Amerykański okręt podwodny klasy Ohio przenoszący 20 rakiet balistycznych Trident II i głowice nuklearne może odwiedzić Koreę Południową w lipcu po raz pierwszy od 42 lat.
W tym roku Stany Zjednoczone i Republika Korei podpisały tak zwaną "Deklarację Waszyngtońską", na mocy której amerykański okręt podwodny przewożący broń jądrową zostanie wysłany do azjatyckiego kraju po raz pierwszy od dziesięcioleci. Prawdopodobnie nastąpi to przed końcem tego miesiąca.
Co wiadomo
Stany Zjednoczone wyślą do Korei Południowej okręt podwodny klasy Ohio przenoszący międzykontynentalne pociski balistyczne i głowice nuklearne. Będzie to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony Korei Północnej. Ostatni raz amerykański okręt podwodny systemu Trident znajdował się w Republice Korei w 1981 roku.
Kolejny okręt podwodny ma zacumować w tym kraju 27 lipca. Tego dnia przypada 70. rocznica podpisania porozumienia o zawieszeniu broni w wojnie koreańskiej. Dokument ten wstrzymał działania wojenne, które miały miejsce w latach 1950-1953.
Nie wiadomo jeszcze, który strategiczny krążownik rakietowy trafi do Korei Południowej. Jednym z kandydatów był okręt podwodny USS Maine (SSBN-741). Oprócz niego, 13 innych okrętów podwodnych klasy Ohio jest również wyposażonych w pociski balistyczne:
- USS Henry M. Jackson (SSBN-730);
- USS Alabama (SSBN-731);
- USS Alaska (SSBN-732);
- USS Nevada (SSBN-733);
- USS Tennessee (SSBN-734);
- USS Pennsylvania (SSBN-735);
- USS West Virginia (SSBN-736);
- USS Kentucky (SSBN-737);
- USS Maryland (SSBN-738);
- USS Nebraska (SSBN-739);
- USS Rhode Island (SSBN-740);
- USS Wyoming (SSBN-742);
- USS Louisiana (SSBN-743).
W sumie są one zdolne do wystrzelenia do 20 międzykontynentalnych pocisków balistycznych Trident II (D5), z których każdy jest uzbrojony w osiem głowic nuklearnych. Ich maksymalny zasięg wynosi ponad 12 000 km.
USS Michigan (SSGN-727), który można zobaczyć na powyższym zdjęciu, niedawno odwiedził nasz kraj po raz pierwszy od 2017 roku. Jest to również okręt podwodny klasy Ohio, ale przenosi do 154 pocisków manewrujących Tomahawk bez głowicy nuklearnej.
Źródło: The Korean Times