Pentagon przeprowadzi pierwszy test eksperymentalnego samolotu do testowania technologii hipersonicznej latem przyszłego roku.

Autor: Maksim Panasovskiy | 05.06.2023, 23:09
Pentagon przeprowadzi pierwszy test eksperymentalnego samolotu do testowania technologii hipersonicznej latem przyszłego roku.

Jednostka Innowacji Obronnych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych zamierza przeprowadzić pierwszy test w locie eksperymentalnego samolotu, który zostanie wykorzystany do testowania technologii hipersonicznej już latem przyszłego roku. Jak widać, program Hypersonic and High-Cadence Airborne Testabilities (HyCAT) nabiera rozpędu.

Co wiadomo

Pentagon aktywnie rozwija broń hipersoniczną dla amerykańskiej armii, sił powietrznych i marynarki wojennej. Nie wszystkie projekty są równie udane, ale w każdym przypadku agencja potrzebuje eksperymentalnego samolotu do testowania technologii hipersonicznej. Pentagon potrzebuje również celu zdolnego do osiągania prędkości hipersonicznych (od 6174 km/h) do testowania pocisków przechwytujących.

Australijska firma Hypersonix zbudowała własny samolot dla programu HyCAT o nazwie DART AE. Latem przyszłego roku wykona on swój pierwszy w pełni autonomiczny lot. W przyszłości Departament Obrony USA chce przeprowadzać co najmniej jeden start w tygodniu.

Oprócz Hypersonix, w programie HyCAT uczestniczą Rocket Lab i Fenix Space. Jednak Defence Innovation Division zamierza podpisać umowę z czwartym zespołem w celu opracowania kolejnego samolotu testowego.

Co więcej, organizacja ma już na oku uruchomienie projektu HyCAT 2, który rozszerzy zakres testów samolotu. W szczególności chodzi o integrację możliwości nawigacyjnych i zaawansowanej komunikacji. Ponadto wszystko to powinno być tanie w produkcji.

Jeśli chodzi o DART AE, platforma testowa jest wyposażona w silnik SPARTAN z napędem bezpośrednim, ma 2,8 metra długości i może osiągać prędkości przekraczające 8600 km/h. Jej zasięg wyniesie 1000 km. Nadchodzące testy będą polegały na sprawdzeniu układu przyspieszenia i napędu oraz zebraniu danych dotyczących lotu z prędkością hipersoniczną.

Źródło: Defence News