Stany Zjednoczone mogą rozpocząć testy broni hipersonicznej na australijskiej ziemi w ramach sojuszu AUKUS
Stany Zjednoczone postrzegają Australię jako poligon doświadczalny dla nowych systemów uzbrojenia, w tym broni hipersonicznej. Zwraca się uwagę na rozwój zaawansowanych zdolności w ramach sojuszu AUKUS, który obejmuje również Wielką Brytanię.
Co wiadomo
Obecnie AUKUS koncentruje się przede wszystkim na dostarczaniu Australii atomowych okrętów podwodnych. Sekretarz armii USA Christine Wormuth powiedziała, że wkład Australii w sojusz nie zawsze musi wiązać się z inwestycjami finansowymi.
Australia może być doskonałym poligonem doświadczalnym dla zaawansowanych systemów uzbrojenia, w tym pocisków hipersonicznych. Warto również zauważyć, że niedawno na terytorium tego kraju przeprowadzono pierwsze wyst rzelenie pocisku balistycznego ATACMS w ramach ćwiczeń wojskowych.
Zaletą Australii są duże terytoria o stosunkowo niewielkiej populacji. Takie terytoria byłyby doskonałym miejscem do testowania amerykańskiej broni rakietowej.
Oprócz pocisków hipersonicznych, Christine Wormuth wspomniała o Precision Strike Missile (PrSM). Jest to pocisk taktyczny o potencjalnym maksymalnym zasięgu 1000 kilometrów (obecnie 500 kilometrów), który ma zastąpić ATACMS.
Warto zauważyć, że Australia była już poligonem doświadczalnym dla broni. Przykładowo, w połowie ubiegłego wieku Wielka Brytania zaczęła przeprowadzać testy bomb atomowych. Trwały one od 1952 do 1963 roku. W tym czasie przeprowadzono ponad tuzin testów nuklearnych.
Źródło: scmp