Recenzja inteligentnego zamka do drzwi SwitchBot Lock Pro: otwieranie jednym palcem

Urządzenie to ułatwia modernizację dowolnego zamka do inteligentnego zamka i jest ulubionym ze względu na łatwość instalacji i bogactwo opcji sterowania

Autor: Technosław Bergamot | 13.05.2024, 11:07

Kiedyś takie zamki można było zobaczyć tylko w filmach o Jamesie Bondzie i serii Mission Impossible. W ostateczności zamek szyfrowy mógł zostać użyty na przykład przez postać graną przez Arnolda Schwarzeneggera, Johna Mattrixa, w jego sejfie na broń. Nadawało to filmom posmak niedostępności, tajemnicy i zaawansowanej technologii. Teraz może je kupić i zainstalować w swoim domu (lub biurze) niemal każdy. I nie chodzi nawet o to, że w ten sposób dołączasz do filmowego świata agentów CIA, ale o to, że takie zamki eliminują potrzebę noszenia klucza przy sobie przez cały czas (a co za tym idzie, szansę na jego zgubienie). Ponadto nowoczesny zamek, taki jak SwitchBot Lock Pro, wraz z opcjonalnymi akcesoriami, pozwala na maksymalną elastyczność dla każdego użytkownika: tworzenie tymczasowych i jednorazowych kluczy, otwieranie zamka na kilkanaście sposobów, w tym sterowanie głosowe inteligentnym domem. A nawet wysłać alarm, otwierając zamek specjalnym kodem, w sytuacjach, gdy jest to robione pod przymusem.

5 powodów, dla których warto kupić zamek SwitchBot Lock Pro

 • Łatwy w instalacji (pasuje do większości standardowych zamków), na pewno sobie z nim poradzisz.
 • Sam zamek zawsze znajduje się wewnątrz pomieszczenia i nie wymaga zabezpieczeń antywandalowych.
 • Zawsze można zablokować i odblokować zamek za pomocą zwykłego klucza (a od wewnątrz za pomocą prostego naciśnięcia przycisku).
 • Elastyczne zarządzanie kluczami dostępu (wymagana klawiatura SwitchBot Keypad Touch)
 • Obsługa macierzy (wymagany SwitchBot Mini Hub) do integracji z systemami inteligentnego domu i IFTTT.

Powody, dla których nie warto kupować zamka do drzwi SwitchBot Lock Pro

 • Nie ma powodu, dla którego ten zamek nie może sobie z tym poradzić.

Dlaczego postanowiliśmy zrecenzować SwitchBot Lock Pro?

Jakie potencjalne obawy budzą w nas wszystkie te zamki biometryczne? Oprócz niezawodności i bezpieczeństwa, oczywiście, istnieje kilka kluczowych kwestii związanych z tymi zamkami:

 • elektronika zawiedzie i coś złamie lub zablokuje zamek
 • bateria padnie w najgorszym możliwym momencie i nie pozwoli na otwarcie zamka.
 • zamek nie będzie pasował do drzwi, a jego instalacja wymaga zazwyczaj umiejętności ślusarskich.

Kwestię bezpieczeństwa usuwa prosta odpowiedź: w rzeczywistości SwitchBot Lock Pro jest modułem, który jest instalowany na istniejącym zamku (podobnie jak obudowa smartfona, z wbudowaną baterią wydłuża żywotność baterii, rozszerzając możliwości telefonu). Kwestia bezpieczeństwa pozostaje więc bez zmian. Również w przypadku awarii elektroniki wszystko jest proste: zamek zawsze można otworzyć z zewnątrz zwykłym kluczem fizycznym. Aplikacja wyśle powiadomienie o wymianie baterii długo po tym, jak ich poziom naładowania spadnie poniżej poziomu roboczego. Ponadto producent planuje wyprodukować opcjonalną jednostkę z akumulatorem w maju 2024 roku i sprzedawać ją w parach, tak aby naładowana jednostka była zawsze pod ręką. Pozostaje jeszcze kwestia instalacji, ale jest ona niezwykle prosta i zajmie tylko kilka minut. Dodatkowo konsument nie zostanie pozostawiony bez wsparcia - aplikacja pokazuje krok po kroku co należy zrobić, dodatkowo na stronie wsparcia technicznego znajdują się linki do filmów ze szczegółowymi instrukcjami.

Co wiemy o marce SwitchBot


Ilustracja: SwitchBot

SwitchBot narodził się w 2015 roku jako klasyczny startup z pomysłu automatyzacji przełączników w domu, przy użyciu elektroniczno-mechanicznego urządzenia, które fizycznie naciskałoby odpowiedni przycisk i było sterowane zdalnie lub za pomocą skryptów automatyzacji. W 2016 roku firma wystartowała na Kickstarterze ze swoim pierwszym produktem o nazwie SwitchBot. Teraz, aby uniknąć nieporozumień, nazywa się SwitchBot Bot, ale firma poszła dalej i zaczęła ulepszać inne domowe technologie, stopniowo tworząc coraz bardziej złożone urządzenia. I tak, przeszła od prostych przełączników do czujników/żarówek, silników do zasłon, a do 2023 roku dotarła do robotów odkurzających. SwitchBot Lock został wprowadzony zaledwie kilka lat temu, w 2022 roku, a SwitchBot Lock Pro to jego zaktualizowana i ulepszona wersja, dodająca przycisk Quick Key do sterowania, wykorzystująca w swojej konstrukcji stop aluminium/magnezu i wydłużająca żywotność baterii z 6 do 9 miesięcy. Jednocześnie zmieniono rodzaj baterii - z dwóch CR12A na cztery AA, a także planowana jest sprzedaż specjalnego zestawu dwóch akumulatorków, co ograniczy problem rozładowanych baterii do regularnej wymiany i ładowania modułu bateryjnego.

Co znajduje się w pudełku z SwitchBot Lock Pro?

Wnętrze pudełka może być nieco onieśmielające i mylące dla niewyrafinowanego użytkownika. Ale zestaw po prostu przewiduje wszystkie ewentualności, a połowa zawartości po prostu nie będzie potrzebna. Opakowanie zawiera dwie podkładki (do zamków z eurocylindrem i ryglem), zestaw 8 (!) adapterów do montażu na ryglu, magnes na podwójnej taśmie klejącej (pozwala inteligentnemu zamkowi "zrozumieć", że drzwi są otwarte). A także mokre i suche chusteczki (nie potrzebowałem ich, a także niebieskiej taśmy, którą trzeba przymocować zamek w jednej z opcji po instalacji). Do tego narzędzia, zestaw śrubek i dwie karteczki z kodami QR do polityki gwarancyjnej i adresem wsparcia technicznego na stronie SwitchBot.

Za pokrywą na przednim panelu kryje się jaskrawo pomarańczowy moduł, w którym zainstalowano już 4 baterie AA

Wygląd SwitchBot Lock Pro

Wszystko jest intuicyjnie przejrzyste, bez żadnych komplikacji. Uwagę zwraca okrągły moduł obrotowy wewnątrz urządzenia - jest on przystosowany do współpracy z dwiema osłonami - na klucz fizyczny oraz na rygiel o przekroju kwadratowym. Boczne krawędzie mają wycięcie i po kilka otworów na śruby. Służą one do zabezpieczenia tylnej pokrywy.

Instalacja SwitchBot Lock Pro

Proces instalacji był tak prosty, że szkoda o nim pisać (i nie ma co pokazywać), ale dla kompletności dodam zdjęcie. W moim przypadku zamek ma wejście na klucz po obu stronach drzwi. Zainstalowałem więc pokrywę A, przykręciłem 3 śruby, włożyłem klucz, umieściłem SwitchBot Lock Pro na górze i przykręciłem 4 śruby po obu stronach. To wszystko! SwitchBot Lock Pro jest gotowy do pracy, nie wymaga żadnych umiejętności.

Mały filmik z demonstracją pracy (abyś mógł usłyszeć dźwięk silnika). Sygnał dźwiękowy i podświetlenie LED, jeśli cię denerwuje (mnie nie denerwuje), można wyłączyć w aplikacji SwitchBot (dostępnej oczywiście na iOS i Androida).

1111

Konfiguracja SwitchBot Lock Pro

Teraz musimy uruchomić aplikację SwitchBot i skonfigurować blokadę. Po uruchomieniu aplikacja natychmiast wyszukuje wszystkie urządzenia SwitchBot w zasięgu Bluetooth. Po wybraniu blokady pojawi się monit o wyciągnięcie zabezpieczenia baterii. W moim przypadku aplikacja natychmiast wyświetliła monit o aktualizację oprogramowania układowego (proces trwał minutę). Następnie należy wybrać nazwę zamka i zdefiniować dla niego pomieszczenie w ekosystemie inteligentnego domu (jeśli masz jeden zamek, nie ma to większego sensu, ale jeśli masz więcej zamków, aplikacja powinna zrozumieć, który zamek zaadresować). Pozostaje tylko skalibrować zamek do pracy. Zaczyna się od wybrania typu zamka - jedynym pytaniem jest, czy trzeba przekręcić klamkę, aby otworzyć drzwi, czy nie (czy jest klapka blokująca otwarcie, czy nie). Jest to konieczne, aby zamek działał poprawnie.

W ustawieniach aplikacji SwitchBot można kontrolować sygnalizację dźwiękową i świetlną zamka. Aktywować automatyczne blok owanie zamka, tworzyć alerty dla przypadków, gdy drzwi pozostają otwarte. A także dostosować przycisk Quick Key do swoich preferencji: może tylko blokować, tylko odblokowywać lub oba. Można to zrobić jednym lub dwoma naciśnięciami. Istnieją oddzielne sekcje dotyczące podłączania usług w chmurze (do tego potrzebny jest SwitchBot Hub) i programowania tagów SwitchBot NFC, które mogą również działać jako klucze do tego zamka.

Kalibracja SwitchBot Lock Pro

Kalibrację można przeprowadzić ponownie z poziomu aplikacji w dowolnym momencie. Ja miałem taką potrzebę tylko raz, po licznych eksperymentach z zamkiem, gdy musiałem skorzystać z wymuszonego otwarcia zamka (tak, jest taka opcja) od zewnętrznej strony drzwi. Sama kalibracja jest bardzo prosta - aplikacja podpowiada co należy zrobić, a nawet oferuje prosty filmik, jeśli ktoś nie radzi sobie z procedurą. W rzeczywistości składa się ona z kilku następujących po sobie kroków: zamykasz drzwi i ręcznie blokujesz zamek. Następnie otwierasz go ręcznie. Następnie otwierasz drzwi o 10 centymetrów i ponownie ręcznie blokujesz zamek. Następnie odblokowujesz zamek z poziomu aplikacji, zamykasz drzwi i blokujesz zamek za pomocą aplikacji. W rzeczywistości najpierw blokujesz/odblokowujesz zamek ręcznie, a następnie blokujesz/odblokowujesz go za pomocą aplikacji. U mnie zadziałało za pierwszym razem.

Ta recenzja mogłaby się tutaj zakończyć, ale miałem też dwa inne przydatne akcesoria, które dodatkowo zwiększają możliwości zamka SwitchBot. Są to SwitchBot Keypad Touch, który umożliwia odblokowanie zamka za pomocą odcisku palca, karty lub kodu cyfrowego. Oraz SwitchBot Hub Mini, który łączy SwitchBot Lock Pro z ekosystemami inteligentnego domu.

SwitchBot Keypad Touch

SwitchBot Keypad Touch jest przeznaczony do montażu na zewnątrz drzwi. W związku z tym niesie ze sobą ryzyko związane z wandalizmem. Oczywiście wewnątrz domu czy biura takie ryzyko po prostu nie istnieje, ale w przypadku drzwi zewnętrznych jego prawdopodobieństwo teoretycznie nie jest zerowe. Co prawda Keypad Touch posiada czujnik odłączenia, który blokuje urządzenie, jeśli zostanie ono usunięte, więc wandale nie będą w stanie dostać się do pomieszczenia, ale mogą je łatwo złamać lub zabrać ze sobą. Keypad Touch podwaja liczbę opcji otwierania zamka i zapewnia elastyczną i niezwykle prostą administrację.

Keypad Touch jest dostarczany z parą baterii CR12A, jedną kartą dostępu, zestawem montażowym do przymocowania (ze śrubami i taśmą dwustronną) oraz kilkoma niewyszukanymi narzędziami - szpilką i plastikowym szpikulcem do zdejmowania pokrywy.

Instalacja i konfiguracja klawiatury SwitchBot Keypad Touch

Instalacja SwitchBot Keypad Touch jest również niezwykle prosta. Najpierw należy zdjąć tylną pokrywę i zainstalować baterie. Warto powiedzieć, że złamałem 2 z 3 płatków plektronu, zanim otworzyłem pokrywę. - Chodzi o to, że pokrywa wykorzystuje uszczelki, aby zapewnić ochronę przed wnikaniem wody - w końcu urządzenie może stać na zewnątrz domu. W rezultacie wymagało to trochę wysiłku (i bałem się, że coś złamię). Samouczek wideo niewiele pomógł, ponieważ wszystko odbywało się przy użyciu lekkiej siły. Ostatecznie użyłem śrubokręta i pokrywa ustąpiła. Aby aktywować Keypad Touch, należy uruchomić aplikację i nacisnąć dwa przyciski, a urządzenie zostanie dodane.

Można je zamontować na dwa sposoby - na wkręty samogwintujące lub taśmę dwustronną. W moim przypadku Keypad Touch został umieszczony na kafelku, więc wystarczyła mi taśma klejąca.

Następnie pozostało tylko zawiesić Keypad Touch na metalowej płycie montażowej i połączyć urządzenie z SwitchBot Lock Pro w aplikacji.

Możliwe było wtedy sterowanie zamkiem za pomocą karty, kodów numerycznych i odcisków palców. Istnieje kilka innych opcji poza stałymi hasłami:

 • jednorazowe hasła kodowe - tylko kod cyfrowy;
 • hasłatymczasowe - z datą początkową i końcową aktywacji;
 • hasła alarmowe (otwarcie pod przymusem) - po otwarciu zamek wysyła wiadomość alarmową na adres e-mail (może być ich kilka).

W ustawieniach SwitchBot Keypad Touch można kontrolować alerty świetlne i dźwiękowe, aktywować przycisk blokady, kontrolować parowanie urządzenia z zamkiem lub aktywować alarm, gdy Keypad Touch zostanie zdjęty z uchwytu.

Tak wygląda Keypad Touch podczas pracy (ikona w lewym górnym rogu jest podświetlana przez diodę LED, gdy zamek jest odblokowany).

SwitchBot Hub Mini

SwitchBot Hub Mini dostarczany jest z samym urządzeniem, kablem USB-C do zasilania, dwustronną taśmą klejącą do montażu (można go umieścić na wkręcie samogwintującym, ale nie jest on dołączony do zestawu), instrukcją obsługi i dwiema kartami memo - z gwarancją i kodem QR/kodem numerycznym Matter.

Po dodaniu SwitchBot Hub Mini do aplikacji SwitchBot obraz jest kompletny. Ustawienia Hub Mini są podobne do poprzednich urządzeń, nie ma sensu rozwodzić się nad nimi osobno. Ale teraz dostępne są scenariusze automatyzacji inteligentnego domu - tutaj kto co może zrobić, wszystko zależy od ekosystemu każdego konkretnego użytkownika. SwitchBot Hub Mini jest kompatybilny ze standardem Matter, który ma wszelkie szanse stać się standardem branżowym dla systemów inteligentnego domu i pozwala na integrację zamka z ekosystemem użytkownika. Podwójny moduł ładowania baterii eliminuje problem ciągłej wymiany baterii. Poręczny przycisk Quick Key umożliwia otwarcie zamka za pomocą prostego naciśnięcia (np. łokciem, gdy ręce są zajęte). Podsumowując, pomaga to uczynić kolejną część naszego życia związaną z blokowaniem/odblokowywaniem drzwi jeszcze bardziej komfortową. Sympatię jaką wzbudza SwitchBot Lock Pro potwierdza nasze redakcyjne wyróżnienie "polecamy".

Podsumowując

SwitchBot Lock Pro okazał się urządzeniem bardzo prostym w instalacji i obsłudze. Rozwiązuje wszystkie problemy i obawy związane z inteligentnymi zamkami: pasuje do wszystkich standardowych zamków (8 opcji adaptera tylko dla zamków ryglowych) i może fizycznie przekręcić zwykły klucz, którego używasz do zamykania zamka. Nie chodzi nawet o to, że SwitchBot Lock Pro pozwala otworzyć zamek za pomocą aplikacji (to nie jest zbyt praktyczne), ale o to, że dodaje nowe funkcje do zamków, które można dodatkowo ulepszyć za pomocą akcesoriów. Jest to więc bardziej platforma konstrukcyjna, którą każdy może dostosować do swoich potrzeb w domu i biurze. Keypad Touch dodaje funkcje kodu cyfrowego i odcisku palca (z elastycznym zarządzaniem hasłami, w tym hasłem napadowym do wymuszonego otwierania).

We Recommend

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć o inteligentnym zamku SwitchBot Lock Pro

 • Jest to nakładka na zamek do drzwi, która zamienia zamek do drzwi w inteligentny zamek
 • Jest kompatybilna z większością standardowych zamków do drzwi i niezwykle łatwa w instalacji.
 • Gadżet umożliwia otwarcie drzwi zwykłym kluczem fizycznym.
 • Od wewnątrz zamek można zamknąć i otworzyć, naciskając przycisk Quick Key.
 • Akcesorium Keypad Touch dodaje możliwość używania odcisków palców i kodów numerycznych do otwierania zamka.
 • SwitchBot Hub jest wymagany do włączenia zamka do ekosystemu inteligentnego domu.