Samsung AV na targach CES 2024: stawianie na sztuczną inteligencję dla nowego, lepszego życia

Nowy procesor NQ8 AI Gen3 z 8-krotnie większą liczbą sieci neuronowych, technologia OLED Glare Free redukująca odblaski na ekranie, wewnętrzny soundbar Music Frame i wyjątkowy projektor Premiere 8K.

Autor: Technosław Bergamot | 08.01.2024, 21:44

Targi CES tradycyjnie otwierają nowy rok prezentacją nowej generacji urządzeń, które zdominują nadchodzące miesiące (przynajmniej do jesieni, kiedy to na IFA pokazane zostaną kolejne nowości). Ale znaczna większość najważniejszych urządzeń tego roku jest pokazywana tutaj. Samsung stawia na sztuczną inteligencję w swojej tegorocznej strategii (spodziewamy się Galaxy AI w styczniu), co jest oczywiście ogólnym trendem technologicznym. Ale nie ogranicza się on tylko do technologii AI. Telewizory OLED w 2024 roku będą wyposażone w nową technologię, która znacznie zmniejszy odblaski ekranu od słońca (lub innych źródeł światła). Wszystkie technologie przetwarzania dźwięku i obrazu w telewizorach zostaną ulepszone dzięki nowemu procesorowi AI. Zespół redakcyjny gg jest również zaintrygowany potężnym nowym projektorem Premiere 8K i ciekawym wewnętrznym soundbarem Music Frame, który działa jak ramka na zdjęcia. Kontynuuje to konsekwentną strategię Samsunga polegającą na zbliżaniu technologii do stylu życia i tworzeniu nowych produktów lifestylowych.

Procesor Samsung NQ8 AI Gen3 dla telewizorów: 8 razy więcej sieci neuronowych w NPU

Telewizory Samsung Neo QLED 8K i 4K zaoferują lepszą jakość obrazu i dźwięk premium w 2024 roku. Dzięki najnowszemu koprocesorowi neuronowemu (NPU) NQ8 AI Gen3, który jest dwukrotnie szybszy niż poprzednie wersje, użytkownicy uzyskają najbardziej realistyczne wrażenia na ekranie. Samsung twierdzi, że nawet najmniejsze szczegóły będą wyświetlane z niesamowitą wyrazistością i szczegółowością dzięki ośmiokrotnemu zwiększeniu liczby sieci neuronowych przetwarzających obraz i dźwięk, z 64 do 512. Sprawia to, że seria 2024 jest jeszcze potężniejsza, oferując nowy poziom wrażeń telewizyjnych.

NQ8 AI Gen3 processor

Seria Neo QLED oferuje szereg funkcji poprawiających jakość obrazu i dźwięku:

 • 8K AI Upscaling Pro: Wyposażony w procesor NQ8 AI Gen3, ta funkcja ulepsza obrazy o niskiej rozdzielczości poprzez skalowanie ich do rozdzielczości 8K. Działa tylko z telewizorami QN900D. Inne modele korzystają z normalnego algorytmu skalowania 8K AI.
 • AI Motion Enhancer Pro: Rozwiązuje typowe problemy z treściami sportowymi, w szczególności zniekształcenia piłki. Strumieniuje mecze sportowe w wysokiej rozdzielczości i automatycznie wykrywa sport przy użyciu głębokiego uczenia się, aby na przykład wskazać piłkę. Niestety, Samsung zwraca uwagę, że funkcja ta może nie działać, gdy telewizor jest podłączony do komputera i znajduje się w trybie gry
 • Real Depth Enhancer Pro: Wykorzystując sztuczną inteligencję, dodaje szczegóły do szybko poruszających się scen, kontrolując mini-LED. Obrazy wyglądają bardziej realistycznie i trójwymiarowo poprzez podkreślenie części sceny, na której normalnie skupiłoby się nasze oko.
 • 2024 Q-Symphony: Umożliwia opcjonalne podłączenie głośników bezprzewodowych i soundbara do telewizora lub projektora w celu precyzyjnej synchronizacji dźwięku między programami, filmami lub listami odtwarzania muzyki. Technologia ta zapewnia współpracę głośników telewizora lub projektora z soundbarami obsługującymi Q-Symphony.
 • Active Voice Amplifier Pro: Opatentowany wzmacniacz dialogów, który jest znacznie ulepszony dzięki sztucznej inteligencji i technologiom głębokiego uczenia maszynowego. Funkcja ta oddziela głosy od innych dźwięków na ekranie, wpływając na wyrazistość dialogów. Dzięki niej możesz odbierać rozmowę na ekranie niezależnie od głośności dźwięku w pomieszczeniu.
 • Konstrukcja Infinity Air: Konstrukcja telewizora Neo QLED 8K ma grubość ekranu wynoszącą zaledwie 12,9 mm (dla 65-calowego modelu QN900D), co zwiększa wciągające wrażenia podczas oglądania. Tworzy również efekt lustra, który sprawia wrażenie, że telewizor jest zawieszony w powietrzu.
AI Motion Enhancer Pro
Ilustracja: jak działa AI Motion Enhancer Pro w porównaniu z normalnym obrazem

OLED Glare Free: redukcja odblasków w telewizorach OLED

Dla ekranów OLED w 2024 roku specjalnie opracowano nową technologię "OLED Glare Free", która, jak zauważa producent, redukuje odblaski na ekranie nawet w jasnym świetle. Będzie ona dostępna dla wszystkich telewizorów OLED od 55 cali wzwyż. S95D oferuje bardzo duży, 77-calowy obraz o wysokiej szczegółowości, głębi czerni i jasności, która wzrosła o 20 procent w porównaniu do modeli z 2023 roku. Ma najjaśniejszy ekran ze wszystkich telewizorów Samsung OLED i wysoką częstotliwość odświeżania do 144 Hz, zapewniając widzom sportowym i graczom przyjemniejsze wrażenia z oglądania. Kolory i przejścia między nimi są jeszcze dokładniejsze dzięki ulepszonej sztucznej inteligencji, co potwierdza certyfikat Pantone Validated™. Oprócz modelu S95D, dostępne są również modele S90D i S85D w różnych rozmiarach od 42" do 83".

OLED Glare Free

Przezroczysty ekran MICRO LED: kolejna innowacja

Nowa technologia MICRO LED firmy Samsung demonstruje nowy poziom możliwości i umożliwia tworzenie przezroczystych ekranów. Są one wykorzystywane w segmencie B2B, a dzięki modułowej konstrukcji mają możliwość tworzenia paneli o dowolnym rozmiarze i proporcjach ekranu. Nowe przezroczyste ekrany MICRO LED ucieleśniają całą wieloletnią wiedzę firmy Samsung w zakresie półprzewodników, która umożliwiła zastosowanie chipów LED bezpośrednio na szkle. Ekrany te wykorzystują niezwykle małe chipy MICRO LED i proces produkcyjny, który eliminuje załamanie światła i zmniejsza widoczność szwów między panelami, z których składa się ekran.

System operacyjny Tizen 2024: spersonalizowane treści dla każdego członka rodziny

Telewizory odgrywają dziś kluczową rolę w domu. Dzięki nowoczesnej technologii umożliwiają nieprzerwaną komunikację między różnymi gadżetami w domu. System operacyjny Tizen 2024 rewolucjonizuje telewizory Neo QLED 8K. Główną cechą tego systemu jest uczynienie treści centralnym elementem doświadczenia użytkownika. System operacyjny Tizen 2024 pozwala teraz każdemu członkowi rodziny stworzyć własny profil, umożliwiając spersonalizowane rekomendacje i bardziej dostosowane podejście do polecania treści na telewizorach Smart TV.

Tizen 4

Na szczególną uwagę zasługuje Samsung Daily+, który będzie działał na telewizorach DU7000 i nowszych. Jest to nowe centrum aktywności domowej, które znacznie usprawni życie użytkowników. Oferuje szereg usług i funkcji, w tym spersonalizowane treningi, telemedycynę, połączenia wideo i zdalne rozwiązania PC:

 • Multi Control: funkcja ta pozwala użytkownikom kontrolować wszystkie ekrany w domu, takie jak telewizory, smartfony i monitory, za pomocą klawiatury lub myszy Bluetooth. Użytkownicy mogą teraz wygodnie i wydajnie pracować nad dokumentami i korzystać z różnych urządzeń.
 • Mobile Smart Connect: wszystkie nowe aplikacje i usługi można łatwo kontrolować za pomocą aplikacji SmartThings, która zamienia smartfon w wielofunkcyjny pilot zdalnego sterowania. Pilot ten pozwala użytkownikom uzyskać większą kontrolę nad ekranami.
 • 360 Audio: funkcja audio, która wcześniej była dostępna na urządzeniach Galaxy, jest teraz dostępna dla telewizorów i ekranów Samsung. Dzięki słuchawkom Samsung Galaxy Buds można uzyskać przestrzenny dźwięk w filmach, programach, a nawet grach.
 • Biblioteka: Tryb Ambient umożliwia teraz strumieniowe przesyłanie zdjęć i muzyki z urządzeń mobilnych do telewizorów.
 • Voice Captioning: pierwsza na świecie funkcja telewizyjna, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i technologię optycznego rozpoznawania znaków (OCR) do odczytywania napisów osadzonych w wideo za pomocą głosu.
 • Pilotbez barier: aplikacja dla użytkowników niepełnosprawnych, która umożliwia łatwiejsze sterowanie telewizorem za pomocą smartfonów.
 • Tryb Relumino Together: Wykorzystując sztuczną inteligencję do dynamicznego obrysowywania elementów na ekranie i dostosowywania balansu kolorów, funkcja ta pozwala użytkownikom niedowidzącym widzieć obiekty wyraźniej. Tryb Relumino Together charakteryzuje się możliwością podzielenia ekranu na pół (jedna połowa nadaje normalny obraz, druga połowa w trybie Relumino) i pozwala całej rodzinie oglądać telewizję w tym samym czasie.

Nowe produkty lifestyle'owe do podziwiania

Koncepcja "Ekrany wszędzie, ekrany dla każdego", którą Samsung ogłosił kilka lat temu, znalazła odzwierciedlenie w dwóch nowych produktach na rok 2024. Są to soundbar Music Frame i projektor Premiere 8K. Samsung nazywa Premiere 8K "pierwszym na świecie bezprzewodowym projektorem 8K". Wykorzystuje on nowy Wireless One Connect Box, który umożliwia podłączenie urządzeń peryferyjnych (konsole do gier lub odtwarzacze płyt) i przesyłanie obrazu do projektora w odległości do 10 metrów bez użycia kabli! Ten projektor o ultrakrótkim rzucie jest wyposażony w pakiet Smart TV i wykorzystuje opatentowaną przez Samsunga technologię "Sound-on-Screen", która łączy w sobie najlepszy głośnik i algorytmy oprogramowania, zapewniając imponujący dźwięk. Obsługuje również gry w chmurze i ekran MultiView, który umożliwia podzielenie ekranu na 4 niezależne części z własnymi źródłami wideo. Można go również używać do słuchania muzyki przy wyłączonym ekranie.

Nowy soundbar Music Frame z obsługą SmartThings może działać jako samodzielny głośnik bezprzewodowy lub w połączeniu z telewizorem Samsung i soundbarem wykorzystującym technologię Q-Symphony dla lepszego basu i dźwięku przestrzennego. Podobnie jak pozostałe produkty do wnętrz Samsunga, ma on być częścią wnętrza pokoju i umożliwia wyświetlanie wydruku, a dodatkowo działa jako ramka na zdjęcia.

Samsung Music Frame
Soundbar Music Frame z nadrukiem lub rodzinnym zdjęciem sam w sobie ozdobi każde wnętrze

Soundbar HW-S800D: Ten ultracienki soundbar o grubości zaledwie 4 centymetrów zmieści się w każdej przestrzeni i powinien zapewnić bogaty dźwięk dzięki 10 głośnikom, w tym dedykowanym głośnikom górnym i kanałowi centralnemu do odtwarzania wokali. Połączenie wbudowanego subwoofera i pasywnego radiatora zapewnia głębokie basy.

Samsung HW-S800D
Soundbar Samsung HW-S800D

Soundbar HW-Q990D ma konfigurację 11.1.4-kanałową, obsługuje Dolby Atmos i strumieniowanie treści 4K z częstotliwością do 120 Hz. Urządzenie analizuje dźwięk w czasie rzeczywistym i wykorzystuje sztuczną inteligencję do optymalizacji dźwięku.

Samsung HW-Q990D
Soundbar Samsung HW-Q990D

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej