Fabryka, która eksplodowała w Rosji, była zaangażowana w rozwój nowej generacji bombowca Envoy z napędem jądrowym, który będzie przenosił pociski hipersoniczne.

Autor: Maksim Panasovskiy | 10.08.2023, 21:24
Fabryka, która eksplodowała w Rosji, była zaangażowana w rozwój nowej generacji bombowca Envoy z napędem jądrowym, który będzie przenosił pociski hipersoniczne.

Dzień wcześniej doszło do eksplozji w Zagorskich Zakładach Optyczno-Mechanicznych w regionie moskiewskim. Jak się okazało, był on zaangażowany w rozwój strategicznego bombowca stealth nowej generacji.

Co wiadomo

Samolot jest znany jako Envoy, Izdeliye 80 i PAK DA. Trzecia nazwa bombowca jest skrótem od projektu "Perspective Aviation Complex of Long-Range Aviation". Prace nad nim rozpoczęły się w 2009 roku.

Rosyjskie media, po przeanalizowaniu informacji dostępnych na rządowej stronie zamówień publicznych, dowiedziały się, że Zagorskie Zakłady Optyczno-Mechaniczne otrzymały kontrakt na wykonanie integralnej części prac projektowych nad Envoy-1OEP/L#. Kontrakt ma zostać zrealizowany w 2027 roku, a jego kwota wyniosła 67 milionów rubli, czyli około 700 000 dolarów po aktualnym kursie wymiany.

Jeśli chodzi o samolot, głównym projektantem jest firma Tupolew. Założono, że strategiczny bombowiec-rakietowiec będzie mógł wykonać swój pierwszy lot w 2025 lub 2026 roku i wejdzie do służby do 2027 roku.

"Envoy to zupełnie nowy projekt, a nie rozwinięcie istniejącego programu. Samolot będzie miał aerodynamiczną konstrukcję latającego skrzydła. Będzie częściowym zamiennikiem Tu-95, Tu-160 i Tu-22M3 i będzie przenosił pociski z głowicami nuklearnymi. Bombowiec będzie również uzbrojony w broń hipersoniczną, precyzyjne bomby i otrzyma najnowsze środki walki elektronicznej.

Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że w tej chwili "Envoy" istnieje tylko na obrazach graficznych, a jego charakterystyka - tylko na papierze. W szczególności mówi się, że bombowiec nuklearny będzie miał zasięg do 15 000 km, dwa silniki, ładowność do 30 ton i będzie w stanie rozwinąć prędkość poddźwiękową.

Źródło: @agentstvonews