Tureccy naukowcy opracowali czujnik NFC, który może wykrywać zjełczałą żywność w lodówce
Naukowcy z uniwersytetu w Stambule w Turcji zaprezentowali swoje najnowsze osiągnięcie: maleńki czujnik, który może wykrywać zepsutą żywność w lodówce.
Jak to działa
Czujnik może monitorować żywność bogatą w białko, taką jak mięso, ryby, kurczak i inne. Kiedy taka żywność zaczyna się psuć, uwalnia aminy biogenne - związki organiczne, które są toksyczne dla ludzi. Czujnik wykrywa ich ilość i może stwierdzić, czy mięso jest świeże, czy już zepsute i niezdatne do spożycia.
Obecnie wskaźniki te można monitorować wyłącznie za pomocą specjalnego, drogiego sprzętu. Jednak czujnik opracowany przez tureckich naukowców może pomóc zmniejszyć ilość odpadów i zapobiec zatruciom pokarmowym.
Twórcy twierdzą, że maleńki czujnik można zainstalować w domowej lodówce lub w witrynie sklepowej. Jest tani w produkcji i łatwy w użyciu. Czujnik łączy się przez NFC ze smartfonem i przesyła do niego informacje o stanie mięsa. Nie ma potrzeby ładowania go, ponieważ wykorzystuje połączenie z pobliskim smartfonem do autonomicznej pracy.
Naukowcy przetestowali swoje rozwiązanie na próbkach kurczaka i wołowiny przechowywanych w różnych warunkach i wykazało ono dość dokładne wyniki.
Źródło: New Atlas