Hubble sfotografował ogromną gromadę galaktyk 2,6 mld lat świetlnych od Ziemi, która może pomóc w badaniu ciemnej materii.
Kosmiczne Obserwatorium Jamesa Webba jest głównym dostawcą danych z kosmosu. Jednak teleskop Hubble'a również nie próżnuje. Niedawno sfotografował ogromną gromadę galaktyk.
Co wiadomo
Obserwowany obiekt nosi nazwę 2MASX J05101744-4519179. Masywna gromada galaktyk znajduje się w odległości około 2,6 miliarda lat świetlnych od naszej planety w gwiazdozbiorze Piktora (Pictor).
Naukowcy uważają, że takie obserwacje pomogą im dowiedzieć się więcej o ciemnej materii. Stanowi ona niewidoczną część naszego wszechświata. Ciemna materia nie emituje światła, ale jest w stanie wywierać wpływ grawitacyjny na zwykłą materię.
2MASX J05101744-4519179 i podobne obiekty działają jak kosmiczne teleskopy oparte na grawitacji. Dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu pomagają lepiej przyjrzeć się temu, co znajduje się za nimi.
Hubble był w stanie zobrazować ogromną gromadę galaktyk dzięki dwóm instrumentom trzeciej generacji. Teleskop wykorzystał Advanced Camera for Surveys (ACS) i Wide Field Camera 3 (WFC3).
Źródło: esahubble