Nie tylko Fallout: 7 to seria oparta na fabule gier komputerowych, które również zasługują na uwagę

Autor: Technosław Bergamot | 15.04.2024, 17:25

Nowa seriaFallout, stworzona przez Amazon i oparta na słynnej serii gier komputerowych, niespodziewanie otrzymała nadspodziewanie wysokie recenzje od widzów i ocenę 94% na Rotten Tomatoes. Wpłynął również na powrót graczy do gier z tej serii. Sukces ten podkreśla rosnący trend serialowych adaptacji gier wideo, który w ostatnich latach nabiera rozpędu. Gry wideo, ze swoimi bogatymi narracjami i głęboko rozwiniętymi uniwersami, są idealnymi kandydatami do adaptacji na mały ekran. Adaptacje gier takich jakWiedźmin,Arcane iCyberpunk: Edgerunners już zyskały popularność i uznanie. Pokazały one, jak skutecznie można przenieść wrażenia z rozgrywki do formatu nieinteraktywnego, zachowując przy tym uwagę i entuzjazm widzów.

Oto siedem innych seriali opartych na grach komputerowych, które mogliście przegapić (i należy to poprawić).

"Wiedźmin

 • Gra: "Wiedźmin"
 • Rok premiery: 2019
 • Platforma: Netflix

Serial Wiedźmin, który zadebiutował na Netflix w grudniu 2019 roku, szybko stał się jednym z najpopularniejszych seriali na platformie. Serial oparty jest na serii książek polskiego autora Andrzeja Sapkowskiego, a także popularnych grach wideo CD Projekt Red. Główny bohater, Geralt z Rivii, grany przez Henry'ego Cavilla, jest wiedźminem - zmutowanym łowcą potworów, który podróżuje po średniowiecznym świecie znanym jako Kontynent. Serial skupia się również na innych kluczowych postaciach, w tym Yennifer z Wengerbergu, potężnej czarodziejce (Anya Chalotra) i księżniczce Ciri (Freya Allan). Muzyka, w tym znana piosenka"Toss a Coin to Your Witcher", stała się popularna wśród fanów. "Wiedźmin" został doceniony za imponujące efekty specjalne, wymagające sceny walki i głęboką narrację.

Ciekawostki: Henry Cavill, który wcielił się w postać Geralta, jest wielkim fanem zarówno serii książek o Wiedźminie, jak i gier wideo CD Projekt Red. Cavill aktywnie zabiegał o rolę Geralta, przekonany, że idealnie pasuje do tej postaci, ponieważ rozumie świat i motywacje Geralta z Rivii.

"Arcania

 • Gra: "League of Legends"
 • Rok premiery: 2021
 • Platforma: Netflix

"Arcane" to serial animowany oparty na uniwersum gry wideoLeague of Legends autorstwa Riot Games. Serial został wydany w serwisie Netflix w listopadzie 2021 roku i szybko zyskał popularność i uznanie krytyków, w szczególności ze względu na szczegółową grafikę i głęboką fabułę. Fabuła skupia się na losach dwóch sióstr, Vi i Powell (Jinx), których życie rozdzielają tragiczne wydarzenia w mieście Zaun. Serial został stworzony i opracowany przez Alexa Yee i Christiana Linke z Riot Games, którzy pełnili rolę producentów wykonawczych. Szczególną rolę w projektowaniu animacji odegrało francuskie studio Fortiche Production, które odpowiadało za styl wizualny serii. Kluczową rolę w tworzeniu niepowtarzalnej atmosfery Arkane odegrała również ścieżka dźwiękowa, zawierająca elementy muzyki elektronicznej i kompozycji orkiestrowych. Serial został powszechnie doceniony za innowacyjność w gatunku animacji i zdolność do zanurzenia widzów w bogatym świecie emocjonalnym.

Ciekawostka: Arcane stało się znane ze swojego unikalnego stylu wizualnego, który łączy modelowanie 3D z tradycyjną animacją 2D. Ta innowacyjna technika renderowania pozwala na tworzenie szczegółowych i wyrazistych obrazów, które dodają głębi i tekstury do świata League of Legends.

Cyberpunk: Edgerunners

 • Gra: "Cyberpunk 2077"
 • Rok wydania: 2022
 • Platforma: Netflix

"Cyberpunk: Edgerunners" to serial animowany oparty na uniwersum gry wideo Cyberpunk 2077 autorstwa CD Projekt Red. Serial został wydany w serwisie Netflix w 2022 roku i zyskał uznanie dzięki unikalnemu stylowi wizualnemu i ekscytującej fabule. Fabuła koncentruje się wokół młodego mężczyzny o imieniu David Martinez, który zostaje najemnikiem, próbując przetrwać w niebezpiecznej metropolii Knight City.

Seria powstała we współpracy CD Projekt Red z japońskim studiem animacji Studio Trigger. Producentami wykonawczymi projektu są Rafał Jaki z CD Projekt oraz Masahiko Ōtsuka ze Studia Trigger. Reżyserem projektu jest Hiroyuki Imaishi, znany z pracy nad Gurren Lagann i Kill la Kill. Muzykę zapewnił Akira Yamaoka, znany z kompozycji do serii gier "Silent Hill". "Cyberpunk: Edgerunners" charakteryzuje się dynamicznymi scenami walki i jasną, bogatą grafiką, która odzwierciedla charakter i atmosferę gry "Cyberpunk 2077".

Ciekawostka: jasne kolory, dynamiczna animacja i ekstremalne perspektywy pomagają oddać chaotyczną i energiczną atmosferę Knight City, centralnej lokacji serii.

Castlevania

 • Gra: "Castlevania"
 • Rok wydania: 2017
 • Platforma: Netflix

"Castlevania" to serial animowany oparty na serii gier wideo o tej samej nazwie autorstwa Konami. Serial zadebiutował w serwisie Netflix w 2017 roku i został ciepło przyjęty przez krytyków i widzów za dramatyczną fabułę i wysokiej jakości animację. Historia opowiada o Trevorze Belmoncie, ostatnim członku przeklętego klanu łowców wampirów, który próbuje ocalić Europę Wschodnią przed zagrożeniem ze strony wampira Draculi.

Serial został napisany przez Warrena Ellisa, znanego brytyjskiego scenarzystę komiksów i książek, który jest znany ze swojej zdolności do tworzenia głębokich i złożonych fabuł. Reżyserem projektu jest Sam Deats, który pomógł stworzyć wyjątkową atmosferę i styl wizualny serii. Seria Castlevania jest znana z dbałości o szczegóły, umiejętnego przedstawiania bitew i umiejętności harmonijnego łączenia tradycyjnych motywów gotyckiego horroru z nowoczesną animowaną fabułą.

Ciekawostka: seria gier Castlevania znana jest ze swojej gotyckiej atmosfery i motywów, które obejmują zamki, wampiry i inne elementy europejskiego folkloru. Atmosfera ta została z powodzeniem przeniesiona do serialu animowanego, w którym zachowano mroczną estetykę i złożoność narracji.

Halo

 • Gra: "Halo"
 • Rok wydania: 2022
 • Platforma: Paramount+.

Serial Halo, oparty na serii gier wideo o tej samej nazwie firmy Microsoft, zadebiutował w serwisie streamingowym Paramount+ w 2022 roku. Akcja tej sagi science-fiction rozgrywa się we wszechświecie, w którym ludzkość toczy desperacką wojnę z tajemniczym sojuszem obcych ras znanym jako Przymierze. Główny bohater, Master Chief, grany przez Pablo Schreibera, jest superżołnierzem, który staje się kluczową postacią w tej wojnie.

Serial został wyprodukowany przez Kilyn Dylan i Franka O'Connora, którzy są częścią zespołu 343 Industries, studia nadzorującego uniwersum Halo. Serial otrzymał również znaczący wkład od Stevena Spielberga, który pełnił funkcję producenta wykonawczego za pośrednictwem swojej firmy produkcyjnej Amblin Television. Otto Bathurst, najbardziej znany ze swojej pracy nad Black Mirror, wyreżyseruje film. "Halo" charakteryzuje się wysokiej jakości oprawą wizualną, złożonymi postaciami i głęboko przemyślaną narracją, która rozszerza już dobrze znane uniwersum gier.

Ciekawostka: Cortana, sztuczna inteligencja z serii gier "Halo", stała się tak popularna, że Microsoft wykorzystał jej imię i koncepcję dla swojego asystenta głosowego, który pomaga użytkownikom zarządzać systemami operacyjnymi i wykonywać codzienne zadania, wzmacniając swoją markę w dziedzinie technologii.

Resident Evil.

 • Gra: "Resident Evil"
 • Rok wydania: 2022
 • Platforma: Netflix

"Resident Evil" to serial, który ukazał się w serwisie Netflix w 2022 roku, oparty na serii gier wideo o tej samej nazwie autorstwa Capcom Corporation, znanej z horroru i elementów survivalowych. Serial jest nową historią osadzoną w uniwersum Resident Evil, skupiającą się na córkach Alberta Weskera, Jade i Billie, w świecie nękanym przez wirusa T, który zamienia ludzi i zwierzęta w zombie. Twórcą serialu jest Andrew Dabb, znany z pracy nad Supernatural, który jest scenarzystą i showrunnerem projektu. Producentami wykonawczymi serialu są Mary Leah Sutton, Robert Kulzer i Oliver Berben.

Ciekawostka: seria "Resident Evil" znana jest z tego, że była pionierem gatunku "survival horror" i znacząco wpłynęła na rozwój tego trendu w grach wideo, łącząc zagadki, eksplorację, zarządzanie zasobami i walkę w atmosferze napięcia i strachu.

The Last of Us

 • Gra: "The Last of Us"
 • Rok wydania: 2023
 • Platforma: HBO Max

"The Last of Us" to serial telewizyjny zaadaptowany z gry wideo o tej samej nazwie autorstwa Naughty Dog, który został wydany na HBO w 2023 roku. Serial opowiada historię Joela, granego przez Pedro Pascala, i Ellie, granej przez Bellę Ramsey. Podróżują oni przez postapokaliptyczną Amerykę zdewastowaną przez pandemię grzybów. Twórcami serialu są Neil Druckmann, współtwórca oryginalnej gry, oraz Craig Mazin, znany z pracy nad serialem Czarnobyl. Pełnili oni rolę głównych scenarzystów i producentów wykonawczych. Muzykę do serialu skomponował Gustavo Santaolalla, który skomponował również ścieżkę dźwiękową do gry wideo.

Ciekawostka: po premierze pierwszego odcinka The Last of Us, odcinek ten stał się jednym z najwyżej ocenianych na IMDb, otrzymując niemal powszechne uznanie za jeden z najlepszych debiutów serialowych ostatnich lat.

Konkluzja.

Tworzenie seriali telewizyjnych opartych na grach wideo otwiera nowe możliwości opowiadania historii, pozwalając nam lepiej zanurzyć się we wciągających światach, które zostały pierwotnie stworzone dla gier. Seriale takie jak Halo, Arkane czy The Last of Us pokazały, że historie z gier mogą przemawiać do wielu osób, oferując nie tylko zabawę, ale także głębokie uczucia i refleksje. Możemy spodziewać się, że nowe serie będą równie zabawne, a z każdym kolejnym serialem historie z gier coraz bardziej zbliżają się do filmów. Dzięki nowym technologiom i większemu zainteresowaniu grami, przyszłość takich seriali wygląda bardzo ekscytująco, obiecując wiele nowych przygód i odkryć.

W świecie adaptacji gier wideo pojawia się coraz więcej ekscytujących projektów, które obiecują przyciągnąć uwagę fanów gier i filmów. Na przykład Netflix przygotowuje nowe seriale oparte na popularnych franczyzach gier:

Assassin's Creed to opowieść o tajemniczej rywalizacji dwóch starożytnych organizacji - Asasynów i Templariuszy. Serial ten obiecuje zanurzyć widzów w głębokim świecie historycznych przygód z elementami fantasy. Netflix przejmuje tworzenie tego projektu, więc możemy spodziewać się wysokiej jakości produkcji i głębokiego ujawnienia uniwersum gry.

Tomb Raider kontynuuje opowieść o Larze Croft, niezłomnej łowczyni antyków. Lara podejmie się zadania odkrycia starożytnych sekretów i walki ze złowrogimi siłami. Serial Netflixa ma wszelkie szanse na odtworzenie dynamicznych i pełnych emocji przygód, które fani pokochali w grach.

Splinter Cell to historia Sama Fishera, agenta jednostki specjalnej wykonującej najtrudniejsze zadania na całym świecie. Netflix planuje przekształcić historię Fishera w serial animowany, który pozwoli nam zanurzyć się głębiej w złożony świat szpiegostwa i nowoczesnej technologii.


Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej