Wielka Brytania zorganizuje globalny szczyt na temat zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją w Bletchley Park, gdzie podczas II wojny światowej rozszyfrowano niemiecką Enigmę.

Autor: Bohdan Kaminskyi | 24.08.2023, 21:03
Wielka Brytania zorganizuje globalny szczyt na temat zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją w Bletchley Park, gdzie podczas II wojny światowej rozszyfrowano niemiecką Enigmę.

Globalny szczyt premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka na temat bezpieczeństwa sztucznej inteligencji odbędzie się w Bletchley Park, gdzie podczas II wojny światowej pracowali ściśle tajni szyfranci.

Co wiadomo

Wydarzenie odbędzie się w listopadzie 2023 roku. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu, wiodące firmy zajmujące się sztuczną inteligencją i eksperci. Omówią oni, w jaki sposób można złagodzić zagrożenia stwarzane przez technologię poprzez skoordynowane działania na szczeblu międzynarodowym.

Sunak ogłosił szczyt podczas podróży do Waszyngtonu w czerwcu 2023 r. w obliczu rosnących obaw, że szybki rozwój sztucznej inteligencji może wymknąć się spod kontroli.

W ostatnich miesiącach premier zmienił swój ton w kwestii technologii. Podczas gdy wcześniej był bardziej optymistycznie nastawiony do sztucznej inteligencji, teraz coraz głośniej mówi o "egzystencjalnym" zagrożeniu.

W ten sposób Sunak odrzucił pogląd, że Wielka Brytania jest zbyt mało znaczącym graczem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Zamiast tego stara się pozycjonować Wielką Brytanię jako naturalne centrum wysiłków na rzecz uregulowania branży w skali globalnej, co może być pomostem między USA i Chinami, a także alternatywą dla tego, co niektórzy postrzegają jako sztywne podejście UE.

Dla niezorientowanych

Bletchley Park, położony w Buckinghamshire, zajmuje ważne miejsce w historii informatyki. Podczas II wojny światowej dekodowano tu niemieckie wiadomości, w tym wiadomości Enigma.

Pomogło to uzyskać ważne informacje dla aliantów, które według niektórych szacunków pomogły skrócić wojnę o dwa lata i uratowały miliony istnień ludzkich.

Źródło: The Guardian