Watykan publikuje własne wytyczne dotyczące etyki sztucznej inteligencji
Stolica Apostolska wydała przewodnik na temat etyki sztucznej inteligencji w rozumieniu papieża.
Co wiadomo
Przewodnik jest wynikiem współpracy między papieżem Franciszkiem a Centrum Etyki Stosowanej Markkula Uniwersytetu Santa Clara. Wspólnie stworzyli oni nową organizację o nazwie Instytut Technologii, Etyki i Kultury (ITEC).
Pierwszym projektem organizacji jest podręcznik zatytułowany "Etyka w erze przełomowych technologii: An Operational Roadmap". Zawiera on siedem sekcji, z których każda podzielona jest na 46 konkretnych kroków.
Na przykład zasada "Poszanowania godności i praw człowieka " obejmuje nacisk na "Prywatność i poufność". Aby wcielić tę ideę w życie, książka wzywa do zobowiązania się do "nie gromadzenia większej ilości danych niż to konieczne".
Dokument wzywa firmy do rozważenia specjalnych środków ochrony danych medycznych i finansowych oraz do skupienia się na odpowiedzialności wobec użytkowników, a nie tylko na wymogach prawnych.
Według księdza Brendana McGuire'a, doradcy ITEC, inicjatywa jest kulminacją długotrwałych interesów Kościoła. Argumentuje on, że Watykan ma wyjątkową zdolność do przyciągania kluczowych graczy do stołu.
"Papież zawsze miał szerokie spojrzenie na świat i ludzkość i wierzy, że technologia jest dobra. Ale wraz z ich rozwojem nadszedł czas, aby zadać głębsze pytania" - powiedział ojciec Brendan.
Według niego, do Kościoła często zwracali się dyrektorzy firm z całej Doliny Krzemowej z prośbami o pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Ojciec Brendan powiedział, że możliwe zagrożenia egzystencjalne związane ze sztuczną inteligencją są poważne. Jednak bezpośrednie problemy związane z tą technologią zasługują na nie mniejszą uwagę.
Ojciec Brendan nie wie jednak, czy papież korzystał z ChatGPT.
Źródło: Gizmodo.