Firma Pulsar Fusion rozpoczęła prace nad największym silnikiem termojądrowym w historii, który umożliwi rakietom osiąganie prędkości ponad 800 000 km/h.

Autor: Maksim Panasovskiy | 16.07.2023, 16:02
Firma Pulsar Fusion rozpoczęła prace nad największym silnikiem termojądrowym w historii, który umożliwi rakietom osiąganie prędkości ponad 800 000 km/h.

Firma Pulsar Fusion rozpoczęła budowę największego na świecie silnika rakietowego, który będzie zasilany paliwem termojądrowym. W ciągu czterech lat brytyjska firma zamierza stworzyć komorę spalania o długości 8 metrów.

Co wiadomo

Silnik fuzyjny będzie oparty na bardzo gorącej plazmie uwięzionej w polu elektromagnetycznym. Obecnie naukowcy pracują nad sposobem utrzymania plazmy w polu elektromagnetycznym. Ogłosił to James Lambert, dyrektor finansowy brytyjskiej firmy.

Pulsar Fusion wykorzysta superkomputer do dokładnego przewidywania zachowania plazmy i znalezienia sposobów na jej kontrolowanie. W tym celu firma rozpoczęła współpracę z amerykańską firmą Princeton Satellite Systems.

Jeśli się to uda, temperatura w komorze spalania osiągnie setki milionów stopni. Uważa się, że energia będzie wystarczająca, aby rakieta osiągnęła prędkość ponad 800 000 kilometrów na godzinę. Dla porównania, prędkość światła wynosi około 1,08 miliarda kilometrów na godzinę

Projekt firmy Pulsar Fusion opiera się na koncepcji Direct Fusion Drive (DFD). Polega ona na uzyskiwaniu ciągu specjalnie z fuzji jądrowej. Kluczowym elementem silnika DFD jest reaktor termojądrowy, który ma postać cylindrycznej komory z cewkami elektromagnetycznymi.

Komora jest wypełniona gazem potrzebnym do fuzji. Na przykład deuter i hel-3. Po rozpoczęciu reakcji w komorze powstaje plazma, do której utrzymania konieczne jest ciągłe dostarczanie paliwa.

Substancja w postaci gazowej jest przenoszona do komory przez jeden z jej końców. Następnie musi zostać podgrzana i przesłana do dyszy przez drugi koniec, bez osiągania stanu plazmy.

Fuzja jądrowa znacznie skróci czas podróży między planetami. Będzie to szczególnie przydatne po rozpoczęciu załogowych misji na Marsa.

Źródło: Science Alert