Recenzja ASUS ROG Phone 8 Pro: niezwykle wydajny smartfon dla fanów gier mobilnych

Bardzo ciekawy smartfon nie dla każdego z bezkompromisową wydajnością, oryginalnym designem i dodatkowymi funkcjami gamingowymi.

Autor: Aleksander Czub | 27.04.2024, 15:39

Linia urządzeń ASUS Republic of Gamers obejmuje nie tylko laptopy, urządzenia peryferyjne i akcesoria, ale również smartfony, które od wielu lat pozycjonowane są jako urządzenia dla graczy. Aktualny model ASUS ROG Phone 8 Pro jest już recenzowany na gg. W porównaniu do poprzednich generacji, smartfon stał się nieco bliższy klasycznym smartfonom, ale nie stracił swoich ciekawych funkcji gamingowych. Dzięki temu ASUS ROG Phone 8 Pro stał się, że tak powiem, bardziej masowy niż poprzednie modele z tej linii. Stał się bardziej kompaktowy, lżejszy, ma pełną ochronę przed brudem i wodą zgodnie ze standardem IP68 oraz ciekawszy zestaw kamer. Jednocześnie trzeba było pójść na pewne kompromisy: przednia kamera znajduje się teraz w otworze w ekranie zamiast w obszarze nad ekranem, jak to było wcześniej. Pozwoliło nam to zmniejszyć wymiary. Głośniki stereo znajdują się teraz w zwykłej pozycji zamiast z przodu. Chociaż te kompromisy nie są krytyczne. Tak jak poprzednio, ASUS ROG Phone 8 Pro ma najwyższą wydajność i jest jednym z najpotężniejszych dostępnych smartfonów. Wyzwalacze dotykowe są również obecne. A konstrukcja, mimo że mniej agresywna, otrzymała tylny system podświetlenia LED AniMe Vision. Podsumowując, smartfon sprawia bardzo przyjemne wrażenie podczas użytkowania, ale nie można go polecić. Mimo to cena jest wysoka, a ja naprawdę nie chcę przepłacać za niektóre funkcje, z których przeciętny użytkownik nie będzie korzystał.

A najbliższym konkurentem jest..... Być może każdy dobry smartfon średniej klasy w pakiecie z laptopem ASUS ROG Ally. A jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie kategorię smartfonów do gier, to jest to REDMAGIC 9 Pro ze względu na procesor, spusty dotykowe i dość poważny system chłodzenia. Chociaż w swej istocie są to nadal urządzenia różnych klas.

6 powody, dla których warto kupić ASUS ROG Phone 8 Pro:

  • to jeden z najpotężniejszych dostępnych smartfonów;
  • niezwykle jasny wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 165 Hz;
  • grasz w wiele gier na swoim smartfonie i będziesz korzystać z dotykowych spustów i innych funkcji smartfona;
  • ciekawy design z podświetleniem AniMeVision i ochroną IP68;
  • doskonała jakość dźwięku;
  • jesteś fanem linii ASUS Republic of Gamers.

2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Phone 8 Pro:

  • wysoka cena;
  • aparat jest dobry, ale są konkurenci, którzy robią lepsze zdjęcia.

Szybkie przejście:

  1. Co zawiera ASUS ROG Phone 8 Pro?
  2. Jak wygląda ASUS ROG Phone 8 Pro?
  3. Jak dobry jest ekran ASUS ROG Phone 8 Pro?
  4. Jakie są sposoby na odblokowanie ASUS ROG Phone 8 Pro?
  5. Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy baterii ASUS ROG Phone 8 Pro?
  6. Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs ASUS ROG Phone 8 Pro?
  7. Jak dobre są kamery ASUS ROG Phone 8 Pro?
  8. Podsumowując

Co zawiera ASUS ROG Phone 8 Pro?

Smartfony ASUS ROG zawsze miały ciekawe opakowania i wyposażenie. ASUS ROG Phone 8 Pro również dostarczany jest w dużym czarnym pudełku o nietypowej konstrukcji z górną częścią na zawiasach i osobliwą kieszenią na dole. Po pierwszym włączeniu użytkownik jest proszony o zagranie w prostą grę, która demonstruje niektóre funkcje smartfona, co również wiąże się z pudełkiem.

Opakowanie smartfona różni się w zależności od wersji: 512 GB lub 1 TB. Sprawdziliśmy młodszą wersję ASUS ROG Phone 8 Pro. Oprócz smartfona pudełko zawiera zasilacz 65 W, kabel Type-C z materiałowym oplotem, ochronny bumper, narzędzie do wysuwania tacki i dokumentację. Starsza wersja ma również zewnętrzną chłodnicę AeroActive Cooler X z własną obudową i innym zderzakiem.

Recenzja ASUS ROG Phone 8 Pro

W naszym przypadku dołączony zderzak jest prosty i wykonany z przezroczystego plastiku:

Recenzja ASUS ROG Phone 8 Pro

Jak wygląda ASUS ROG Phone 8 Pro?

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Zamiast dość agresywnego projektu z różnymi rodzajami powłok, geometrycznymi wzorami i nietypowo ukształtowanym modułem kamery prawie na całej szerokości tylnej obudowy, ASUS ROG Phone 8 Pro ma bardziej zrelaksowaną wersję. Matowe czarne szkło, które lekko połyskuje małymi plamkami pod światło, ukośny błyszczący pasek, logo Republic of Gamers i kilka innych napisów. Tak, są wskazówki dotyczące pozycjonowania gier, ale ogólny nastrój jest znacznie mniej agresywny. Producent twierdzi, że smartfon jest o 17% mniejszy, 15% cieńszy i 9% lżejszy niż poprzedni model. Smartfon nie jest mały i lekki: 163,8x76,8x8,9 mm i 225 g, ale jest znacznie bliższy zwykłym nowoczesnym flagowcom dużego formatu.

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Moduł tylnej kamery jest również bardziej podobny do obecnych flagowców: prostokątny z zaokrąglonymi narożnikami. Ma rodzaj stopnia wokół obwodu i odcięty prawy dolny róg z napisem ROG.

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Ale najciekawszym elementem tylnej pokrywy jest system podświetlenia AniMe Vision, który obejmuje 341 diod LED. Dzięki AniMe Vision smartfon może wyświetlać powiadomienia, proces ładowania, odtwarzanie multimediów, timer aparatu itp. Dostępne są zarówno stockowe obrazy i animacje, jak i możliwość przesyłania własnych.

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Wszystkie ustawienia AniMeVision są gromadzone w aplikacji Armoury Crate:

Przód jest bardziej znajomy: ASUS ROG Phone 8 Pro to duży smartfon z ekranem pokrywającym prawie cały przedni panel z minimalnymi ramkami i kamerą w małym okrągłym otworze pośrodku górnej części wyświetlacza. Ekran jest chroniony szkłem Corning Gorilla Glass Victus 2. Nad wyświetlaczem znajduje się szeroki otwór na głośnik słuchawki, który działa również dla dźwięku stereo.

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Na pierwszy rzut oka nic niezwykłego. Ale właściciele poprzednich telefonów ROG mogą nie docenić przedniej kamery w otworze. W poprzednich modelach na górze znajdowała się szeroka szczelina, w której umieszczona była przednia kamera, a wyświetlacz był bez otworu.

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Można to częściowo rozwiązać w ustawieniach: istnieją tryby, w których górna część z przednią kamerą jest odcięta. Możesz odciąć tylko górę lub symetrycznie od góry i od dołu. Można też wyświetlić cały ekran z dziurą. Można to skonfigurować indywidualnie dla każdej gry.

Ramka jest metalowa, czarna matowa. Zestaw elementów funkcjonalnych również nie jest typowy. Fizyczne przyciski znajdują się po prawej stronie w typowych miejscach. Po tej samej stronie znajduje się dodatkowy mikrofon i spusty dotykowe, które są oznaczone grawerunkami ROG.

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Po przeciwnej stronie znajduje się dodatkowy Type-C, który może być używany zarówno do wygodniejszego ładowania podczas gry, jak i do podłączenia AeroActive Cooler X. Ponadto boczne złącze Type-C obsługuje DisplayPort 1.4.

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Na górnej krawędzi znajduje się tylko dodatkowy mikrofon. Na dole znajduje się wiele rzeczy: mikrofon, Type-C, który jest przesunięty do krawędzi, tacka, główny głośnik i obecnie prawie wymarłe standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

Oczywiście nie ma miejsca na MicroSD w tacy, można zainstalować tylko 2 karty SIM. Ale bardzo zaskakujące i mylące jest to, że smartfon nie obsługuje eSIM.

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Subiektywnie aktualizacja projektu była udana, smartfon wygląda spokojniej. I można powiedzieć, że jest drogi. Chociaż oczywiście jest to kwestia gustu. Należy pamiętać, że smartfon jest śliski i nie chce się go trzymać w dołączonym zderzaku. Wśród dość obiektywnych ulepszeń warto jednak wspomnieć, że ASUS ROG Phone 8 Pro ma teraz pełną ochronę przed brudem i wodą zgodnie ze standardem IP68, dzięki czemu może wytrzymać zanurzenie w wodzie na głębokość 1.5 m przez maksymalnie 30 minut.


Jak dobry jest ekran ASUS ROG Phone 8 Pro?

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

ASUS ROG Phone 8 Pro jest wyposażony w wyświetlacz LTPO AMOLED Samsung E6 o przekątnej 6,78 cala. Rozdzielczość 2400x1080, gęstość pikseli wynosi około 388 ppiJest to 10-bitowa matryca zdolna wyświetlić 1 miliard odcieni kolorów. Częstotliwość odświeżania wynosi do 165 Hz. W trybie adaptacyjnym częstotliwość ta może wahać się od 1 do 120 Hz w zależności od wyświetlanej treści. Częstotliwość odczytu matrycy wynosi 720 Hz, najprawdopodobniej w trybie gry. Producent obiecuje pokrycie kolorów na poziomie 107,37% przestrzeni DCI-P3 , 145,65% sRGB i 103,16% NTSC. Lokalna jasność szczytowa 2500 cd/m² w trybie automatycznym. Wyświetlacz obsługuje HDR10+, niestety standard Dolby Vision nie jest obsługiwany. Istnieje wiele ustawień ekranu: ciemne i jasne motywy, tryb nocny, ochrona oczu, eliminacja migotania przy niskiej jasności DC Dimming, wybór częstotliwości odświeżania, skala interfejsu, szybkość animacji, schematy kolorów Always on Display i Splendid. Są cztery z możliwością regulacji temperatury barwowej, a także tryb niestandardowy.

Ekran jest naprawdę bardzo jasny, obraz pozostaje wyraźny w słońcu. Kąty widzenia są maksymalne, obraz jest bardzo nasycony. Pomiary sprzętowe wykazały, że jest to rzeczywiście jeden z najjaśniejszych ekranów w testowanych przez nas smartfonach. Maksymalna jasnośćw trybie "Optymalnym" wyniosła 781,217 cd/m2. Gama kolorów jest znacznie wyższa niż sRGB, aleobraz dość wyraźnie przechyla się w stronę zimnych odcieni. W tym przypadku przyda się możliwość regulacji temperatury barwowej.

W trybie "Naturalny" wszystkie wskaźniki są bardzo zbliżone do poprzedniego trybu "Optymalny", a maksymalna jasność wyniosła 785,351 cd/m2:

W trybie "Kinowy" maksymalna jasność wyniosła 768.382 cd/m², gama kolorów jest również znacznie szersza niż sRGB, ale odwzorowanie kolorów jest bliższe wartościom referencyjnym.

W trybie "Standard" gama kolorów jest zbliżona do sRGB, temperatura barwowa wynosi 7500K (przy referencyjnej 6500K), a jasność wynosi 768.527 cd/m².

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność białego pola,
cd/m2
Jasność czarnego pola,
cd/m2
Kontrast
ASUS ROG Phone 8 Pro 785.351 0
Xiaomi 14 481.764 0
realme 12 Pro+ 5G 447.879 0
Samsung Galaxy S24 Ultra 721.58 0
Samsung Galaxy Z Fold3 479.32 0
Xiaomi 11T Pro 493.872 0
ASUS ROG Phone 5 482.347 0

Jak odblokować ASUS ROG Phone 8 Pro

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

ASUS ROG Phone 8 Pro ma całkowicie standardowy zestaw nowoczesnych środków identyfikacji właściciela: rozpoznawanie twarzy za pomocą przedniej kamery i optyczny skaner linii papilarnych w ekranie. Rozpoznawanie twarzy działa całkiem normalnie: jest szybkie przy dobrym oświetleniu. W słabym świetle jest wolniejsze lub nie rozpoznaje twarzy, jeśli światło jest bardzo słabe. Skaner linii papilarnych jest dokładny i dość szybki. Być może nie najszybszy: skanery ultradźwiękowe i optyczne działają szybciej w niektórych modelach. Ale ogólnie nie powoduje dyskomfortu. Jest umieszczony dość wysoko, ale szybko można się do niego przyzwyczaić.


A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy baterii ASUS ROG Phone 8 Pro?

ASUS ROG Phone 8 Pro jest pozycjonowany jako najpotężniejszy smartfon do gier, więc nie jest zaskoczeniem, że jako procesor używany jest obecny flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Jest to nadal jeden z najpotężniejszych dostępnych układów mobilnych. Jest produkowany w 4-nanometrowym procesie i ma konfigurację 1+3+3+2 rdzeni: jeden potężny rdzeń ARM Cortex-X4 o częstotliwości do 3.3 GHz, trzy Cortex-A720 o częstotliwości 3,2 GHz, dwa Cortex-A720 o częstotliwości 3,0 GHz oraz dwa energooszczędne Cortex-A520 o częstotliwości 2,3 GHz. Akcelerator graficzny - Adreno 750 o częstotliwości 1 GHz. Pamięć RAM 16 GB LPDDR5X, pamięć wewnętrzna - 512 GB UFS 4.0. Dostępna jest również wersja z 24 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci masowej. Oczywiście ASUS ROG Phone 8 Pro nie jest jedynym smartfonem ze Snapdragonem 8 Gen 3, ale ASUS pracował nad systemem chłodzenia i niektórymi zmianami w oprogramowaniu i trybach pracy, aby osiągnąć maksymalną wydajność. 

Testy wydajności ASUS ROG Phone 8 Pro

I to zadziałało. W testach syntetycznych ASUS ROG Phone 8 Pro wykazuje naprawdę imponujące wyniki, a niektóre benchmarki plasują smartfon na szczycie rankingów. Testy przeprowadzono w trybie wydajności X. W przypadku korzystania z zewnętrznego coolera AeroActive Cooler X, dostępny staje się tryb X+. Ale z oczywistych powodów nie mogliśmy go przetestować:

Wydajność i nagrzewanie ASUS ROG Phone 8 Pro

Smartfon wykorzystuje dość wyrafinowany pasywny system chłodzenia (tak, istnieją smartfony do gier z wentylatorem w środku), który obejmuje grafitowe płytki, komorę parowania i wiele więcej. Twierdzi się, że system chłodzenia jest o 22% bardziej wydajny niż w poprzedniej generacji.

Test dławienia procesora wykazał, że przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu w trybie X wydajność smartfona może spaść nawet o 86%. Metalowa ramka znacznie się nagrzewa i podobnie sytuacja wygląda podczas przechodzenia przez GFXBench. Jednak w codziennym użytkowaniu i długich sesjach gamingowych ciepło nie jest w ogóle odczuwalne.

Wydajność ASUS ROG Phone 8 Pro

ASUS ROG Phone 8 Pro posiada autorskie aplikacje Armoury Crate i Game Genie. Oprócz ustawień gamingowych, Armoury Crate pozwala na dostosowanie podświetlenia AniMe Vision. Funkcji jest naprawdę sporo, można ustawić profil wydajności dla każdej gry, przypisać triggery, makra i wiele więcej. Jedną z najciekawszych rzeczy jest to, że dla każdej gry dostępne są profile innych graczy ze społeczności, które można zastosować w swoim przypadku. Oczywiście dostępna jest regulacja jasności, blokowanie powiadomień podczas gry, nakładka z aktualnymi informacjami o obciążeniu systemu, temperaturze i FPS, zrzuty ekranu, nagrywanie wideo, widok na ekranie itp.

Wszystkie nowoczesne gry działają doskonale na ASUS ROG Phone 8 Pro, można bezpiecznie ustawić maksymalne ustawienia grafiki i mieć wysoki FPS. Oczywiście tam, gdzie jest to obsługiwane. Halo, XCOM 2 z blokadą 30 FPS.

ASUS ROG Phone 8 Pro Łączność

ASUS ROG Phone 8 Pro jest wyposażony w prawie wszystkie nowoczesne interfejsy bezprzewodowe: trójzakresowy Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 (co ciekawe, w trybie X smartfon może jednocześnie łączyć się z 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.4 z obsługą AAC, aptX, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LDAC. Dostępny jest moduł NFC do płatności zbliżeniowych. Obsługiwane są globalne systemy pozycjonowania: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS i NavIC. Jak wspomniano wcześniej, z jakiegoś powodu smartfon nie obsługuje eSIM. I nie zależy to od regionu, po prostu ta opcja nie jest w ogóle dostępna, co jest bardzo dziwne i niezbyt wygodne.

Jakość dźwięku ASUS ROG Phone 8 Pro

Jakość dźwięku stereo smartfonów ASUS była niezmiennie wysoka w ostatnich latach. A ASUS ROG Phone 8 Pro nie jest wyjątkiem: dźwięk jest głośny i wysokiej jakości, jest nawet trochę basu. Co ważne, nawet przy maksymalnej głośności dźwięk nie jest zniekształcony. Aby dostosować dźwięk, dostępna jest aplikacja Audio Wizard z ustawieniami wstępnymi dla różnych scenariuszy użytkowania i korektorem. Smartfon obsługuje dźwięk przestrzenny Dirac Virtual. Niektórzy użytkownicy będą również zadowoleni z obecności klasycznego gniazda słuchawkowego 3,5 mm, które staje się coraz rzadsze w smartfonach. Zwłaszcza w najwyższym segmencie. Jedyną rzeczą, na którą narzekamy pod względem dźwięku, jest technologia AI Noise Cancelation. Ma ona na celu poprawę komunikacji głosowej. Ale w moim przypadku było odwrotnie i głos rozmówcy po prostu znikał od czasu do czasu. Dlatego funkcja została wyłączona.

Bateria ASUS ROG Phone 8 Pro

W porównaniu do poprzedniego modelu, bateria ASUS ROG Phone 8 Pro zmniejszyła się z 6000 do 5500 mAh. Smartfon jest wyposażony w autorski zasilacz ASUS HyperCharge o mocy 65 W, obsługuje Power Delivery 3.0, Quick Charge 3.0, 5.0 i bezprzewodowe ładowanie 15 W Qi 1.3. Pełne naładowanie smartfona zajmuje 40 minut. A w ciągu 15 minut ASUS ROG Phone 8 Pro uzupełnia 45% ładunku. Nie jest to najszybsze ładowanie, jakie widzieliśmy, ale wydajność jest dobra. Jeśli chodzi o żywotność baterii, zależy ona w dużej mierze od scenariusza użytkowania. Jeśli bardzo aktywnie grasz w gry, smartfon wytrzyma do wieczora. W pierwszym dniu korzystania ze smartfona używałem go w zwykłym trybie, z dodanymi benchmarkami i grami. Musiałem ładować smartfon późnym wieczorem. Następnie, przy bardziej umiarkowanym użytkowaniu, smartfon działał stabilnie przez cały dzień, co jest całkiem normalne dla modelu o tej mocy. W ustawieniach ASUS ROG Phone 8 Pro, oprócz standardowego monitorowania ładowania i oszczędzania energii, dostępne są ustawienia trybu wydajności. Standardowy tryb dynamiczny automatycznie dostosowuje ustawienia w zależności od użytkowania. Wspomniany wcześniej tryb X i tryb długiego czasu pracy na baterii można skonfigurować bardzo szczegółowo, aby dostosować je do własnych potrzeb. Ponadto dostępne są różne tryby ładowania, w tym tryb ładowania przelotowego do gier.


Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs ASUS ROG Phone 8 Pro?

ASUS ROG Phone 8 Pro działa na najnowszym systemie Android 14 z zastrzeżoną powłoką ROG UI. Powłoka nie wprowadza żadnych drastycznych zmian w logice Androida, ale oferuje ogromne możliwości dostosowywania wyglądu. Motywy, tapety, kształt, typ, rozmiar ikon, siatka, czcionki, animacje, motywy kolorystyczne - wszystko można dostosować. Organizacja przestrzeni roboczej jest standardowa: pulpity, widżety i opcjonalne oddzielne menu aplikacji. Jedną z istotnych różnic jest panel szybkich ustawień: można wybrać standardowy panel Androida z dużymi przełącznikami, opcję z małymi przełącznikami lub osobny panel z oddzielnymi powiadomieniami i przełącznikami.

Dostępna jest nawigacja gestami i przyciskami. Ponadto istnieje wiele dodatkowych gestów do szybkiego wybudzania, uruchamiania aparatu i gestów na wyłączonym ekranie:

Podobnie jak w większości nowoczesnych powłok, istnieje pasek boczny z ikonami do szybkiego uruchamiania aplikacji i podstawowych przełączników. Panel można dostosować zarówno pod względem położenia i przezroczystości, jak i zawartości.

Menedżer aplikacji jest absolutnie typowy dla nowoczesnych smartfonów z Androidem. Pozioma karuzela uruchomionych aplikacji z możliwością zamknięcia wszystkich naraz, zrobienia zrzutu ekranu i przełączenia w tryb dwóch okien.

Oprócz wyżej wymienionych aplikacji, ASUS ROG Phone 8 Pro zawiera jeszcze kilka innych: menedżer smartfonów, menedżer plików, kalkulator, dyktafon i ASUS Phone Clone, narzędzie do przesyłania danych między smartfonami:


Jak dobre są kamery ASUS ROG Phone 8 Pro?

ASUS ROG Phone 8 Pro ma zestaw tylnych kamer typowych dla nowoczesnych smartfonów: główny, ultraszerokokątny i teleobiektyw. Jest to rodzaj nowoczesnego optymalnego standardu. Główny moduł to 50-megapikselowy Sony IMX 890. Ma duży rozmiar fizyczny 1/1.59", rozmiar piksela 1.0µm, optykę z przysłoną f/1.9, 24 mm EFE, PDAF autofokus z detekcją fazy i stabilizację optyczną Hybrid Gimbal Stabilization 3.0, która jest w stanie skorygować ruch w zakresie +/-3°.  Teleobiektyw ma rozdzielczość 32 MP , wymiary fizyczne 1/3,2" i rozmiar piksela 0,7 µm. Optyka - f/2.4, współczynnik zoomu - 3x, dostępna jest stabilizacja optyczna. Kamera ultraszerokokątna wykorzystuje moduł 13 MP, f/2.2, , kąt widzenia 120°, bez autofokusa. Przedni aparat to 32 MP, f/2.2. Smartfon może nagrywać wideo w rozdzielczości do 8K 24 FPS.

Recenzja telefonu ASUS ROG Phone 8 Pro

Aplikacja jest dość znajoma i wygodna. Karuzela podstawowych trybów, osobne menu z dodatkowymi trybami, które można dodać do głównych. Podstawowe ustawienia na ekranie wizjera (lampa błyskowa, format, przełączanie aparatu). Dodatkowe ustawienia znajdują się w menu rozwijanym. Dostępne są w pełni manualne tryby dla zdjęć i filmów, a także interesujący tryb długiej ekspozycji.

Główny aparat wykonuje wysokiej jakości szczegółowe zdjęcia o szerokim zakresie dynamicznym i zbliżonych do naturalnych kolorach. HDR działa dobrze, a ciemne obszary są dobrze wydobywane. Zdjęcia nocne również charakteryzują się dobrą szczegółowością i minimalnym poziomem szumów. Występuje żółtawy odcień, charakterystyczny dla algorytmów przetwarzania, ale w niewielkiej ilości.

Zoom 2x - kadr z głównego aparatu:

Teleobiektyw robi dobre zdjęcia w większości sytuacji. Nawet zdjęcia wieczorne są dość szczegółowe. Ale algorytmy przetwarzania są już bardziej oczywiste:

Zdjęcia z aparatu ultraszerokokątnego mają mniej szczegółów i są ogólnie ciemniejsze, co jest dość standardowe. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia są całkiem dobre, ale w nocy widoczny jest już cyfrowy szum i znaczna redukcja szczegółów. I oczywiście pomarańczowe odcienie.

Smartfon ma ciekawy tryb długiej ekspozycji z kilkoma ustawieniami wstępnymi. Oczywiście najlepiej byłoby użyć statywu do tego trybu, ale można też samodzielnie zrobić ciekawe zdjęcia:

ASUS ROG Phone 8 Pro dobrze kręci wideo, przy 4K 60 FPS obraz jest dość wyraźny, stabilizator działa dobrze. Wideo nie trzęsie się, ale minimalny efekt galaretki jest zauważalny:


Podsumowując: pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Phone 8 Pro.

  • ASUS ROG Phone 8 Pro to jeden z najpotężniejszych dostępnych smartfonów.
  • Ma ciekawy design z podświetleniem LED z tyłu.
  • Jest wyposażony w dodatkowe spusty dotykowe do gier.
  • Ma bardzo jasny 6,78-calowy wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 165 Hz.
  • Obsługuje szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe.
Specyfikacja ASUS ROG Phone 8 Pro
Wyświetlacz LTPO AMOLED Samsung E6, 6,78 cala, 2400x1080 (proporcje 20:9), 388 ppi, 10 bit, HDR10+, 165 Hz, jasność szczytowa 2500 nitów
Korpus Wymiary: 163.8x76,8x8,9 mm, waga: 225 g
Procesor 64-bitowy 4nm Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 1x3,3 GHz Cortex-X4, 3x3,2 GHz Cortex-A720, 2x3,0 GHz Cortex-A720, 2x2.3 GHz Cortex-A520, grafika Adreno 750, 1 GHz
RAM 16/24 GB LPDDR5X
Pamięć flash 512 GB / 1 TB UFS 4.0
Aparat

główny: 50 MP (f/1.9, 24 mm, 1/1.54", 1.0µm, PDAF, Hybrid Gimbal Stabilization 3.0); teleobiektyw: 32 MP (f/2,4, 1/3,2", 0,7µm, PDAF, OIS, 3-krotny zoom); ultraszerokokątny 13 MP (f/2,2, 13 mm, 120˚); lampa błyskowa, wideo 8K@24fps, 4K@24/30/60fps (HDR10+), 1080p@60fps; aparat przedni: 32 MP (f/2.5, 22 mm)

Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, Bluetooth 5.4 LE, NFC
GPS GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NaviC
Bateria 5500 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 65 W, ładowanie bezprzewodowe 15 W, odwrotne ładowanie bezprzewodowe 10 W
System operacyjny Android 14 + ROG UI
Karta SIM 2xNanoSIM
Dodatkowo optyczny ekranowy skaner linii papilarnych, spusty dotykowe, ochrona IP68
Polecamy

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: