OECD: 60% pracowników sektora finansowego i produkcyjnego obawia się zastąpienia przez sztuczną inteligencję
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oceniła wpływ sztucznej inteligencji na globalny rynek pracy.
Co wiadomo
OECD przeprowadziła ankietę wśród ponad 2000 pracodawców i 5300 pracowników sektora finansowego i produkcyjnego w siedmiu krajach członkowskich. W rezultacie trzech na pięciu pracowników obawia się, że w ciągu następnej dekady zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję. Dwóch na pięciu obawia się spadku wynagrodzeń związanego z AI.
Ogólnie rzecz biorąc, w 38 krajach OECD zawody o najwyższym ryzyku automatyzacji stanowią 27% siły roboczej. Kraje Europy Wschodniej, w tym Węgry, Słowacja, Czechy i Polska, są najbardziej podatne na automatyzację.
Z drugiej strony, 63% respondentów stwierdziło, że sztuczna inteligencja zwiększyła ich satysfakcję z pracy poprzez automatyzację niebezpiecznych lub rutynowych zadań. Ośmiu na dziesięciu pracowników zgłosiło wzrost produktywności, a nieco ponad 50% poprawę zdrowia psychicznego.
Mniej więcej taka sama liczba pracodawców stwierdziła, że sztuczna inteligencja może pomóc pracownikom niepełnosprawnym.
OECD wzywa państwa członkowskie do szybkiego działania i zapewnienia, że korzyści płynące ze sztucznej inteligencji w miejscu pracy przewyższają ryzyko.
Źródło: The Next Web.