Kalifornijska firma uruchomiła pierwsze na świecie laboratorium do opracowywania leków w warunkach zerowej grawitacji i testowania technologii hipersonicznych.

Autor: Maksim Panasovskiy | 14.06.2023, 14:02
Kalifornijska firma uruchomiła pierwsze na świecie laboratorium do opracowywania leków w warunkach zerowej grawitacji i testowania technologii hipersonicznych.

Kalifornijskiej firmie Varda udało się umieścić na orbicie pierwszą fabrykę, która będzie tworzyć różne materiały, w tym leki, w warunkach zerowej grawitacji. Eksperyment potrwa nieco ponad miesiąc.

Co wiadomo

Fabryka o średnicy około 70 cm będzie krążyć wokół naszej planety na wysokości 1000 km i powróci na Ziemię za około miesiąc. Pierwszą misją orbitującego laboratorium będzie zbadanie zachowania leku na AIDS. Zostanie on poddany obróbce cieplnej w celu zbadania, jak zachowują się kryształy, gdy grawitacja jest praktycznie nieobecna.

Fabryka kalifornijskiej firmy została wysłana na orbitę za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9. Laboratorium zostanie uruchomione w przyszłym tygodniu, gdy zakończy się seria testów wymaganych do uruchomienia pojazdu.

Po powrocie na Ziemię prędkość modułu z fabryką osiągnie Mach 25 (30 626,1 km/h). Varda uzgodniła już z wojskiem, że kapsuła zostanie wykorzystana jako poligon doświadczalny dla technologii hipersonicznej. W tym celu Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przeznaczyły 60 milionów dolarów i zagwarantowały przyszłe finansowanie.

Na wysokości około 40 km nad powierzchnią prędkość nadal będzie przekraczać Mach 5 (6174 km/h). Gdy prędkość spadnie jeszcze bardziej, spadochrony otworzą się, aby umożliwić kapsule łagodne lądowanie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Varda zamierza podjąć drugą misję pod koniec 2023 roku. Ponadto firma chce uruchomić stację produkcyjną, która pozostanie na orbicie przez cały czas. Materiały i sprzęt będą tam dostarczane w taki sam sposób, jak na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Źródło: New Atlas