Recenzja słuchawek Huawei FreeClip TWS: nietypowa alternatywa dla AirPods

Ciekawe słuchawki TWS o niekonwencjonalnej konstrukcji, które zapewniają wygodne dopasowanie i długi czas pracy na baterii, ale nie oferują żadnej izolacji akustycznej

Autor: Aleksander Czub | 10.05.2024, 00:00

Kolejny ciekawy eksperyment Huawei, słuchawki Huawei FreeClip TWS, które są interesujące ze względu na ich niezwykle nietypową konstrukcję w postaci osobliwych klipsów, które przylegają do uszu, został zrecenzowany przez gg. Dzięki tej konstrukcji słuchawki nie wchodzą do kanału słuchowego, więc można je uznać za półotwarte. Oczywiście dzięki tej konstrukcji Huawei FreeClip nie są słuchawkami, które zapewnią całkowite zanurzenie się w muzyce podczas podróży środkami transportu publicznego. Są one skierowane do innej grupy odbiorców: tych, którzy chcą słuchać muzyki w tle i stale być świadomi tego, co dzieje się wokół nich i komunikować się bez zdejmowania słuchawek. Huawei FreeClip są bardzo wygodne i doskonale sprawdzają się zarówno w biurze, jak i podczas joggingu. Co więcej, stopień ochrony IP54 jest w pełni kompatybilny z uprawianiem sportu. Mocne strony słuchawek to długa żywotność baterii i szybkie ładowanie, a także proste i intuicyjne sterowanie dotykowe. Ogólnie rzecz biorąc, Huawei FreeClip zdecydowanie nie jest modelem masowym i nie zrobi wrażenia na melomanach, ale z pewnością znajdzie swoich odbiorców. Cena słuchawek wynosi 200 euro.

4 powody, dla których warto kupić Huawei FreeClip:

 • szukasz słuchawek TWS, które pozwolą ci słyszeć, co dzieje się wokół ciebie przez cały czas;
 • oryginalny design;
 • Stopień ochrony IP54;
 • długa żywotność baterii.

2 powody, dla których nie warto kupować Huawei FreeClip:

 • potrzebujesz modelu izolującego hałas, aby skoncentrować się na muzyce;
 • aplikacja Huawei AI Life nie jest dostępna w Google Play.

Szybkie przejście:

 1. Jak wygląda Huawei FreeClip?
 2. Czy Huawei FreeClip są wygodne w użyciu?
 3. Co z jakością dźwięku i mikrofonem Huawei FreeClip?
 4. Jak długo Huawei FreeClip działa bez ładowania?
 5. W stanie suchym

Jak wyglądają Huawei FreeClip?

Огляд Huawei FreeClip

Huawei wielokrotnie udowadniał, że potrafi tworzyć ciekawe projekty i nietypowe rozwiązania konstrukcyjne. Huawei FreeClip jest jednym z takich eksperymentów. Nazwa jest w pełni spójna z designem: Clip można przetłumaczyć jako klips lub spinacz. Każda wkładka douszna składa się z trzech części: dwóch dużych bloków połączonych elastycznym prętem. Dzięki tej konstrukcji słuchawka jest przymocowana: ucho jest faktycznie zaciśnięte między dwoma blokami. Twierdzi się, że kształt ten został opracowany w oparciu o badanie życzeń użytkowników, którzy chcą słuchać muzyki bez odcinania się od tego, co dzieje się wokół nich.

Огляд Huawei FreeClip

Oba główne bloki są wykonane z błyszczącego plastiku. Część w kształcie kuli wchodzi do ucha, ale nie wchodzi do środka. Znajduje się w niej głośnik, który jest chroniony przed brudem i kurzem za pomocą siatki, którą można łatwo wyczyścić w przypadku zanieczyszczenia. Zewnętrzna część balonu ma dwa mikrofony używane do rozmów.

Огляд Huawei FreeClip

Druga część to jednostka zawierająca całą elektronikę. Wygląda jak fasola. Wewnątrz znajdują się baterie, styki ładowania i mikrofony używane do redukcji szumów i ochrony przed wiatrem.

Огляд Huawei FreeClip

Obie jednostki są połączone rodzajem paska, który HUAWEI nazwał C-bridge Design. Pasek jest dość elastyczny i ma efekt pamięci. Siła nacisku jest wystarczająca do bezpiecznego dopasowania. Jednocześnie słuchawki nie uciskają i nie powodują dyskomfortu. Każda słuchawka waży 5,6 g. Co ciekawe, słuchawki są absolutnie identyczne. Aby nie pomylić prawego i lewego kanału, zastrzeżona aplikacja ma funkcję automatycznego wykrywania lewego i prawego kanału.

Огляд Huawei FreeClip

Obudowa wykonana jest w formie kamyków morskich. Jest stosunkowo kompaktowa i płaska. Dzięki temu można go łatwo nosić w kieszeni. Z przodu znajduje się logo Huawei oraz wskaźnik LED informujący o poziomie naładowania lub trybie parowania. Obudowa waży 44,5 g.

Огляд Huawei FreeClip

Po prawej stronie obudowy znajduje się pojedynczy przycisk odpowiedzialny za tryb parowania. Wewnątrz wszystko jest standardowe: gniazda słuchawkowe ze stykami ładowania. Pokrywa ma przyjemny, umiarkowanie ciasny skok i automatyczne zamykanie zarówno w pozycji otwartej, jak i zamkniętej. Etui w żadnym wypadku nie otworzy się przypadkowo.

Огляд Huawei FreeClip

Huawei FreeClip jest dostępny w klasycznej czerni i bardziej oryginalnym fiolecie, jak w recenzji. Zapewnia ochronę przed kurzem i zachlapaniami zgodnie z normą IP54. Są więc odpowiednie do uprawiania sportu.

Czy Huawei FreeClip są wygodne w użyciu?

Huawei FreeClip mają bardzo niestandardowy kształt, więc zastrzeżona aplikacja zawiera instrukcje, jak prawidłowo z nich korzystać. Rzeczywiście, aby znaleźć wygodną pozycję, należy je nieco przekręcić wokół ucha, w którym głośniki będą skierowane bezpośrednio do kanału słuchowego.

Same słuchawki są bardzo lekkie. A przy dobrej pozycji okazały się naprawdę wygodne. Można je nosić przez wiele godzin bez dyskomfortu. Co więcej, można po prostu zapomnieć o ich obecności. Ale nie ma tu mowy o izolacji hałasu: to słuchawki dla tych, którzy chcą słyszeć, co dzieje się wokół nich przez cały czas. Nawet słuchawki douszne wchodzą nieco głębiej do kanału słuchowego, co zapewnia minimalną redukcję hałasu. Trudno więc będzie słuchać muzyki w metrze z Huawei FreeClip.

Огляд Huawei FreeClip

Do sterowania w ruchu używane są czujniki na wszystkich trzech częściach słuchawek. Co jest dość wygodne: ważne jest, aby nie przegapić.

Огляд Huawei FreeClip

Do połączenia Huawei FreeClip wykorzystuje Bluetooth w wersji 5.3 i obsługuje kodeki SBC AAC. Biorąc pod uwagę typ słuchawek, to w zupełności wystarczy. Połączenie ze smartfonem jest stabilne, nie było żadnych problemów podczas użytkowania. Istnieje wsparcie dla podłączenia do dwóch urządzeń Multipoint. Do ustawień wykorzystywana jest autorska aplikacja Huawei AI Life, która oczywiście nie jest dostępna w Google Play. Dlatego będzie musiała zostać pobrana osobno jako apk. Firma zwykle zostawia w tym celu kod QR na pudełku. Aplikacja zawiera informacje o ładowaniu słuchawek i etui, centrum połączeń (do korzystania z Multipoint), korektor z kilkoma gotowymi ustawieniami (nie ma korektora graficznego), aktualizacje oprogramowania, wyszukiwanie słuchawek (odtwarzanie sygnału dźwiękowego z każdej), funkcje eksperymentalne (które opisaliśmy nieco powyżej) oraz dodatkowe ustawienia. Wśród nich warto wymienić funkcję wykrywania noszenia (automatyczna pauza po zdjęciu słuchawek), niską latencję, wspomnianą wcześniej funkcję automatycznego przełączania kanałów, sygnał dźwiękowy etui ładującego oraz tryb wysokiej głośności.

Obsługiwane jest podwójne i potrójne dotknięcie, a także można skonfigurować przeskakiwanie do następnego/poprzedniego utworu, pauzę/odtwarzanie i uruchamianie asystenta głosowego. Dzięki najnowszemu oprogramowaniu układowemu sekcja funkcji eksperymentalnych umożliwia teraz sterowanie głośnością poprzez dotknięcie przednich i tylnych słuchawek.

Co z jakością dźwięku i mikrofonem Huawei FreeClip?

Huawei FreeClip wyposażono w dynamiczne przetworniki o rozmiarze 10,8 mm i podwójne magnesy. I tutaj warto wspomnieć o specyficznej konstrukcji samych słuchawek. Tak zwana kula akustyczna nie wchodzi do kanału słuchowego, a emitery skierowane są tylko w jego stronę. Huawei twierdzi, że wyciek dźwięku spowodowany konstrukcją jest zminimalizowany dzięki zaawansowanemu systemowi powrotu fal dźwiękowych, który wykorzystuje mikrofony z tyłu obudowy. Percepcja i dźwięk słuchawek zależy również od ich prawidłowej pozycji i otoczenia. Przy prawidłowej pozycji kulki akustyczne znajdują się blisko początku kanału słuchowego, a dźwięk jest zaskakująco przyjemny: niskie częstotliwości prawie nie są tracone, a ogólne wrażenie przypomina słuchanie wysokiej jakości słuchawek dousznych. Dźwięk jest dość pełny i zrównoważony. Oczywiście nie mówimy tu o wysokiej szczegółowości, ale muzyka brzmi naprawdę dobrze. Jednocześnie, ze względu na cechę konstrukcyjną, jest przestrzeń i nie ma uczucia zwężenia, które często występuje w zamkniętych modelach dousznych. Słuchawki doskonale sprawdzają się w scenariuszu słuchania muzyki w tle: podczas pracy lub uprawiania sportu.

Огляд Huawei FreeClip

Oczywiście podczas słuchania na ulicy lub w hałaśliwym biurze percepcja zmienia się znacząco: można usłyszeć absolutnie wszystko, co dzieje się wokół nas. Chociaż rezerwa głośności jest wystarczająca, aby muzyka była słyszalna nawet w metrze. Chociaż nie będzie to zbyt przyjemne. Do komunikacji podczas połączeń Huawei FreeClip wykorzystuje 2 mikrofony i tzw. wielokanałowe algorytmy głębokiej sieci neuronowej (DNN), które (teoretycznie) powinny odróżniać głos od otaczającego hałasu. Rozmówca słyszy głos naprawdę dobrze w większości sytuacji. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy poziom hałasu otoczenia jest bardzo wysoki.

Jak długo Huawei FreeClip może działać bez ładowania?

Огляд Huawei FreeClip

Dość masywna "fasola" z elektroniką pozwoliła na umieszczenie w każdej słuchawce akumulatora o pojemności 55 mAh, a bateria etui to 550 mAh. Huawei obiecuje do 8 godzin pracy na jednym ładowaniu przy 50% głośności, a etui może naładować słuchawki jeszcze 4 razy. Rzeczywisty czas jest rzeczywiście prawie taki sam jak podane liczby. Przy głośności 80-90% słuchawki mogą pracować przez około 7 godzin, co jest doskonałym wskaźnikiem dla słuchawek TWS. Huawei FreeClip obsługują szybkie ładowanie: twierdzi się, że 10 minut w etui wystarczy na 3 godziny słuchania muzyki. Pełne naładowanie etui zajmuje nieco mniej niż 2 godziny i jest wsparcie dla ładowania bezprzewodowego.

Recenzja Huawei FreeClip: cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o tych słuchawkach:

 • Huawei Huawei FreeClip to lekkie słuchawki TWS o nietypowej konstrukcji w postaci swego rodzaju klipsa.
 • Mają dobry dźwięk, ale praktycznie nie mają izolacji akustycznej, więc nadają się do słuchania muzyki w tle;
 • Działają przez długi czas na jednym ładowaniu.
 • Chronione przed kurzem i wilgocią zgodnie z normą IP54.
Huawei Huawei FreeClip
Przetworniki Przetworniki dynamiczne 10,8 mm
Powtarzalny zakres częstotliwości 20 Hz - 20 000 Hz
Współczynnik kształtu klips
Łączność Bluetooth 5.3, SBC, AAC
Zasięg działania 10 м
Złącze do ładowania USB typu C
Żywotność baterii Słuchawki: do 8 godzin. Z etui: do 36 godzin
Dodatkowe funkcje Stopień ochrony IP54

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: