Armii Stanów Zjednoczonych ponownie nie udało się po raz pierwszy wystrzelić hipersonicznego pocisku Dark Eagle o zasięgu 2775 kilometrów, który może osiągać prędkość ponad 6000 km/h

Autor: Maksim Panasovskiy | 08.09.2023, 02:09
Armii Stanów Zjednoczonych ponownie nie udało się po raz pierwszy wystrzelić hipersonicznego pocisku Dark Eagle o zasięgu 2775 kilometrów, który może osiągać prędkość ponad 6000 km/h

Na początku 2023 r. armia amerykańska rozmieściła dwie wyrzutnie broni hipersonicznej na przylądku Canaveral na Florydzie. Kilka miesięcy później służby podjęły próbę wystrzelenia pocisku Dark Eagle, ale zakończyła się ona niepowodzeniem.

Co wiadomo

Armia amerykańska odwołała planowane testy broni hipersonicznej. Tym samym pierwsze wystrzelenie pocisku Dark Eagle zostało przełożone na późniejszy termin. Projekt nosi nazwę Long-Range Hypersonic Weapon (LRWH). Służby planowały wprowadzić broń hipersoniczną do służby pod koniec 2023 roku. Nie jest jeszcze jasne, czy opóźnienie wpłynie na ustalony harmonogram.

Pierwszy testowy start pocisku hipersonicznego Dark Eagle zaplanowano na 6 września 2023 roku. Test został przełożony po inspekcjach przed startem ogłoszonych przez biuro Sekretarza Obrony USA.

Pomimo nieudanego startu, Pentagon dostrzega w nim pozytywy. W szczególności specjaliści departamentu byli w stanie zebrać dane na temat działania sprzętu naziemnego i oprogramowania. Uzyskane informacje przyczynią się do dalszych postępów we wdrażaniu LRHW.

W rzeczywistości oświadczenie Pentagonu jest identyczne z tym wydanym w marcu. Wówczas armia amerykańska chciała po raz pierwszy wystrzelić pocisk hipersoniczny, ale również się nie udało. Na początku tego roku wojsko przeniosło LRHW z Waszyngtonu na przylądek Canaveral. Później, podczas przesłuchania w Kongresie, wiceadmirał Marynarki Wojennej USA Johnny Wolfe powiedział, że próba wystrzelenia Dark Eagle nie zakończyła się aktywacją baterii.

Armia USA rozwija broń hipersoniczną we współpracy z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych. Pociski lądowe i okrętowe wykorzystują pojedynczą głowicę Common-Hysonic Glide Body (C-HGB). Co ciekawe, oficjalne dokumenty US Army podają, że Dark Eagle osiąga prędkość 4,9 Macha (6050 km/h), a nie 5 Macha (6174 km/h).

Zasięg pocisku hipersonicznego US Army wynosi 2775 kilometrów. Jedna bateria obejmuje cztery wyrzutnie na podwoziu Oshkosh HEMTT A4 M983A4, podobnie jak systemy obrony powietrznej Patriot. Systemy LRHW mogą być przenoszone koleją i samolotami C-17 Globemaster III.

Źródło: Florida Today