Czarne dziury we wszechświecie mogą osiągać prędkość prawie 29 000 km/s i opuszczać swoje galaktyki
Postęp technologiczny daje naukowcom nowe narzędzia do badania Wszechświata, w tym czarnych dziur. Niedawno badacze dowiedzieli się, że te tajemnicze obiekty mogą osiągać prędkości 10 razy mniejsze niż prędkość światła.
Co wiadomo
Wcześniej naukowcy zakładali, że czarne dziury mogą poruszać się z prędkością nie większą niż 5000 kilometrów na godzinę względem punktu narodzin. Jak wykazało nowe modelowanie, wcale tak nie jest.
Zwiększona prędkość jest "aktywowana" podczas łączenia się w układzie podwójnym. W tym przypadku dwie czarne dziury zbliżają się do siebie, obracając się wokół wspólnego środka masy, a po połączeniu tworzą nową czarną dziurę, uzyskując nową trajektorię i wzrost prędkości.
Dzięki nowemu modelowaniu naukowcy musieli podnieść poprzeczkę dla granicznej prędkości takich obiektów do prawie 10% prędkości światła (299 792 458 km / s). Jak się okazało, czarna dziura jest w stanie rozpędzić się do 28 562 ± 342 km/s.
Taka prędkość pozwala czarnym dziurom przelatywać przez swoje galaktyki, a nawet opuszczać ich granice. Jak dotąd naukowcy znają tylko jedną czarną dziurę, która przyspiesza. Porusza się ona z prędkością około 1540 km/s.
Źródło: Science Alert