Bombowiec nuklearny B-52H Stratofortress po raz pierwszy wystrzelił pocisk hipersoniczny AGM-183A ARRW po nieudanym teście wiosennym.
Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) to jeden z kilku pocisków hipersonicznych, nad którymi pracuje Pentagon. Najprawdopodobniej projekt zostanie zamknięty, ale Siły Powietrzne USA nadal go testują.
Co wiadomo
Zdolny do przenoszenia ładunków jądrowych bombowiec po raz pierwszy wyst rzelił bojowy prototyp hipersonicznego pocisku AGM-183A ARRW w grudniu 2022 roku. Drugi test odbył się w marcu i zakończył się niepowodzeniem, po czym zaczęto mówić o zamknięciu projektu.
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych natychmiast oświadczyły, że nawet w przypadku ograniczenia programu ARRW, służba przeprowadzi zaplanowane testy dwóch pozostałych prototypów. I tak, prawie sześć miesięcy po nieudanym teście, samolot strategiczny B-52H wykonał kolejny próbny start u wybrzeży Kalifornii w dniu 19 sierpnia 2023 roku.
Nad pociskiem hipersonicznym pracuje amerykańska firma Lockheed Martin. Komisja Służb Zbrojnych Izby Reprezentantów (House Armed Services Committee) podjęła decyzję o zerowym finansowaniu programu od przyszłego roku podatkowego.
Niewykluczone, że projekt zostanie wznowiony w przyszłości. Na razie Pentagon skupi się na rozwoju pocisków HACM(Hypersonic Attack Cruise Missile). Departament widzi w tym pocisku hipersonicznym większe nadzieje.
Jeśli chodzi o ostatni test, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych nie chciały komentować jego celów ani powodzenia. Jednak przedstawiciele służb powiedzieli, że uzyskali cenne nowe informacje na temat możliwości ARRW. Dane te mogą pomóc w innych projektach, w tym HACM.
Źródło: Defence News