OpenAI lobbowało na rzecz swoich interesów w Unii Europejskiej przed przyjęciem ustawy o sztucznej inteligencji.
Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, lobbuje na rzecz złagodzenia niektórych przepisów europejskiej ustawy o sztucznej inteligencji, aby zmniejszyć obciążenie regulacyjne dla firmy.
Co wiemy
We wrześniu 2022 r. OpenAI wysłało do europejskich urzędników dokument zatytułowany "OpenAI White Paper on the European Union Artificial Intelligence Act". Zawiera on szereg propozycji, które zostały później włączone do ostatecznego tekstu ustawy.
Wcześniej parlamentarzyści proponowali uznanie systemów sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia za technologie "wysokiego ryzyka". Zamiast tego uzgodniona ustawa wprowadziła koncepcję dostawców tak zwanych "modeli podstawowych", które podlegają znacznie mniejszym wymaganiom.
Firma sprzeciwiła się również poprawce, która klasyfikowała systemy generujące jako technologie " wysokiego ryzyka". Firma argumentowała, że wystarczające byłoby oparcie się na innej części ustawy, która wymaga od dostawców oznaczania zawartości sztucznej inteligencji.
W innych sekcjach białej księgi OpenAI opowiadało się za poprawkami, które pozwoliłyby programistom szybko aktualizować swoje systemy ze względów bezpieczeństwa bez konieczności poddawania się długiej ocenie urzędników UE.
Firma potwierdziła istnienie dokumentu. Według przedstawiciela OpenAI, przegląd został dostarczony na prośbę polityków UE.
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Unia Europejska zatwierdziła ustawę o regulacji sztucznej inteligencji.
- Stany Zjednoczone wprowadziły ustawę, która pociągałaby firmy zajmujące się sztuczną inteligencją do odpowiedzialności za złośliwe treści.
- Emmanuel Macron chce uczynić Francję "mistrzem" w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Źródło: Time