Stany Zjednoczone planują wydać 756 mld USD w ciągu 10 lat na arsenał broni nuklearnej
Departament Obrony USA przygotowuje się do dużych inwestycji w sektor broni jądrowej. W ciągu dziesięciu lat Pentagon będzie musiał wydać setki miliardów dolarów.
Co wiadomo
Koszt nuklearnego dowodzenia, kontroli i łączności (nuclear command, control and communications, NC3) w latach 2023-2032 wyniesie 117 miliardów dolarów. Oznacza to, że koszty w porównaniu z poprzednimi szacunkami, sprzed dwóch lat, wzrosną o 23 miliardy dolarów.
Skokowy wzrost kosztów wynika z przyspieszonej modernizacji komponentów odstraszania nuklearnego, w tym wymiany samolotów E-4B National Airborne Operations Center i E-6B Take Charge and Move Out. Takie oświadczenie wydało Biuro Budżetowe Kongresu (Congressional Budget Office).
Administracja prezydenta USA Joe Bidena obiecuje ulepszyć NC3 i zwiększyć poziom obrony przed cyberatakami. Biały Dom ma jeszcze czas, ponieważ nowa broń nuklearna wejdzie do służby dopiero po 2030 roku.
Jeśli 117 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na NC3, łączne inwestycje w arsenał nuklearny osiągną aż 756 miliardów dolarów do 2032 r. Ale to pod warunkiem, że wszystkie wnioski budżetowe zostaną spełnione. Powodem jest to, że znaczna część infrastruktury, w tym laboratoria badawcze i zakłady produkcyjne, popadła w ruinę od czasu zakończenia zimnej wojny. Ponadto, broń nuklearna również przechodzi kompleksową modernizację, aby zachować zdolność operacyjną.
Amerykańska broń jądrowa została opracowana podczas II wojny światowej. Od tego czasu stanowi ona ważny element bezpieczeństwa narodowego USA. CBO uważa, że w nadchodzących latach Kongres musi podjąć decyzję o rozmieszczeniu sił nuklearnych i zdecydować, w jakim stopniu powinny one zostać zmodernizowane.
Źródło: Defence News