Recenzja Realme 12 Pro+ 5G: smartfon, który przyciąga uwagę

Smartfon jest interesujący w swoim wyglądzie, z masywnym blokiem zaawansowanych kamer i obudową z ekoskóry, ale projekt odbywa się kosztem braku szybkiego i bezprzewodowego ładowania, którego oczekujemy w tej klasie

Autor: Aleksander Czub | 18.03.2024, 15:06

Smartfony Realme to interesujące urządzenia ze średniej półki cenowej ze względu na dobrą wydajność za adekwatne pieniądze, a także ciekawy design. Dlatego redakcja gg przygotowała recenzję nowego realme 12 Pro+ 5G, który również ma wiele cech i zalet. Przede wszystkim smartfon wyróżnia się bardzo stylowym i oryginalnym designem z tylną obudową z ekoskóry i tylną kamerą przypominającą drogi zegarek. Ponadto smartfon cieszy się dobrym wyświetlaczem AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz i bogatymi kolorami, wygodną i szybką powłoką Realme UI 5.0 oraz długą żywotnością baterii. Osobno warto zwrócić uwagę na dobry uniwersalny zestaw trzech tylnych kamer, z których każda jest w stanie robić dobre zdjęcia. W porównaniu do realme 11 Pro+, nowy realme 12 Pro+ 5G ma stopień ochrony IP65, ale z jakiegoś powodu ma wolniejszą prędkość ładowania. Wydajność procesora Qualcomm Snapdragon 7s jest wystarczająca do wygodnego korzystania ze smartfona, ale w tym przedziale cenowym są modele z mocniejszymi chipami, co może być krytyczne dla miłośników gier mobilnych. Są to głównie młodzi ludzie, którzy są dokładnie docelowymi odbiorcami realme 12 Pro+ 5G.

Na przykład Xiaomi 13T ma mocniejszy procesor, ekran o wyższej rozdzielczości i ochronę zgodnie ze standardem IP68. Przegrywa jednak pod względem wyglądu i ma skromniejszy teleobiektyw. Dla tych, którzy lubią oryginalność, można teraz kupić clamshell Motorola Razr 40za podobną kwotę. A dla miłośników gier jest POCO F5 Pro z mocniejszym procesorem, ale prostszym aparatem i wyglądem.

5 powody, dla których warto kupić realme 12 Pro+ 5G:

  • oryginalny stylowy design, tylna obudowa z ekoskóry;
  • wyświetlacz AMOLED z bogatymi kolorami i częstotliwością odświeżania 120 Hz;
  • wszechstronny zestaw aparatów, które robią dobre zdjęcia;
  • długi czas pracy na baterii;
  • stopień ochrony IP65.

2 powody, dla których nie warto kupować realme 12 Pro+ 5G:

  • są konkurenci z bardziej wydajnymi procesorami;
  • wolniejsza prędkość ładowania w porównaniu do poprzedniego modelu i brak ładowania bezprzewodowego.

Szybko do przodu:

  1. Co zawiera realme 12 Pro+ 5G?
  2. Jak wygląda realme 12 Pro+ 5G?
  3. Jak dobry jest ekran realme 12 Pro+ 5G?
  4. Jakie są sposoby na odblokowanie realme 12 Pro+ 5G?
  5. Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy baterii realme 12 Pro+ 5G?
  6. Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs realme 12 Pro+ 5G?
  7. Jak dobre są kamery realme 12 Pro+ 5G?
  8. W końcu,

Co zawiera realme 12 Pro+ 5G?

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

realme 12 Pro+ 5G jest dostarczany w typowym dla marki jasnożółtym pudełku. Oprócz samego smartfona, opakowanie zawiera zasilacz 67W, kabel Type-C, osłonę ekranu, przezroczyste silikonowe etui, narzędzie do tacki i dokumentację. To dość zaskakujące, że firma zdecydowała się zmniejszyć prędkość ładowania w porównaniu do poprzedniego modelu realme 11 Pro+, który obsługiwał 100W. Etui jest proste, ale spełnia swoją funkcję. I nie przykrywa konstrukcji samego smartfona.


Jak wygląda realme 12 Pro+ 5G?

realme wielokrotnie udowadniał, że wie, jak projektować smartfony, nie boi się eksperymentów i angażuje w rozwój różnych mistrzów swojego rzemiosła. Ogólny styl realme 12 Pro+ 5G przypomina poprzedni model realme 11 Pro+, ale są pewne różnice. W tym roku firma zaangażowała Oliviera Saveau, szwajcarskiego rzemieślnika, który pracuje nad zegarkami premium. Dlatego niektóre elementy przypominające drogie zegarki mechaniczne są używane w elementach projektu. Tylna pokrywa wykonana jest z imitacji skóry i ma przyjemne krzywizny dla lepszej pozycji na dłoni. Pionowo, pokrywa jest podzielona na pół przez złoty pasek z trójwymiarowymi wzorami. Oprócz aspektu estetycznego, sztuczna skóra ma również praktyczną zaletę: smartfon nie jest śliski i będzie niezwykle trudny do upuszczenia. Oprócz beżu dostępne są również warianty niebieski i czerwony.

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

Tylna kamera jest wykonana w postaci dużej okrągłej podkładki z rowkowaną obręczą, która ponownie przypomina nam zegarek mechaniczny. Moduł kamery jest całkowicie symetryczny i wygląda ciekawie i oryginalnie. Ale dość mocno wystaje ponad tylną obudowę.

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

Z przodu realme 12 Pro+ 5G jest bardzo podobny do swojego poprzednika i ogólnie do wielu nowoczesnych smartfonów ze średniej lub najwyższej półki. Ma duży 6,7-calowy wyświetlacz z zakrzywionymi krawędziami bocznymi, przedni aparat w okrągłym otworze i ledwo zauważalne gniazdo głośnika.

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

Plastikowa ramka nieco psuje ogólne wrażenie realme 12 Pro+ 5G. Zastosowano wysokiej jakości plastik, ale metal zawsze wydaje się droższy. Ramka jest złota i ma opływowy kształt. Przyciski głośności i zasilania znajdują się po prawej stronie smartfona. Są one wygodnie zlokalizowane, nie trzeba po nie sięgać.

Na górnej krawędzi realme 12 Pro+ 5G znajduje się dodatkowy mikrofon, a także otwory głośników słuchawek zapewniające dźwięk stereo.

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

Poniżej znajduje się główny głośnik, mikrofon, złącze Type-C i tacka na kartę SIM.

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

W smartfonie można zainstalować dwie fizyczne karty SIM. Niestety, nie ma wsparcia dla eSIM .

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

Oprócz ciekawego wyglądu i przyjemnych materiałów, smartfon okazał się zaskakująco wygodny, zwłaszcza biorąc pod uwagę duży wyświetlacz. Jego wymiary to 161,5x74x8,8 mm, a waga 196 g, co jest dość typowe dla nowoczesnych smartfonów. Jednak dzięki udanemu kształtowi jest wygodny w użyciu nawet jedną ręką. realme 12 Pro+ 5G został zabezpieczony przed kurzem i wodą zgodnie ze standardem IP65. Nie należy więc go zanurzać, ale smartfon wytrzyma deszcz.


Jak dobry jest ekran realme 12 Pro+ 5G?

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

realme 12 Pro+ 5G jest wyposażony w 6,7-calowy zakrzywiony wyświetlacz AMOLED Rozdzielczość 2412x1080 (proporcje 20:9), gęstość pikseli wynosi około 394 ppi. Zastosowano 10-bitową matrycę , która jest w stanie wyświetlić ponad miliard odcieni kolorów. Producent obiecuje pokrycie barw 100% przestrzeni DCI-P3 oraz lokalną jasność szczytową na poziomie 950 cd/m². Wyświetlacz obsługuje standard HDR10+. Maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz, a odczytu matrycy 240 Hz. Częstotliwość pracy PWM wynosi 2160 Hz. Twierdzi się, że dzięki temu osoby wrażliwe na migotanie nie będą męczyć oczu. W ustawieniach można dostosować jasność, ciemne i jasne motywy (z możliwością przełączania według harmonogramu), skalę interfejsu i tekstu, częstotliwość odświeżania (adaptacyjna, 60 i 120 Hz), tryb komfortu oczu (cieplejsze odcienie lub tryb czarno-biały z możliwością pracy według harmonogramu) oraz tryby wyświetlania kolorów. Dostępny jest jasny, naturalny tryb, a także dodatkowe tryby "profesjonalne". Te ostatnie, zgodnie z wynikami pomiarów sprzętowych, praktycznie nie różnią się od dwóch podstawowych. Istnieje możliwość regulacji temperatury barwowej.

Wyświetlacz jest wysokiej jakości, z bardzo bogatymi, nasyconymi kolorami i doskonałymi kątami widzenia. Tradycyjny dla AMOLED zielonkawy odcień jest zauważalny pod pewnymi kątami, ale nie jest krytyczny. Poziom jasności jest nieco niższy niż w obecnych topowych smartfonach. Ale kosztują one również znacznie więcej. Pomiary sprzętowe wykazały, że mmaksymalna jasność w trybie Bright wynosiła 447,879 cd/m2, a gama kolorów jest znacznie wyższa niż sRGB. Obraz ma jednak dość zauważalny nacisk na zimne odcienie.

W trybie Naturalnym gama kolorów jest zbliżona do sRGB, ale jasność jest nieco niższa: 428.542 cd/m2. Odwzorowanie kolorów jest jednak znacznie bliższe wartościom referencyjnym:

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność pola białego,
cd/m2
Jasność pola czarnego,
cd/m2
Kontrast
realme 12 Pro+ 5G 447.879 0
Samsung Galaxy S24 Ultra 721.58 0
Samsung Galaxy Z Fold3 479.32 0
Xiaomi 11T Pro 493.872 0
ASUS ROG Phone 5 482.347 0
Samsung Galaxy S21+ 437.906 0
Sony Xperia 1 394.97 0
Huawei P30 Pro 447.247 0

Jakie są sposoby na odblokowanie realme 12 Pro+ 5G?

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

Skaner linii papilarnych to optyczny skaner pod ekranem. Należy pamiętać, że takie skanery podświetlają odcisk palca podczas skanowania i nie działają dobrze z mokrymi palcami. W realme 12 Pro+ 5G skaner działa dobrze: szybkość rozpoznawania jest wysoka, choć nie rekordowa. Ale porównywanie go do flagowców z dwukrotnie wyższą ceną nie jest zbyt trafne. Podczas użytkowania nie było żadnych problemów z dokładnością. Rozpoznawanie twarzy jest zaimplementowane w standardzie, wykorzystywana jest przednia kamera i nie ma żadnych dodatkowych czujników. Działa szybko przy wystarczającym oświetleniu. Istnieją funkcje zwiększające jasność wyświetlacza podczas rozpoznawania w ciemności, a także zapobiegające odblokowywaniu z zamkniętymi oczami.


A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy baterii realme 12 Pro+ 5G?

Realme 12 Pro+ 5G wykorzystuje dość nowy procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2. Został ogłoszony jesienią ubiegłego roku. Procesor jest skierowany do smartfonów ze średniej i średniej kategorii budżetowej, pod względem wydajności jest nieco gorszy od swoich sąsiadów z siódmej linii bez litery s w nazwie. Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 jest produkowany przy użyciu technologii procesowej 4nm , zawiera 4 rdzenie ARM Cortex-A78 o częstotliwości do 2,4 GHz i 4 rdzenie Cortex-A55 o częstotliwości 1,95 GHz. Akcelerator graficzny Adreno 710. Smartfon posiada 12 GB pamięci RAM LPDDR5 z możliwością rozszerzenia o 4/8/12 GB pamięci masowej. Nasza wersja smartfona miała 512 GB pamięci masowej UFS 3.1, a są też warianty 256 GB i 128 GB. Ta ostatnia opcja nie jest już dziś zbyt istotna, zwłaszcza że nie ma gniazda na kartę pamięci.

Testy wydajności Realme 12 Pro+ 5G

W testach syntetycznych smartfon wykazuje wyniki, które są całkiem odpowiednie dla smartfona średniej klasy. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to złe, aw prawdziwym życiu wydajność realme 12 Pro+ 5G jest wystarczająca do szybkiego działania interfejsu i aplikacji, a także większości gier, choć nie przy maksymalnych ustawieniach grafiki. Ale biorąc pod uwagę cenę smartfona, istnieją konkurenci z mocniejszymi komponentami.

Stabilność i ogrzewanie realme 12 Pro+ 5G

Do chłodzenia używana jest komora chłodzenia wyparnego. Test obciążeniowy CPU Throttling Test wykazał, że wydajność smartfona jest utrzymywana głównie na poziomie około 80%. Nie jest to najlepszy wskaźnik, ale też nic krytycznego. Jednocześnie sama obudowa prawie się nie nagrzewa.

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

Wydajność Realme 12 Pro+ 5G w grach

Gry na smartfonie działają dobrze, chociaż sprzęt nie pozwala na ustawienie najwyższych ustawień graficznych. Call of duty Mobile z wysokimi ustawieniami działa dość stabilnie 60 FPS. Diablo Immortal nie ma trybu 60 FPS. Ale 30 FPS jest dostępny z prawie zerowymi spadkami. Aplikacja w grze oferuje dość standardowy zestaw ustawień, w tym różne tryby wydajności, blokowanie powiadomień, poprawianie jasności, narzędzia do zrzutów ekranu i wiele innych. Jednym z mniej znanych ustawień są tak zwane wibracje 4D. Chociaż w praktyce nie zrozumiałem jej działania.

Łączność realme 12 Pro+ 5G

realme 12 Pro+ 5G jest wyposażony w dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.2 LE z kodekami aptX, aptX HD, LDAC. Jest moduł NFC do płatności zbliżeniowych. Obsługiwane są globalne systemy pozycjonowania GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS.

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

Jakość dźwięku realme 12 Pro+ 5G

Smartfon odtwarza dźwięk stereo za pomocą głośników głównych i słuchawkowych. Na górnej krawędzi znajdują się dodatkowe otwory na te ostatnie. Dźwięk jest dość głośny i dobrze zbalansowany. Różnica między głośnikiem głównym a słuchawkowym jest niemal niezauważalna podczas odtwarzania dźwięku stereo. Pod względem jakości nie ma nic nadzwyczajnego: jest bardzo mało niskich częstotliwości, szczególnie przy dużej głośności. Podobnie jak w większości smartfonów średniej klasy. Obsługiwany jest wirtualny dźwięk przestrzenny Dolby Atmos z kilkoma ustawieniami dla różnych typów treści. Ustawienia dźwięku obejmują również funkcję haptycznego sprzężenia zwrotnego O-Haptics. Ogólnie rzecz biorąc, jest to naprawdę bardziej interesujące niż standardowe wibracje.

Bateria realme 12 Pro+ 5G

Bateria realme 12 Pro+ 5G pozostaje niezmieniona. Podobnie jak realme 11 Pro+, ma pojemność 5000 mAh. Ale z jakiegoś powodu zdecydowali się zmniejszyć prędkość ładowania ze 100W do 67W. To dość dziwna decyzja, choć z tą ładowarką smartfon ładuje się dość szybko. 50% w około 20 minut, a pełne naładowanie zajmuje około godziny. Smartfon okazał się dość wytrzymały. Przy bardzo aktywnym użytkowaniu: wszystkie codzienne funkcje plus testy wydajności, gry i aktywne korzystanie z aparatu, smartfon działa przez cały dzień. Jeśli wykluczyć benchmarki i gry, można uzyskać półtora dnia. W ustawieniach, oprócz różnych opcji oszczędzania energii, dostępne są również funkcje wydłużające żywotność baterii, a także trzy tryby wydajności smartfona.


Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs realme 12 Pro+ 5G?

realme 12 Pro+ 5G działa na systemie Android 14 z zastrzeżoną powłoką realme UI 5.0. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko jest znane z czystego Androida, główne różnice są raczej wizualne. Istnieją tryby z oddzielnym menu aplikacji lub tylko pulpitami. Kurtyna wygląda podobnie do standardowej. Istnieje wiele opcji dostosowywania, w tym motywy, ikony, ustawienia siatki i czcionek itp.

realme zdecydowało się maksymalnie zdywersyfikować opcje interakcji użytkownika ze smartfonem. Oczywiście istnieją standardowe opcje nawigacji gestami i przyciskami. Ale jest też wiele dodatkowych gestów: przełączanie na podzielony ekran trzema palcami, tryb jednoręczny, szybkie uruchamianie aplikacji ze skanera linii papilarnych, gesty na zablokowanym ekranie, pływający przycisk nawigacyjny i wiele innych.

Menedżer otwartych aplikacji ma standardowy poziomy widok karuzeli kart. Oprócz zwykłego trybu dwóch okien można otworzyć aplikację w oknie.

W ustawieniach znajduje się również osobna interesująca sekcja o nazwie Realme Lab. Jak dotąd ma ona dwie funkcje. Tryb podwójnego odtwarzania dźwięku: jednoczesne odtwarzanie na Bluetooth i słuchawkach przewodowych. I pomiar tętna za pomocą skanera linii papilarnych.

Zestaw autorskich aplikacji: narzędzie do przesyłania danych ze starego do nowego smartfona, menedżer plików, dyktafon, kalkulator, kompas i notatki. Wśród nietypowych aplikacji jest tylko Zen Space, która powinna pomóc właścicielowi skoncentrować się na pracy lub nauce (powiadomienia są wyłączane na chwilę itp.).


Jak dobre są kamery realme 12 Pro+ 5G?

Zestaw kamer realme 12 Pro+ 5G zmienił się znacznie w porównaniu do realme 11 Pro+. Z trzech tylnych kamer tylko jedna ultraszerokokątna pozostała niezmieniona. Teraz główny aparat ma rozdzielczość 50 MP, przysłonę f/1.8, EFP 24 mm, rozmiar matrycy 1/1.56", piksel 1.0µm. Posiada wielokierunkowy autofokus z detekcją fazy i optyczną stabilizację obrazu. Zastosowano moduł Sony IMX890. Zniknął nieefektywny moduł makro 2 MP. Zamiast niego jest 64 MP kamera peryskopowa z przysłoną f/2.8, 71 mm, 1/2.0", 0.7µm. Posiada on autofokus z detekcją fazy, optyczną stabilizację obrazu i 3-krotny zoom optyczny. Twierdzi się, że smartfon może robić zdjęcia bez zmniejszania jakości z 6-krotnym zoomem, ze względu na koper. Maksymalny zoom cyfrowy wynosi 120x, choć będzie to oczywiście nieefektywne, zwłaszcza bez statywu. Dostępna jest również funkcja automatycznego zoomu, która rozpoznaje obiekt, automatycznie go przybliża i stara się utrzymać go w centrum kadru. Kamera ultraszerokokątna - 8 MP f/2.2, 16 mm, 1/4.0", 1.12µm. Kąt widzenia wynosi 112˚, nie ma autofokusa. Smartfon jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości do 4K@30fps, FullHD@30/60fps. Przedni aparat ma 32 MP, f/2.5, 22 mm.

Recenzja Realme 12 Pro+ 5G

Aplikacja jest dość przyjazna dla użytkownika. Zwykła karuzela trybów, osobna sekcja z dodatkowymi trybami i zestaw podstawowych ustawień bezpośrednio na ekranie (lampa błyskowa, zoom, format itp.). Dodatkowe ustawienia znajdują się w rozwijanym menu:

Główny aparat jest w stanie robić dobre zdjęcia w zdecydowanej większości przypadków. Odwzorowanie kolorów w ciągu dnia jest bardzo zbliżone do naturalnego, z dużą ilością szczegółów. Wieczorem szczegółowość nieco spada, pojawiają się nie do końca naturalne odcienie, ale ogólnie jakość jest dobra.

Aparat ultraszerokokątny jest ogólnie słabszy pod względem szczegółowości i zakresu dynamicznego. Jest to dość typowe dla wszystkich nowoczesnych smartfonów. Ale zdjęcia są dobre zarówno w dzień, jak i w nocy:

2x zoom - crop z głównego aparatu, więc zdjęcia są w większości dobre, chociaż wieczorne mają zauważalne artefakty z algorytmów przetwarzania:

Kamera peryskopowa z 3-krotnym zoomem robi świetne zdjęcia w ciągu dnia. Dobra szczegółowość, dość naturalne kolory. Wieczorem szczegółowość nieco spada, w niektórych miejscach pojawiają się nieostre obszary, a wokół źródeł światła pojawiają się aureole:

Zoom 6x działa dobrze w dobrym świetle, zdjęcia są wyraźne i szczegółowe. Wieczorem szumy i rozmycia są już dość zauważalne:

Elektroniczna stabilizacja wideo jest dostępna tylko w rozdzielczościach do FullHD 60 FPS. Działa całkiem dobrze, obraz prawie się nie trzęsie, efekt galaretki jest minimalny, choć szczegóły nieco cierpią:

Wideo 4K 30 FPS jest szarpane z powodu braku stabilizacji:


Podsumowując: cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o realme 12 Pro+ 5G.

  • realme 12 Pro+ 5G to smartfon średniej klasy o oryginalnym designie i tylnej obudowie z ekoskóry.
  • Jest wyposażony w wysokiej jakości 6,7-calowy ekran AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz.
  • Ma dobry zestaw aparatów, które robią wysokiej jakości zdjęcia.
  • Działa przez długi czas na jednym ładowaniu baterii.
Specyfikacja realme 12 Pro+ 5G
Wyświetlacz Zakrzywiony AMOLED, 6,7 cala, 2412x1080 (proporcje 20:9), 394 ppi, HDR10+, 120 Hz, jasność szczytowa 950 nitów
Korpus Wymiary: 161.5 x 74 x 8,8 mm, waga: 196 g
Procesor 64-bitowy 4 nm Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2: 4x2,4 GHz Cortex-A78, 4x1,95 GHz Cortex-A55, grafika Adreno 710
Pamięć RAM 8/12 GB
Pamięć flash 128/256/512 GB
Aparat

50 MP (f/1.6, 24 mm, 1/1.56", 1.0µm, wielokierunkowy PDAF, OIS); peryskopowy 64 MP (f/2.8, 71 mm, 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3x zoom); ultraszerokokątny 8 MP (f/2.2, 112˚); lampa błyskowa, wideo 4K@30fps, 1080p@60fps; kamera przednia: 32 MP (f/2.5)

Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.2 LE, NFC
GPS GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
Bateria 5000 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 67 W SUPERVOOC
System operacyjny Android 14 + realme UI 5.0
Karta SIM 2xNanoSIM
Dodatkowo optyczny skaner linii papilarnych w ekranie, ochrona IP65

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: