Najlepszy smartfon pod względem jakości aparatu i ceny: podejście matematyczne

Interaktywny wykres punktowy pomaga zwizualizować porównanie 193 smartfonów w 5 kategoriach cenowych.

Autor: Technosław Bergamot | 14.05.2024, 16:30

Jak wybrać najlepszy aparat w smartfonie, biorąc pod uwagę cenę urządzenia? To pytanie prowadzi nas chwiejną ścieżką własnych preferencji, subiektywnych ocen, a nawet uprzedzeń. Na szczęście istnieje serwis o nazwie DXOMARK, który na bieżąco dokonuje kompleksowej oceny aparatów fotograficznych w smartfonach (i nie tylko w nich). Oczywiście mogą pojawić się pewne pytania dotyczące metodologii DXOMARK (jak i każdej innej). Ale to właśnie ich oceny są uważane za standard branżowy na świecie i pozwalają na wykorzystanie ich danych do analizy.

Jak korzystać z naszego wykresu punktowego dla smartfonów

Wykrespunktowy to rodzaj wykresu używanego do wizualizacji związku między dwiema zmiennymi ilościowymi. Wykresy punktowe świetnie nadają się do wstępnego badania danych i identyfikowania potencjalnych relacji między zmiennymi, co może być przydatne do dalszej dogłębnej analizy. Aby lepiej zidentyfikować zależności, dodaliśmy linię trendu, aby pokazać ogólny związek między ceną smartfona a wydajnością aparatu. Wszystko poniżej linii trendu jest potencjalnie niskie pod względem ceny i wydajności aparatu.

Oś pozioma (X) pokazuje stopniowy wzrost ceny smartfona (jeśli szukasz niższej ceny, powinieneś zwrócić uwagę na punkty po lewej stronie pozostałych).

Oś pionowa (Y) wskazuje wzrost wydajności aparatu smartfona (jeśli szukasz większej pojemności, powinieneś zwrócić uwagę na punkty powyżej pozostałych).

Wykres jest interaktywny, więc można wybrać jedną z 5 kategorii cenowych lub wyłączyć lub włączyć tylko urządzenia konkretnych producentów.

Najlepsze wartości znajdują się powyżej i po lewej stronie

Ujawnienie: co musisz wiedzieć o tym wykresie, aby wyciągnąć właściwe wnioski

  • Ceny smartfonów są wskazywane w momencie globalnej premiery rynkowej, z wyłączeniem podatków.
  • Źródłem danych jest usługa DXOMARK, więc wykres nie obejmuje smartfonów, które nie zostały przetestowane przez tę usługę.
  • Wykres nie uwzględnia innych cech smartfonów niż cena i aparat (charakterystyka wyświetlacza, wydajność procesora, pojemność baterii itp.)
  • Smartfony poniżej linii trendu mogą, ale nie muszą, mieć inne przewagi rynkowe, na przykład są tam wszystkie smartfony ze składanymi ekranami - na pewno przegrywają z monoblokami pod względem ceny i jakości aparatu.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej