NASA wydała 1 mld USD na dostarczenie próbek gleby z asteroidy Bennu - kapsuła z powodzeniem dotarła na Ziemię po 7 latach

Autor: Maksim Panasovskiy | 25.09.2023, 18:13
NASA wydała 1 mld USD na dostarczenie próbek gleby z asteroidy Bennu - kapsuła z powodzeniem dotarła na Ziemię po 7 latach

NASA z powodzeniem dostarczyła na Ziemię próbki gleby z asteroidy Bennu. To pierwsza taka misja w historii Stanów Zjednoczonych.

Co wiadomo

Agencja kosmiczna zainwestowała w projekt 1 mld dolarów, a misję nazwano Origins-Spectral Interpretation-Resource Identification-Security-Regolith Explorer (OSIRIS-REx). Rozpoczęła się ona w 2016 roku, kiedy to rakieta Falcon 9 wysłała w kosmos zautomatyzowaną stację.

Sonda OSIRIS-REx dotarła do powierzchni potencjalnie niebezpiecznej asteroidy Bennu w połowie jesieni 2020 roku. Statek kosmiczny zdołał zebrać około 250 g gleby. NASA planuje udostępnić próbki naukowcom z całego świata.

Kapsuła wylądowała na terenie ośrodka testowego Pentagonu w stanie Utah. Między oddzieleniem się od stacji OSIRIS-REx a lądowaniem upłynęło około 10 minut. Kapsuła była wyposażona w dwa spadochrony, które zmniejszyły jej prędkość z hipersonicznej (ponad 6174 km/h) do 18 km/h.

NASA nie planuje pozbycia się OSIRIS-REx. Następnym celem sondy kosmicznej będzie asteroida Apophis. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, automatyczna stacja dotrze do niej w 2029 roku. Badanie potrwa 18 miesięcy.

Źródło: NASA, Lockheed Martin