Stany Zjednoczone nie przekazują Ukrainie ATACMS z powodu obaw o niedobór taktycznych pocisków balistycznych o zasięgu do 300 kilometrów na wypadek wojny z Chinami

Autor: Maksim Panasovskiy | 28.08.2023, 18:04
Stany Zjednoczone nie przekazują Ukrainie ATACMS z powodu obaw o niedobór taktycznych pocisków balistycznych o zasięgu do 300 kilometrów na wypadek wojny z Chinami

USA aktywnie pomagają Ukrainie w dostarczaniu broni. Jednak dostawy niektórych rodzajów broni są spowalniane, ponieważ Biały Dom ma na uwadze możliwą wojnę z Chinami.

Co wiadomo

Na początku lata 2022 r. USA i Ukraina oficjalnie ogłosiły dostawę systemów rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności M142 HIMARS. Od tego czasu ukraińskie siły zbrojne proszą o taktyczne pociski balistyczne ATACMS, ale Biały Dom nadal nie zatwierdził dostaw.

Władze USA znalazły różne wymówki, aby odrzucić wnioski o ATACMS. Jednocześnie nikt w USA do tej pory oficjalnie nie stwierdził, że Ukraina nie otrzyma pocisków balistycznych dla HIMARS. Według The Washington Post, Pentagon nie posiada dużych zapasów ATACMS.

Dostawa taktycznych pocisków balistycznych na Ukrainę może podważyć gotowość bojową armii amerykańskiej. Departament Obrony USA obawia się, że po przekazaniu ATACMS Ukrainie, pozostałe zapasy nie będą wystarczające w przypadku konfliktu zbrojnego z Chinami.

Do tej pory Ukraina używała tylko M142 HIMARS i M270 MLRS do wystrzeliwania precyzyjnie naprowadzanych pocisków GMLRS. W 2022 roku amunicja o zasięgu około 80 kilometrów mogłaby zakłócić logistykę Rosjan we wschodniej i południowej Ukrainie. Obecnie systemy HIMARS i MLRS są aktywnie wykorzystywane do walki przeciwbateryjnej, pokonując rosyjską artylerię kosztem przewagi zasięgu.

Źródło: The Washington Post