Sztuczna inteligencja w najlepszym wydaniu: recenzja Samsunga Galaxy S24 Ultra

Najważniejszy Android smartfon roku nie różni się zbytnio od swoich poprzedników - tytanowa ramka, nowe szkło ochronne i procesor. Pakiet Galaxy AI wygląda ciekawie, ale nie jest to gotowe rozwiązanie, a raczej kierunek rozwoju całej branży smartfonów

Autor: Aleksander Czub | 29.02.2024, 10:31

Flagowe smartfony Samsunga są zawsze szczególnie interesujące ze względu na dużą liczbę dodatkowych cech i funkcji, więc redakcja gg nie mogła powstrzymać się od zrecenzowania najważniejszego jak dotąd smartfona firmy, Samsung Galaxy S24 Ultra, i opowiedzenia naszym czytelnikom o swoich wrażeniach na jego temat. W tym roku najważniejszą innowacją we flagowej linii Samsunga Galaxy S24 jest platforma Galaxy AI oparta na technologii AI, która dodaje całą masę ciekawych, może nie krytycznych, ale bardzo przydatnych funkcji. Nie oznacza to jednak, że pominięto bardziej tradycyjne, ważne aspekty. Z technicznego punktu widzenia wszystko jest oczywiście na najwyższym poziomie. Ekran stał się jeszcze jaśniejszy (choć pojawiają się teraz pytania o aktualne oprogramowanie układowe), otrzymał mocniejsze szkło i warstwę redukującą odblaski. Korpus wykorzystuje teraz tytan, który jest mocniejszy niż aluminium w poprzednich generacjach. A stopień ochrony przed kurzem i wodą IP68 pozostaje niezmieniony. Wewnątrz tradycyjnie znajduje się jeden z najpotężniejszych jak dotąd procesorów Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Zestaw kamer jak zawsze zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Do tego należy dodać wygodną obudowę i dobry czas pracy na baterii. Być może jedyną zaskakującą rzeczą jest niska prędkość ładowania, która nie zmieniła się od kilku lat. Smartfon obsługuje moc ładowania wynoszącą zaledwie 45 W, podczas gdy wiele smartfonów ze średniej półki ładuje się już znacznie szybciej.

6 powody, dla których warto kupić Samsung Galaxy S24 Ultra:

 • chcesz najbardziej zaawansowanego technologicznie smartfona z Androidem;
 • jasny wyświetlacz AMOLED z Gorilla Glass Armour i warstwą antyrefleksyjną;
 • najwyższej klasy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3;
 • doskonałe aparaty z maksymalnym zakresem funkcji;
 • cyfrowy rysik S Pen z dodatkowymi funkcjami;
 • zestaw ciekawych i przydatnych funkcji Galaxy AI opartych na uczeniu maszynowym i sieciach neuronowych.

1 powody, dla których nie warto kupować Samsunga Galaxy S24 Ultra:

 • niska prędkość ładowania, która nie uległa poprawie w ostatnich latach.

Szybkie linki:

 1. Co zawiera Samsung Galaxy S24 Ultra?
 2. Jak wygląda Samsung Galaxy S24 Ultra?
 3. Jak dobry jest ekran Samsunga Galaxy S24 Ultra?
 4. Jakie są sposoby na odblokowanie Samsunga Galaxy S24 Ultra?
 5. Jaka jest wydajność, pamięć, dźwięk i żywotność baterii Samsunga Galaxy S24 Ultra?
 6. Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs Samsunga Galaxy S24 Ultra i co to jest Galaxy AI?
 7. Co robi rysik S Pen w Samsungu Galaxy S24 Ultra?
 8. Jak dobre są aparaty Samsunga Galaxy S24 Ultra?
 9. W sumie

Cena modyfikacji z 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej wynosi 58 000 UAH. Konkurencja jest bardzo prosta. Najbliższymi konkurentami Samsunga Galaxy S24 Ultra pod względem możliwości technicznych są tylko flagowce Apple. Choć doświadczenie pokazuje, że użytkownicy niezbyt często decydują się na zmianę ekosystemu z Androida na iOS i odwrotnie. Można też wspomnieć o Google Pixel, który ma nieco węższe grono odbiorców wśród fanów czystego Androida.


Co jest dołączone do Samsunga Galaxy S24 Ultra?

Samsung nie zmienił swoich minimalistycznych zasad w zakresie dołączania flagowców w ciągu ostatnich kilku lat, więc nie znajdziesz nic ciekawego z Galaxy S24 Ultra. Pudełko zawiera sam smartfon, dokumentację, narzędzie do wysuwania tacki i kabel Type-C po obu stronach.


Jak wygląda Samsung Galaxy S24 Ultra?

Na pierwszy rzut oka wygląd i konstrukcja są niemal identyczne jak w zeszłorocznym Galaxy S23 Ultra, wszystko jest dość znajome. Prostokątny kształt z kątami prostymi, minimalne ramki wokół obwodu wyświetlacza i kamera w małym okrągłym otworze. Ale nadal istnieją pewne różnice i są one dość znaczące. Wyświetlacz ma nieco inne, bardziej wydłużone proporcje, które omówimy bardziej szczegółowo później. Wyświetlacz i tył są chronione nowym szkłem Corning Gorilla Armour. Oczywiście jest mocniejsze niż zeszłoroczne Corning Gorilla Glass Victus 2, bardziej odporne na zarysowania i upadki. Ale kolejną jego cechą jest to, że nowe szkło jest znacznie mniej odblaskowe. Tak przynajmniej twierdzi Samsung. Nie ma możliwości porównania go z poprzednim modelem, więc będziemy musieli zaufać marketingowi firmy. Kolejną ważną różnicą jest to, że Samsung zdecydował się na całkowicie płaski ekran. Z pewnością wielu użytkowników pozytywnie oceni ten krok.

Tegoroczna ramka wykonana jest z tytanu . Jest on mocniejszy niż aluminium i sprawia nieco inne wrażenie. Tytan ma przyjemną matową teksturę. Na obwodzie znajdują się tradycyjne plastikowe wstawki zapewniające stabilne działanie interfejsów bezprzewodowych. Boczne krawędzie mają lekko zaokrąglony kształt, co pozytywnie wpływa na wygodę użytkowania smartfona. Jest to szczególnie ważne przy takich wymiarach.

Układ elementów na krawędziach pozostaje taki sam, różnice są minimalne. Przyciski znajdują się po prawej stronie. Są duże i stosunkowo wygodnie rozmieszczone. Podczas korzystania z nich prawą ręką nie ma żadnych skarg. Lewą ręką nadal trzeba trochę sięgać do przycisków głośności.

Na górnej krawędzi smartfona znajdują się teraz dwa mikrofony zamiast jednego. W poprzedniej generacji dodatkowy mikrofon znajdował się na dolnej krawędzi.

Poniżej znajduje się tacka na kartę SIM, główny głośnik zewnętrzny, złącze USB Type-C, mikrofon i rysik S Pen. Głośnik jest teraz zaprojektowany jako cienki otwór zamiast szeregu małych, jak to było wcześniej. Rysik S Pen znajduje się w swoim zwykłym miejscu, wygodnie dostępnym lewą ręką. Przycisk do jego wyjmowania stał się bardziej płaski.

Samo pióro S Pen jeśli się zmieni, zmiany te są prawie niezauważalne. Kształt i pojedynczy fizyczny przycisk są znane z poprzednich modeli.

W smartfonie można zainstalować dwie fizyczne karty SIMi jest wsparcie dla eSIM. Karty pamięci nie są obsługiwane.

Tylny panel Samsunga Galaxy S24 Ultra jest również wykonany z nowego szkła Corning Gorilla Armour. Powłoka jest matowa, odciski palców są prawie niewidoczne i wygląda bardzo estetycznie. Choć niezwykle trudno odróżnić go od zeszłorocznego Galaxy S23 Ultra. Smartfon dostępny jest w czterech kolorach: czarnym, srebrnym oraz bardziej oryginalnym żółtym i fioletowym. Ja recenzowałem klasyczną czarną.

Ale to fioletowa wersja wydała mi się najciekawsza:

Zestaw tylnych aparatów wygląda dokładnie tak samo jak w zeszłym roku: w postaci oddzielnych modułów, które dość mocno wystają ponad tylną szybę. Rozwiązanie jest standardowe i wygląda całkiem ładnie, ale między poszczególnymi modułami nieustannie zbiera się kurz, a ramki można dość łatwo uszkodzić.

Wymiary to 162,3x79x8,6 mm, a waga 232 g. Smartfon jest nieco krótszy i cieńszy, ale szerszy niż Samsung Galaxy S23 Ultra. Waga zmniejszyła się tylko o 2 g, więc niezwykle trudno będzie odróżnić smartfony w dotyku. Ochrona przed wodą i kurzem IP68 nie zniknęła.


Jak dobry jest ekran Samsunga Galaxy S24 Ultra?

Samsung Galaxy S24 Ultra ma zaktualizowany wyświetlacz, który ma podobną przekątną do Galaxy S23 Ultra 6,8 cala, ale wykorzystuje inną matrycę. Ma rozdzielczość 3120×1440, gęstość pikseli 505 ppii proporcje 19,5:9. Dla porównania, poprzedni model miał 3088×1440, 500 ppi, 19,3:9. Wyświetlacz jest teraz całkowicie płaski. Wykorzystuje matrycę Dynamic LPTO AMOLED 2X z adaptacyjną częstotliwością odświeżania od 1 do 120 Hz. Szczytowa jasność wzrosła z 1750 cd/m² do 2600 cd/m². W połączeniu z antyrefleksyjną warstwą Gorilla Glass Armour powinno to zapewnić doskonały obraz nawet w bardzo jasnym świetle słonecznym. W trybie jasnego wyświetlacza gama kolorów powinna wynosić DCI-P3. Obsługiwane są standardy HDR10, HDR10+, ale nie Dolby Vision. Jak dotąd pogoda nie była zbyt słoneczna, ale ogólnie wrażenia z użytkowania wyświetlacza są bardzo pozytywne. W ustawieniach wyświetlacza można wybrać między ciemnym i jasnym motywem (lub aktywować automatyczne przełączanie), dostosować jasność (jest tryb wysokiej jasności), wybrać częstotliwość odświeżania ekranu (adaptacyjna 1-120 Hz i standardowa 60 Hz), wybrać rozdzielczość (HD+, FHD+ lub QHD+), włączyć funkcję komfortu dla oczu (redukcja poziomu niebieskiego), adaptacyjny odcień kolorów (automatyczne dostosowanie temperatury barwowej w zależności od oświetlenia otoczenia), tryb wyświetlania kolorów (nasycone lub naturalne sRGB), dostosować skalę interfejsu i czcionkę oraz Always on Display. Ustawień jest naprawdę sporo, prawie wszystko co można sobie wymyślić.

A teraz kilka słów o mniej przyjemnych rzeczach. Z obecnym firmware jest kilka problemów, które wpływają na wyświetlanie obrazu. Po pierwsze, w trybie nasycenia gama kolorów jest tylko nieznacznie szersza niż sRGB. To bardzo dziwne: zwykle ekrany Samsunga mają znacznie szerszą gamę kolorów. Po drugie, podczas przełączania trybów nie ma prawie żadnej różnicy w wyświetlaniu kolorów, a funkcja adaptacyjnej tonacji kolorów nie działa. Czekamy więc na aktualizację, a pomiary sprzętowe można na razie nazwać pośrednimi. MMaksymalna jasność w trybie Nasyconym wyniosła 721,58 cd/m2, paleta barw jest minimalnie wyższa od sRGB, kolory są lekko nachylone w stronę zimnych odcieni.

W trybie Naturalnym paleta barw jest zbliżona do sRGB, odcienie natomiast są nieco cieplejsze niż przy wartościach referencyjnych. Jasność jest nieco niższa: 694.671 cd/m2

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność pola białego,
cd/m2
Jasność pola czarnego,
cd/m2
Kontrast
Samsung Galaxy S24 Ultra 721.58 0
Samsung Galaxy S23 Ultra 696.675 0
Samsung Galaxy Z Flip3 460.6 0
Samsung Galaxy Z Fold3 479.32 0
Xiaomi 11T Pro 493.872 0
ASUS ROG Phone 5 482.347 0
Samsung Galaxy S21+ 437.906 0
Sony Xperia 1 394.97 0
Huawei P30 Pro 447.247 0

Jakie są sposoby odblokowania Samsunga Galaxy S24 Ultra?

Do identyfikacji właściciela Samsung Galaxy S24 Ultra wykorzystuje typowy nowoczesny zestaw skanera linii papilarnych i rozpoznawania twarzy za pomocą przedniego aparatu. W przypadku rozpoznawania twarzy wszystko jest typowe. Działa szybko przy wystarczającym oświetleniu. Dodatkowe ustawienia obejmują zapobieganie rozpoznawaniu, gdy oczy są zamknięte, zwiększanie jasności wyświetlacza przy słabym oświetleniu oraz możliwość rejestrowania dodatkowych rysów twarzy w celu szybszego rozpoznawania. Warto powiedzieć kilka słów o skanerze. Podobnie jak w poprzednich topowych smartfonach firmy z ostatnich kilku lat, ultradźwiękowy skaner linii papilarnych jest używany pod wyświetlaczem. Różni się on korzystnie od optycznego tym, że działa z mokrymi palcami. Wygląda na to, że Samsung w końcu sfinalizował oprogramowanie, ponieważ jest to najszybszy skaner na wyświetlaczu, jakiego kiedykolwiek używałem. Pod względem szybkości dorównuje klasycznym skanerom pojemnościowym.


A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy na baterii Samsunga Galaxy S24 Ultra?

Wcześniej Samsung wypuszczał całą linię flagowców Galaxy S z jednym procesorem, Exynos lub Snapdragon. W tym roku okazało się nieco inaczej: młodsze Samsung Galaxy S24 i Galaxy S24+ są wyposażone w nowy markowy procesor Samsung Exynos 2400. A główny flagowiec Samsung Galaxy S24 Ultra otrzymał topowy Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Jest to jeden z najpotężniejszych dostępnych obecnie procesorów mobilnych. Jest on produkowany w technologii 4 nm i posiada bardzo ciekawą konfigurację rdzeni 1+3+3+2. Mianowicie: jeden potężny rdzeń ARM Cortex-X4 o częstotliwości do 3,39 GHz, trzy rdzenie Cortex-A720 o częstotliwości 3,1 GHz, dwa rdzenie Cortex-A720 o częstotliwości 2,9 GHz oraz dwa energooszczędne rdzenie Cortex-A520 o częstotliwości 2,2 GHz. Za grafikę odpowiada akcelerator Adreno 750 o częstotliwości 1 GHz. Uzupełnia go 12 GB pamięci RAM LPDDR5X. Wewnętrzny dysk może mieć pojemność 256/512 GB lub 1 TB, wykorzystując szybką pamięć UFS 4.0. Dysk wykazuje prędkości zbliżone do topowych M.2 SSD PCIe 3.0x4: około 3400 MB/s przy odczycie danych i 3000 MB/s przy zapisie.

Samsung Galaxy S24 Ultra Testy wydajności

Zgodnie z oczekiwaniami, Samsung Galaxy S24 Ultra wykazuje bardzo wysokie wyniki w testach syntetycznych. Zapas wydajności smartfona wystarczy na kilka lat. Nie będzie problemów z aplikacjami czy ciężkimi grami.

Stabilność i nagrzewanie się Samsunga Galaxy S24 Ultra

Samsung Galaxy S24 Ultra ma 1,9x większą 1,9x większą komorę parowania w porównaniu do Galaxy S23 Ultra. Ale Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 jest nieco gorętszy niż jego poprzednik. W teście obciążeniowym CPU Throttling Test wydajność spada do około 83% w ciągu 15 minut, a sam smartfon staje się ciepły, a nie gorący. Chociaż w rzeczywistych warunkach takie obciążenie procesora będzie dość trudne.

Wydajność Samsunga Galaxy S24 Ultra w grach

Jak zawsze, smartfon ma autorskie narzędzia do gier Game Launcher i Game Booster, które pozwalają dostosować wydajność, wyłączyć powiadomienia podczas gry, robić zrzuty ekranu i monitorować kluczowe wskaźniki, w tym liczbę klatek na sekundę. Wszystkie nowoczesne gry działają płynnie przy wysokich ustawieniach graficznych ze stabilną liczbą klatek na sekundę 60 FPS.

Łączność Samsung Galaxy S24 Ultra

Samsung Galaxy S24 Ultra jest wyposażony w trójzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, Bluetooth 5.3 LE z kodekami aptX, aptX HD, LDAC, NFC do płatności zbliżeniowych oraz Ultra Wideband (UWB). Do określenia pozycji smartfon wykorzystuje globalne systemy pozycjonowania GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS.

Jakość dźwięku Samsung Galaxy S24 Ultra

Smartfon może odtwarzać dźwięk stereo, jak w większości nowoczesnych modeli, w tym celu wykorzystywane są głośniki główne i słuchawkowe. Dźwięk jest głośny, całkiem dobry i ma trochę niskich częstotliwości. Oczywiście na tyle, na ile to możliwe w smartfonie. Jest wsparcie dla wirtualnego dźwięku przestrzennego Dolby Atmos, korektor, wzmacniacz jakości UHQ Upscaler (działa tylko z markowymi słuchawkami) i Adapt Sound , aby dostosować poziom wzmocnienia do wieku i słuchu użytkownika.

Żywotność baterii Samsung Galaxy S24 Ultra Samsung Galaxy S24 Ultra ma baterię 5000 mAh, podobną do poprzedniego modelu. Prędkości ładowania również nie uległy zmianie: przewodowe 45W, bezprzewodowe 15W i odwrotne ładowanie bezprzewodowe 4,5W. Do recenzji dotarł tylko sam smartfon, bez akcesoriów. Dlatego nie było możliwe sprawdzenie maksymalnej prędkości ładowania. Żywotność baterii, według moich własnych obserwacji, również się zmieniła, ale nie znacząco. Smartfon wytrzymuje dzień na jednym ładowaniu bez żadnych problemów w codziennym użytkowaniu. Około 20-30 minut rozmów, przeglądarka, YouTube, komunikatory, e-mail, portale społecznościowe, około godziny muzyki przez Bluetooth i dość aktywne korzystanie z aparatu. Jeśli dodamy do tego gry i benchmarki, smartfon trzeba będzie ładować wieczorem.


Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs Samsunga Galaxy S24 Ultra i co to jest Galaxy AI?

Samsung Galaxy S24 Ultra działa na systemie Android 14 w wersji z autorską powłoką OneUI 6.1. Niedawno gg recenzował smartfon Samsung Galaxy S23 FE z powłoką OneUI 6.0. W rzeczywistości główna różnica między OneUI 6.1 a Galaxy AI polega na funkcjach pracy ze sztuczną inteligencją (sieci neuronowe i uczenie maszynowe). Tak więc wszystko jest znajome i będzie absolutnie znajome dla użytkownika Androida. Mamy pulpity, widżety, osobne menu aplikacji, opcje gestów i przycisków do nawigacji po systemie. Powłoka pozwala bardzo elastycznie zmieniać wygląd interfejsu, w tym motywy, schematy kolorów, tapety itp.

Funkcjonalny menedżer aplikacji jest znany z poprzednich modeli Samsunga. Standardowa pozioma karuzela kart z możliwością zamknięcia wszystkich aplikacji, przejścia do trybu podzielonego ekranu i uruchomienia aplikacji w oknie.

Paski boczne Edge, które nie zmieniły się od wielu lat:

W sekcji zaawansowanych funkcji znajduje się kilka elementów sterujących gestami, aby szybko przejść do trybu podzielonego ekranu, otworzyć aplikację w oknie, przełączyć się na obsługę jedną ręką itp. Ale najciekawszą rzeczą jest tutaj menu Inteligentne narzędzia, które odpowiada za wszystkie funkcje Galaxy AI, a także opcję obsługi wszystkich tych funkcji tylko na smartfonie, bez sieci.

Tryb pulpitu Dex nadal obsługuje łączność z monitorami, telewizorami i komputerami PC za pośrednictwem kabla lub Miracast.

Ale główną cechą OneUI 6.1 jest Galaxy AI. W ostatnich latach widzieliśmy już wiele zastosowań tak zwanej sztucznej inteligencji, sieci neuronowych, dużych modeli językowych i uczenia maszynowego na różne sposoby. Obejmuje to ulepszanie lub generowanie obrazów, tłumaczenie z różnych języków, formatowanie lub strefowanie tekstów itp. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko to jest dostępne w różnych formach w różnych aplikacjach lub usługach. Samsung zdecydował się połączyć to wszystko w platformie Galaxy AI na swoich smartfonach, a tym samym poprawić komfort użytkowania swoich smartfonów. Większość z tych funkcji będzie dostępna w trybie offline. Więcej o wszystkich funkcjach Galaxy AI można przeczytać w naszym osobnym artykule. Dziś wspomnimy tylko ogólnie o głównych funkcjach. Zaktualizowana klawiatura Samsunga ma wbudowane funkcje, które wykorzystują sieci neuronowe i mogą pomóc w formatowaniu tekstu. Podczas komunikacji z przyjaciółmi nie jest to tak ważne. Jednak podczas komunikacji z nieznajomymi lub w korespondencji biznesowej, możliwość stylistycznego przekształcania tekstu w bardziej formalne lub biznesowe wersje może być przydatna.

Samsung Notes otrzymał wiele dodatkowych funkcji. Teraz możesz automatycznie organizować wszystkie swoje notatki, formatować je w wygodniejszy i bardziej uporządkowany sposób lub tworzyć krótkie podsumowania wybranego tekstu, które mogą być również ułożone w formie głównych punktów.

Tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym wygląda na bardziej zaawansowane. Ułatwi to życie tym, którzy regularnie komunikują się z obcokrajowcami, zwłaszcza jeśli są to rozmowy biznesowe. Jak na razie nie wszystkie języki są obsługiwane, ale Samsung pracuje nad rozszerzeniem listy.

Przydatna może być również funkcja Transcript Assist. Umożliwia ona przekształcenie nagranej rozmowy telefonicznej, spotkania biurowego lub wywiadu w tekst. A potem wracamy do możliwości automatycznego generowania podsumowań i podkreślania najważniejszych punktów.

Galaxy AI przydaje się również w przypadku aparatów i zdjęć. Dzięki przetwarzaniu Photo Assist można naprawić zablokowany horyzont. Jednocześnie Galaxy AI dodaje niektóre elementy zamiast je przycinać. Chociaż nie zawsze działa to dobrze. Możesz także użyć Photo Assist, aby usunąć nadmierne odblaski z powierzchni.

Przydatna może być również funkcja Circle to Search. Jest to wyszukiwanie dowolnego obiektu w dowolnym miejscu smartfona. Oznacza to, że funkcja działa w dowolnej aplikacji lub ogólnie w interfejsie. Uruchamia się ją długim dotknięciem przycisku Home lub na dole wyświetlacza w opcji nawigacji gestami. Następnie wystarczy zakreślić żądany obszar.

Jak dotąd funkcje Galaxy AI nie są rewolucją. Ale są naprawdę wygodne i w niektórych sytuacjach mogą być niezwykle przydatne i ogólnie można powiedzieć, że "poprawiają jakość życia" w smartfonie.


Co potrafi rysik S Pen w Samsungu Galaxy S24 Ultra?

Rysik S Pen nie zmienił się od poprzedniej generacji. Jest w stanie rozpoznać do 4096 poziomów nacisku i kąta nachylenia. S Pen jest wyposażony w moduł Bluetooth LE, żyroskop, akcelerometr i pojedynczy przycisk mechaniczny. Pióro może być używane jako pilot zdalnego sterowania. W różnych aplikacjach można skonfigurować różne gesty z rysikiem w powietrzu: przełączanie utworów, pauza, odtwarzanie w odtwarzaczu, powiększanie, przełączanie kamer i trybów kamery itp.

Jest rozpoznawanie pisma ręcznego, tłumacz ekranowy, wiadomości na żywo, notatki i standardowa aplikacja PENUP do rysowania.


Jak dobre są kamery?

Zestaw kamer nie zmienił się zbytnio w porównaniu z poprzednią generacją. Z tyłu mamy ich cztery i właściwie zaspokajają one wszelkie potrzeby i zachcianki nawet doświadczonego użytkownika. Główny moduł ma rozdzielczość 200 megapikseli. Oczywiście w trybie standardowym działa połączenie 16 pikseli w jeden i standardowa rozdzielczość to 12 MP. Dodatkowo dostępne są tryby 50 i 200 MP. Główny moduł posiada optykę f/1.7, 23 mm EDF, sensor 1/1.3" o rozmiarze 0.6 µm, autofokus z detekcją fazy Dual Pixel PDAF oraz optyczną stabilizację ze zwiększonym kątem korekcji we wszystkich kierunkach względem modelu z poprzedniego roku. Ultraszerokokątny aparat ma rozdzielczość 12 MP, optykę f/2.2, 13 mm, kąt widzenia 120°, rozmiar sensora 1/2,55" i rozmiar piksela 1,4 µm. Posiada również autofokus Dual Pixel PDAF. Pierwszy moduł teleobiektywu pozostaje bez zmian: 10 MP f/2.4, 70 mm, 1/3.52", 1.12µm, Dual Pixel PDAF, OIS i trzykrotny zoom. Zmieniono także moduł teleobiektywu peryskopowego. Zamiast 10-megapikselowego modułu z 10-krotnym zoomem, zastosowano 50-megapikselowy moduł z 5-krotnym zoomem. Jednak dzięki wyższej rozdzielczości i większemu rozmiarowi fizycznemu, nawet przy 10-krotnym zoomie zdjęcia są lepsze. Przedni aparat ma 12 MP z przysłoną f/2.2, 25 mm EFE i autofokusem z detekcją fazy. Maksymalna rozdzielczość wideo to 8K 30 FPS.

Aplikacja aparatu ma znajomy wygląd i styl. Karuzela trybów jest konfigurowalna: można wybrać żądane tryby z sekcji "Więcej". Wszystkie główne elementy sterujące znajdują się na ekranie głównym, w tym ustawienia lampy błyskowej, współczynnik proporcji klatki, rozdzielczość i stabilizator wideo, timer, automatyczne ulepszanie klatek i przełączanie między głównymi kamerami. Dostępny jest również tryb Expert RAW dla bardziej zaawansowanych użytkowników z dodatkowymi ustawieniami i trybami. W tym Astrophoto.

Linia smartfonów Galaxy S Ultra zawsze była najciekawszą pod względem możliwości fotograficznych wśród smartfonów Samsunga i jedną z najciekawszych w ogóle. Samsung Galaxy S24 Ultra kontynuuje tę tradycję. Wszystkie aparaty robią świetne zdjęcia i w zasadzie trudno znaleźć warunki, w których zrobienie wyraźnego zdjęcia byłoby niemożliwe. Główny 200-megapikselowy aparat ma duży fizyczny rozmiar sensora i dość jasną optykę. To, w połączeniu z 16-pikselową technologią fuzji, umożliwia uchwycenie większej ilości światła. W rezultacie zdjęcia są ostre i niemal zawsze charakteryzują się doskonałą szczegółowością. Odwzorowanie kolorów jest również w większości naturalne, z niewielką ilością śladów algorytmów przetwarzania na zdjęciach nocnych.

Kamera ultraszerokokątna generalnie traci na szczegółowości i zakresie dynamicznym, szczególnie w nocy. Ale generalnie nie ma też na to znaczących skarg:

Teleobiektyw z 3-krotnym zoomem działa dobrze w większości przypadków. Wieczorem szczegółowość nie spada znacząco. Odwzorowanie kolorów nie jest idealne, ale jest bliższe naturalnym odcieniom:

Jak wspomniano wcześniej, peryskopowy teleobiektyw ma natywny zoom 5x. Nawet przy słabym oświetleniu robi dobre zdjęcia:

Ze względu na wysoką rozdzielczość i fizycznie większy czujnik, 10-krotny zoom cyfrowy z kamery peryskopowej również działa bardzo dobrze. Szumy są minimalne i nawet wieczorem można robić wyraźne zdjęcia:

Wideo na smartfonie jest wysokiej jakości, stabilizacja działa dobrze przy 4K 60 FPS:


Podsumowując: cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o Samsungu Galaxy S24 Ultra.

 • Samsung Galaxy S24 Ultra to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie i funkcjonalnych smartfonów dostępnych obecnie na rynku.
 • Jest wyposażony w super wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3.
 • System tylnego aparatu jest wszechstronny i robi świetne zdjęcia w każdej sytuacji.
 • Smartfon jest wyposażony w jeden z najlepszych dostępnych wyświetlaczy.

Porównanie specyfikacji Samsung Galaxy S24 Ultra i Galaxy S23 Ultra:

Specyfikacje
  Samsung Galaxy S24 Ultra Samsung Galaxy S23 Ultra
Wyświetlacz Płaski Dynamiczny LTPO AMOLED 2x, 6,8 cala, 3120x1440 (proporcje 19.5:9), 505 ppi, HDR10+, 1-120 Hz, Gorilla Glass Armor, jasność szczytowa 2600 nitów Zakrzywiony po bokach Dynamic LTPO AMOLED 2x, 6,8 cala, 3088x1440 (proporcje 19,3:9), 500 ppi, HDR10+, 1-120 Hz, Gorilla Glass Victus 2, jasność szczytowa 1750 nitów
Korpus wymiary: 162.3 x 79 x 8,6 mm, waga: 232 g
wymiary: 163.4x78,1x8,9 mm, waga: 234 g
Procesor 64-bit 4nm Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 1x3,3 GHz Cortex-X4, 5x3,2 GHz Cortex-A720, 2x2,3 GHz Cortex-A520, grafika Adreno 750, 1 GHz 64-bit 4nm Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy, 1x3.36 GHz Cortex-X3, 2x2,8 GHz Cortex-A715, 2x2,8 GHz Cortex-A710, 3x2,0 GHz Cortex-A510, grafika Adreno 740 719 MHz
Pamięć RAM 12 GB LPDDR5x 8/12 GB
Pamięć flash 256/512 GB/1 TB UFS 4.0 256/512 GB/1 TB UFS 4.0
Aparat 200 MP (f/1,7, 23 mm EFE, 1/1,3", 0,6 µm, Dual Pixel PDAF, OIS); teleobiektyw peryskopowy 50 MP (PDAF, OIS, 5-krotny zoom); teleobiektyw 10 MP (f/2,4, 70 mm, 1/3,52", 1.12µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 3x zoom); ultraszerokokątny 12 MP (f/2.2, 13 mm, 120˚, 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF); lampa błyskowa, wideo 8K@30fps, 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps; kamera przednia: 12 MP (f/2.2, 25 mm, PDAF)

200 MP (f/1.7, 23 mm ECF, 1/1.3", 0.6 µm, Dual Pixel PDAF, OIS); teleobiektyw peryskopowy 10 MP (f/4.9, 230 mm ECF, 1/3.52", 1.12 µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 10-krotny zoom); teleobiektyw 10 MP (f/2.4, 70 mm, 1/3,52", 1,12 µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 3-krotny zoom); ultraszerokokątny 12 MP (f/2,2, 13 mm, 120˚, 1/2,55", 1,4 µm, Dual Pixel PDAF); lampa błyskowa, wideo 8K@30fps, 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps; kamera przednia: 12 MP (f/2.2, 25 mm, PDAF)

Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 (trójzakresowy), Bluetooth 5.3 LE, NFC Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e (trójzakresowy), Bluetooth 5.3 LE, NFC
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Bateria 5000 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 45 W, ładowanie bezprzewodowe 15 W, bezprzewodowe ładowanie wsteczne 5000 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 45 W, ładowanie bezprzewodowe 15 W, bezprzewodowe ładowanie wsteczne
System operacyjny Android 14 + One UI 6.1 Android 13 + One UI 5.1
Karta SIM 2xNanoSIM 2xNanoSIM
Opcjonalnie S Pen, ochrona przed kurzem i wodą IP68, ultradźwiękowy skaner linii papilarnych na ekranie, Samsung Wireless DeX S Pen, ochrona przed kurzem i wodą IP68, ultradźwiękowy skaner linii papilarnych na ekranie, Samsung Wireless DeX
Wybór redakcji

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: