Northrop Grumman otworzył pierwszy amerykański zakład masowej produkcji silników do pocisków hipersonicznych HACM zdolnych do osiągania prędkości ponad 6174 km/h.

Autor: Maksim Panasovskyi | 07.08.2023, 09:59
Northrop Grumman otworzył pierwszy amerykański zakład masowej produkcji silników do pocisków hipersonicznych HACM zdolnych do osiągania prędkości ponad 6174 km/h.

Northrop Grumman stał się pierwszą firmą, która otworzyła w Stanach Zjednoczonych fabrykę produkującą silniki odrzutowe do pocisków hipersonicznych. Przedsiębiorstwo pojawiło się w stanie Maryland.

Co wiadomo

Stany Zjednoczone, podobnie jak inne kraje, przywiązują dużą wagę do rozwoju broni hipersonicznej zdolnej do osiągnięcia prędkości ponad 6174 km/h (M=5) i utrzymania jej na całym dystansie lotu. Nowy obiekt o nazwie Hypersonics Capability Centre (HCC) pomoże osiągnąć ten cel.

Zlokalizowany w Elkton zakład skupi się na masowej produkcji silników do pocisków hipersonicznych. Zakład zajmuje powierzchnię 5 574 metrów kwadratowych. Przedstawiciele Northrop Grumman powiedzieli, że nowy zakład będzie wspierał rosnące zapotrzebowanie Pentagonu na broń dalekiego zasięgu.

HCC zatrudnia obecnie ponad 50 osób. Zakład będzie produkował silniki dla HACM (Hypersonic Attack Cruise Missile), a w przyszłości będzie produkował głowice, systemy napędowe i inne komponenty dla przyszłych systemów hipersonicznych.

HACM jest głównym priorytetem Sił Powietrznych USA po tym, jak program AGM-183 ARRW nie spełnił oczekiwań i praktycznie zagwarantowano jego zamknięcie. Służby zamierzają zainwest ować w projekt prawie 2 mld USD do 2028 roku.

Późną wiosną tego roku okazało się, że Raytheon rozpoczął już testowanie komponentów obiecującego pocisku hipersonicznego. W pracach nad bronią firma wykorzystuje własne osiągnięcia z projektu Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC). Zimą bombowiec nuklearny z powodzeniem wyst rzelił HAWC, a pocisk był w stanie osiągnąć prędkość ponad 6 100 kilometrów na godzinę.

Źródło: Northrop Grumman