Chiny chcą jako pierwsze w historii sprowadzić na Ziemię próbki gruntu z tylnej strony Księżyca - misja planowana na 2024 r.

Autor: Maksim Panasovskiy | 30.09.2023, 22:01
Chiny chcą jako pierwsze w historii sprowadzić na Ziemię próbki gruntu z tylnej strony Księżyca - misja planowana na 2024 r.

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna ogłosiła misję, która przywiezie na Ziemię próbki gleby z tylnej strony Księżyca. Jak dotąd nikomu nie udało się tego dokonać.

Co wiadomo

Chińska misja nosi nazwę Chang'e-6. Jej start zaplanowano na 2024 rok. Zautomatyzowana stacja wyląduje na biegunie południowym Księżyca i wyląduje w ogromnym kraterze. Uważa się, że w tym miejscu będzie w stanie pozyskać próbki (około 2 kg) wyrzucone z wnętrza Księżyca w wyniku uderzenia meteorytu.

Naukowcy przetestowali już metodę zapewnienia stacji łączności. Do tego celu zostanie wykorzystany satelita Queqiao-2, który przejmie rolę repeatera. Technologia została przetestowana w ramach misji Chang'e-4 w zeszłym roku. To właśnie wtedy Chinom udało się po raz pierwszy w historii wylądować na tylnej stronie Księżyca.

Oświadczenie agencji kosmicznej nie wspomina o dacie rozpoczęcia misji. Według wstępnych danych, Chang'e-6 rozpocznie się w maju przyszłego roku i potrwa 53 dni. Dla porównania, misja Chang'e-5 potrzebowała 22 dni na dostarczenie próbek z widocznej strony Księżyca.

Źródło: SpaceNews