reakcji wroga na sygnały zagłuszające. System ten był początkowo wykorzystywany jedynie w ćwiczeniach symulujących działanie wrogich urządzeń zagłuszających.
Angry Kitten opiera się na technologii opracowanej przez Georgia Institute of Technology Research w 2013 roku. Po udanych testach Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zdecydowały się na stworzenie czterech bojowych wersji systemu.
Źródło: 53 Skrzydło