Chiny zatopiły grupę uderzeniową lotniskowca USS Gerald R. Ford salwą 24 pocisków hipersonicznych w symulowanym starciu.
Chińskie wojsko przeprowadziło komputerową symulację bitwy z US Navy. Symulacja wykazała, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza jest w stanie zniszczyć grupę uderzeniową lotniskowca USS Gerald R. Ford.
Co wiadomo
W ponad dwóch tuzinach intensywnych bitew siły chińskie zatopiły grupę uderzeniową USS Gerald R. Ford salwą 24 hipersonicznych pocisków przeciwokrętowych. Zgodnie ze scenariuszem, Chiny atakują amerykańskie okręty po tym, jak zbliżają się one do wyspy na Morzu Południowochińskim, do której prawa rości sobie ChRL. Co ciekawe, nawet w symulacji zauważono, że chińskie wojsko najpierw wydało "wielokrotne ostrzeżenia".
Symulacja została przeprowadzona przez zespół z North University of China, kierowany przez Cao Hongsonga. Powiedział on, że atak zniszczył prawie wszystkie okręty nawodne floty USA.
Wcześniej uważano, że grupa uderzeniowa lotniskowców US Navy jest niezatapialna przy użyciu broni konwencjonalnej. Obecnie naukowcy twierdzą, że stosunkowo niewielka liczba pocisków hipersonicznych wystarczy, aby "niezawodnie zniszczyć" wroga.
W symulacji wykorzystano dwie wersje pocisków hipersonicznych o różnych parametrach. Niektóre z nich zostały wystrzelone z pustyni Gobi (co najmniej 2000 km od Tajwanu). Uderzenie przeprowadzono w trzech falach, aby zmylić obronę powietrzną wroga.
Planiści wojskowi wykorzystują zaawansowane symulacje do oceny różnych scenariuszy i opracowywania strategii. Nie można jednak całkowicie na nich polegać. Eksperci ostrzegają, że rzeczywiste możliwości rakiet mogą różnić się od tego, co pokazano w symulacjach komputerowych ze względu na ukształtowanie terenu, pogodę i inne nieprzewidziane czynniki.
Jeśli chodzi o grupę lotniskowców uderzeniowych, składa się ona z sześciu okrętów. Oprócz lotniskowca USS Gerald R. Ford (CVN-78) są to krążownik klasy Ticonderoga USS San-Jacinto i cztery niszczyciele rakietowe klasy Arleigh Burke w modyfikacji Flight IIA.
Źródło: scmp