Recenzja Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8: potężny laptop z cienką metalową obudową

Ciekawy laptop z dużym wyświetlaczem, pozycjonowany jako narzędzie dla twórców treści, choć może również grać w nowoczesne gry

Autor: Aleksander Czub | 22.04.2024, 13:30

W ostatnim czasie producenci laptopów coraz częściej wypuszczają na rynek tzw. modele content creator: wydajne, z wysokiej jakości ekranami i stosunkowo lekkimi obudowami. Do tej klasy należy laptop Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8, którego recenzja znajduje się obecnie na gg. Jego podzespoły pozwalają na pracę z ciężkimi programami do edycji wideo czy modelowania 3D, a także czasami pograć w nowoczesne gry. Wszystko to znacznie ułatwia duży, 16-calowy wyświetlacz Mini LED o doskonałym obrazie i wysokiej jasności. Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 posiada wygodną pełnowymiarową klawiaturę z dodatkowym blokiem numerycznym, duży touchpad, dobry system audio i niezły zestaw złączy. Osoby pracujące ze zdjęciami i filmami szczególnie docenią czytnik kart SD. A wszystko to zapakowane w dość cienką metalową obudowę. Wśród narzekań na laptopa warto wspomnieć o krótkim czasie pracy na baterii, który ustępuje nawet konkurentom o podobnych parametrach. Oczywiście takie modele nigdy nie są tanie i dotyczy to również Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8.

Wśród konkurentów możemy wyróżnić model Acer Predator Helios 16, który ma podobną charakterystykę (ale wyższą kartę graficzną TGP) i niższą cenę. Ma jednak prostszy ekran i plastikową obudowę. Lub Lenovo Legion Pro 5, który jest ogólnie bardzo zbliżony do wspomnianego Acera. Modele z wydajniejszą grafiką i/lub ekranami OLED są już znacznie droższe.

6 powody, dla których warto kupić Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8:

 • wysoka wydajność;
 • wspaniały 16-calowy ekran Mini LED z częstotliwością odświeżania 165 Hz;
 • pełnowymiarowa klawiatura z oddzielną klawiaturą numeryczną i ogromnym touchpadem;
 • głośny i wysokiej jakości system audio z 6 głośnikami;
 • wystarczający zestaw portów, w tym czytnik kart SD;
 • trwała i stylowa metalowa obudowa.

2 powody, dla których nie warto kupować Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8:

 • wysoka cena;
 • skromny czas pracy na baterii, nawet w swojej kategorii.

Szybkie przejście:

 1. Co jest dołączone do Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?
 2. Co z wyglądem i konstrukcją Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?
 3. Jak wygodne jest korzystanie z Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?
 4. Jak dobry jest ekran Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?
 5. A co z wydajnością i czasem pracy na baterii Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?
 6. Na koniec,

Co zawiera Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Pakiet Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 jest dość typowy dla nowoczesnych laptopów tej firmy. Nie ma więc żadnych nieoczekiwanych bonusów: kartonowe pudełko z recyklingu zawierające sam laptop, średniej wielkości zasilacz, kabel zasilający i całą niezbędną dokumentację.


A co z wyglądem i konstrukcją Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Ostatnio pojawia się coraz więcej tak zwanych laptopów dla twórców treści. Oznacza to, że nie jest to już ultrabook do dokumentów lub przeglądarki, ale nie jest to również pełnoprawny laptop do gier z najwyższej półki. Gdzieś pośrodku: zastosowano dość wydajne procesory i dyskretne karty graficzne, ale raczej ograniczone pod względem mocy, co pozwala uczynić obudowę niezbyt dużą i ciężką. Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 jest jednym z takich laptopów. Ma całkowicie metalową obudowę w kolorze ciemnoszarym z turkusowym odcieniem. Jest ona częściowo wykonana z aluminium pochodzącego z recyklingu i ma piaskowane wykończenie. Powłoka jest odporna na odciski palców, a laptop zawsze wygląda schludnie. Lenovo Yoga Pro 9 to duży 16-calowy laptop, więc panel roboczy ma pełnowymiarową klawiaturę i dwa głośniki po bokach.

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Pokrywa ma minimalne elementy dekoracyjne. Są tylko logo Lenovo i YOGA. W górnej części pokrywy, za kamerą internetową, znajduje się również nietypowy element lustrzany. Wystaje on nieco poza obszar pokrywy, dzięki czemu otwieranie laptopa jedną ręką jest łatwe i wygodne.

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Kolejną cechą charakterystyczną nowoczesnych laptopów YOGA jest zaokrąglony kształt bocznych krawędzi. Znajdują się na nich wszystkie porty. Po lewej stronie znajduje się markowe prostokątne złącze zasilacza z diodą LED, USB 3.2 Gen1, HDMI, Type-C (z obsługą Thunderbolt 4, DisplayPort), 3,5 mm dla słuchawek oraz otwory na głośniki.

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Z drugiej strony znajduje się kolejny USB Type-A 3.2 Gen 1, dwupozycyjny przełącznik kamery internetowej, kolejny głośnik, czytnik kart dla pełnowymiarowych kart SD oraz przycisk zasilania z diodą LED. Dość dziwna i nie najwygodniejsza pozycja, biorąc pod uwagę, że Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 nie jest transformatorem. Chociaż można to częściowo rozwiązać funkcją włączania laptopa po otwarciu pokrywy.

Przednia i tylna krawędź nie mają żadnych funkcjonalnych elementów. Z wyjątkiem masywnego zawiasu, który rozciąga się prawie na całą szerokość laptopa.

Cały wyświetlacz jest pokryty szkłem ochronnym. Ramki wokół ekranu są cienkie. Nad ekranem znajduje się szereg mikrofonów i nieco szerszy obszar z kamerą internetową 5 MP i kamerą na podczerwień do identyfikacji właściciela.

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Dolna pokrywa Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 jest dość znajoma: wiele otworów wentylacyjnych, masywne gumowe nóżki, które zapobiegają ślizganiu się i otwory na głośniki. Nie ma szczególnego powodu, aby otwierać laptopa: można jedynie wymienić dysk SSD. Karta sieciowa i pamięć RAM są wlutowane na płycie.

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Wymiary to 362,4 x 244,8 x 17,9 mm, a waga to 2,18 kg. Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 nie można nazwać kompaktowym. Jest to jednak całkiem normalne, biorąc pod uwagę 16-calowy ekran i potężne komponenty w środku. Co więcej, laptop z łatwością mieści się w standardowej komorze na laptopa w plecaku. Laptop jest dobrze wykonany i posiada certyfikat MIL-STD-810H. Powinien więc być dość trwały.


Jak wygodny jest Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?

Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 ma bardzo dobry zawias z płynnym ruchem i dobrym mocowaniem w pożądanych pozycjach. Twierdzi się, że umożliwia on otwarcie laptopa o 180°, choć nie jest to do końca prawdą: rzeczywisty kąt jest nieco mniejszy. Trudno jednak nazwać to problemem, ponieważ kąt jest więcej niż wystarczający w większości sytuacji.

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Klawiatura zajmuje prawie całą szerokość powierzchni roboczej, a inżynierom udało się umieścić dwa głośniki po bokach. Klawiatura ma standardowy układ z dodatkowym blokiem numerycznym. Może to być przydatne zarówno podczas pracy z tekstem do szybkiego wpisywania znaków specjalnych, jak i podczas pracy z oprogramowaniem do obróbki wideo lub 3D. Na przykład w programie Blender niezwykle wygodne jest szybkie przełączanie widoków za pomocą NumPada. Sam blok cyfrowy nie jest oddzielony od głównego. Wszystko jest dość znajome: rząd klawiszy funkcyjnych o zmniejszonym rozmiarze, kończy się na Home, End, PgUp, PgDown, które są również odpowiedzialne za sterowanie odtwarzaniem multimediów. Blok nawigacyjny nie jest w żaden sposób oddzielony, strzałki w górę i w dół są zmniejszone. Generalnie nie ma radykalnych nietypowych rozwiązań, więc przyzwyczajenie się zajmuje minimum czasu.

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Przyciski mają typowy dla laptopów Lenovo kształt z zaokrąglonym dołem. Nie mają najdłuższego skoku, ale są dość wygodne z miękką, ale wyraźną reakcją. Jest białe podświetlenie LED z dwoma poziomami jasności i trybem automatycznej regulacji.

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Touchpad jest bardzo duży, ma szklaną powierzchnię, doskonałą czułość i dokładność pozycjonowania. Jest całkowicie wystarczający do codziennych zadań. Jednak podczas pracy z profesjonalnym oprogramowaniem mysz nadal będzie niezwykle przydatna.

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Jak dobry jest ekran w Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?

Recenzja Lenovo Yoga Pro 9

Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 ma 16-calowy wyświetlacz Mini LED . Ma rozdzielczość 3200 x 2000, którą Lenovo nazywa 3.2K, współczynnik proporcji 16:10. Twierdzi się, że pokrycie kolorów wynosi 100% przestrzeni DCI-P3, częstotliwość odświeżania wynosi 165 Hz. Obiecują maksymalną jasność 600 cd/m² i szczytową jasność 1200 cd/m² w trybie HDR. Obsługiwane są technologie HDR Dolby Vision i HDR10+. Ekran jest wrażliwy na dotyk, więc jest pokryty szkłem ochronnym, które lekko się odbija. Panele Mini LED oferują znacznie wyższy poziom kontrastu niż IPS, wyższą jasność i bardziej równomierne podświetlenie. W ustawieniach Lenovo Vantage można wybrać gamę kolorów: sRGB, Adobe RGB i DCI-P3. Można również dostosować temperaturę barwową i ochronę oczu.

Ekran jest naprawdę bardzo wysokiej jakości, z bogatymi kolorami, bardzo wysoką jasnością i maksymalnymi kątami widzenia. MMaksymalna jasność to 570,582 cd/m², jasność czarnego pola to 0,189 cd/m², a kontrast statyczny to 3019:1. Pokrycie przestrzeni barw jest znacznie szersze niż sRGB, a temperatura barwowa i składowe RGB są zbliżone do wartości referencyjnych:


A co z wydajnością i czasem pracy na baterii Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8?

Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 jest wyposażony w wydajny procesor Intel 13. generacji Raptor Lake serii H. W konfiguracji przedstawionej w recenzji jest to Intel Core i9-13905H. Jest to swego rodzaju zaktualizowana wersja bardziej znanego Intel Core i9-13900H. Zaktualizowany procesor ma nowe gniazdo i zmniejszony rozmiar, obsługuje do 64 GB pamięci RAM zamiast 96 GB i nie ma vPro. Inne cechy są znane. Proces Intel 7, konfiguracja z 14 rdzeniami: 6 wydajnych z prędkościami zegara od 2,6 do 5,4 GHz i 8 energooszczędnych, od 1,9 do 4,1 GHz. Obsługa do 20 wątków obliczeniowych, pamięć podręczna - 24 MB. Standardowy poziom TDP  wynosi 45 W, maksymalna teoretyczna moc krótkotrwała do 115 W. Do pracy na baterii i ogólnie lekkich zadań dostępna jest zintegrowana grafika Intel Iris Xe o częstotliwości do 1,5 GHz. Ilość pamięci RAM to - 64 GB LPDDR5X 6400 MHz. Jest ona wlutowana na płycie, ale ilość ta z pewnością wystarczy na kilka kolejnych lat. Interfejsy bezprzewodowe: Bluetooth 5.1 i szybkie Wi-Fi 6E (802.11ax) 2x2. Zastosowany dyskretny akcelerator wideo to NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop o maksymalnej wartości TGP do 100W. Według standardów modeli gamingowych jest to dość skromna wartość, ale jak na cienki model jest ona bardzo dobra. Jednocześnie, jak wykazały praktyczne testy, w grach moc karty graficznej może naprawdę osiągnąć około 95 W. Lenovo Vantage posiada funkcję podkręcania karty graficznej, ale jest ona jeszcze w fazie eksperymentalnej i producent ostrzega, że laptop może być niestabilny i wyświetlać niebieski ekran śmierci. Pojemność pamięci wideo 8 GB GDDR6.

Syntetyczne testy wydajności Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8

W syntetycznych testach wydajności Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 wykazuje doskonałe wyniki. Dotyczy to zarówno benchmarków procesora, jak i grafiki. Oczywiście nie jest to najbardziej wydajny laptop, istnieją duże modele gamingowe z mocniejszymi wersjami kart graficznych. Ale moc Yoga Pro 9 jest wystarczająca do pracy z ciężką grafiką 3D lub edycją wideo, a także do gier.

Chłodzenie i stabilność Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8

System chłodzenia Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 obejmuje 2 wentylatory, komorę parowania i rurki cieplne. Test obciążeniowy AIDA64 wykazał, że przy maksymalnym obciążeniu komponenty początkowo nagrzewają się do około 95° , a dławienie obserwuje się przy około 33%. Po dostosowaniu się systemu chłodzenia, temperatura spada i laptop działa stabilnie. Jednocześnie maksymalna częstotliwość procesora wynosi prawie 4,8 GHz, a średnia wynosi około 4,2 GHz, co jest bardzo dobrym wynikiem. Poziom hałasu laptopa, nawet przy maksymalnej prędkości, jest niższy niż w dużych modelach gamingowych. Obudowa nie nagrzewa się zbytnio.

Dyski Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8

Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 wykorzystuje znany już format SSD M.2  PCIe Gen4 x4 NVMe Samsung PM9A1 o pojemności 1 TB.

Prędkość osiąga 6500 MB/s podczas odczytu danych i około 4950 MB/s podczas zapisu.

Gry na Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8

Ogólnie rzecz biorąc, laptop poradzi sobie z każdą nowoczesną grą. Podczas testów korzystaliśmy z natywnej rozdzielczości 3200x2000, a ustawienia zostały dobrane tak, aby uzyskać komfortową liczbę klatek na sekundę w grach. Oczywiście, jeśli obniżysz rozdzielczość do 1920x1200, możesz zwiększyć ustawienia.

 • Cyberpunk 2077. Wstępne ustawienie śledzenia promieni: średnie,. DLSS w trybie automatycznym z generowaniem klatek. 40-50 FPS
 • Ghostrunner. Ustawienia Epic, bez śledzenia promieni, DLSS w trybie zrównoważonym. 120-165 FPS
 • God of War. Maksymalne ustawienia. DLSS w trybie jakości. 55-85 FPS
 • The Ascent. Maksymalne ustawienia, z ray tracingiem, DLSS w trybie wydajności. 50-65 FPS.
 • Callisto Protocol. Połączenie średnich i wysokich ustawień z ray tracingiem. 50-60 FPS

Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8

Laptop posiada baterię o pojemności 75 Wh. Biorąc pod uwagę moc i ekran, nie jest to dużo. A sam producent wskazuje, że laptop działa bez gniazdka do 6,4 godziny. W rzeczywistości, jeśli spróbujesz wystarczająco mocno: znacznie zmniejsz jasność, zmniejsz częstotliwość ekranu i pracuj głównie z aplikacjami biurowymi i przeglądarką, możesz uzyskać do 4,5-5 godzin. To raczej skromny wynik. Zwłaszcza, że są konkurenci z baterią 90 Wh, która w podobnym trybie wytrzymuje nawet 7 godzin. Laptop ładuje się z dołączonego zasilacza w około 2,5 godziny.

Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 system audio

Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 posiada 6 głośników o mocy 2W. Jak widać w sekcji dotyczącej wyglądu, są one skierowane w różnych kierunkach. Dlatego dźwięk jest dość przestrzenny, zwłaszcza biorąc pod uwagę obsługę wirtualnego dźwięku Dolby Atmos. Głośność jest wystarczająca, a nawet niskie częstotliwości.

Oprogramowanie Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8

Do zdecydowanej większości ustawień używana jest aplikacja Lenovo Vantage. Zawiera ona ustawienia wydajności, wyświetlania, trybów ładowania, testowania systemu, aktualizacji itp.


Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8.

 • Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 to potężny, wielkoformatowy laptop dla tych, którzy pracują z treściami 3D i wideo.
 • Wyposażony we wspaniały, jasny 16-calowy wyświetlacz Mini LED o częstotliwości 165 Hz.
 • Posiada pełnowymiarową klawiaturę z dodatkowym blokiem numerycznym i dużym touchpadem.
 • Czas pracy na baterii to nie więcej niż 5 godzin.
Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 Specyfikacja
Wyświetlacz 16 cali, 3200 x 2000 (16:10), Mini LED, 165 Hz
Wymiary 362,4 x 244,8 x 17,9 mm
Waga 2.18 kg
System operacyjny Windows 11
Procesor Intel Core i9-13905H (2.6-5.4 GHz), 14 (6+8) rdzeni, 20 wątków, (Raptor Lake, Intel 7)
Pamięć RAM 64 GB LPDDR5X 6400
Grafika nVidia GeForce RTX 4070 Laptop, 8 GB GDDR6, Intel Iris Xe 1,5 GHz
Pamięć masowa 1 TB M.2 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD
Łączność Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2
Złącza 1xHDMI 2.1, 2xUSB 3.2 Gen 1 Type-A, 2xUSB Type-C (DisplayPort, Power Delivery,), 1x czytnik kart pamięci (SD), audio 3.5 mm audio
Kamera internetowa 5 MP
Bateria 75 Wh
Opcjonalnie Kamera IR
Polecamy

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: