Rosja oficjalnie ogłosiła, że międzykontynentalne rakiety balistyczne RS-28 Sarmat o zasięgu do 18 000 kilometrów, zdolne do przenoszenia ładunku jądrowego o mocy 7,5 megatony, zostały wprowadzone do służby bojowej
Rosyjska firma Roscosmos planowała wprowadzić strategiczne systemy rakietowe RS-28 Sarmat (SS-X-30 według klasyfikacji NATO) do służby bojowej pod koniec 2022 roku. Udało się to jednak dopiero teraz.
Co wiadomo
RS-28 "Sarmat" to strategiczny system rakietowy oparty na silosie. Obejmuje on międzykontynentalny pocisk balistyczny zdolny do dostarczenia głowicy bojowej o wadze 10 ton do dowolnego miejsca na świecie.
Rozwój kompleksu rozpoczął się około 20 lat temu, aby zastąpić R-36M2, który był w służbie od 1988 roku. Nowy międzykontynentalny pocisk balistyczny może przenosić ładunek jądrowy o mocy 7,5 megatony. Zasięg startu wynosi 18 000 kilometrów.
Pierwszy test pocisku miał miejsce 20 kwietnia ubiegłego roku na kosmodromie w Plesiecku. Rosjanie poinformowali wówczas, że pocisk osiągnął wszystkie założone cele, ale nie jest jasne, na ile jest to prawda.
Źródło: Interfax