Sonda Parker Solar Probe przeleciała w rekordowo bliskiej odległości od Słońca, rozpędzając się do 635 266 km/h.

Autor: Maksim Panasovskiy | 02.10.2023, 20:43
Sonda Parker Solar Probe przeleciała w rekordowo bliskiej odległości od Słońca, rozpędzając się do 635 266 km/h.

Ponad pięć lat temu NASA wystrzeliła w kosmos sondę Parker Solar Probe. Została ona zaprojektowana do badania Słońca i niedawno przeleciała w rekordowej odległości od gwiazdy. Ponadto statek kosmiczny osiągnął rekordową prędkość.

Co wiadomo

Sonda Parker Solar Probe po raz pierwszy zbliżyła się do Słońca w 2021 roku. Teraz znajduje się siedem razy bliżej gwiazdy niż Merkury. W dniu 27 września 2023 r. sonda kosmiczna NASA była w stanie ustanowić dwa wyjątkowe osiągnięcia jednocześnie.

Po pierwsze, sonda Parker Solar Probe przeleciała w odległości zaledwie 7,26 miliona od Słońca. Pozwoliło to specjalistom agencji kosmicznej zebrać ważne dane na temat wiatru słonecznego. Po drugie, sonda zdołała przyspieszyć do 635 266 kilometrów na godzinę.

W tym celu Parker Solar Probe wykonała manewr grawitacyjny w pobliżu Wenus, co pozwoliło skorygować trajektorię i zbliżyć się nieco do gwiazdy. W drodze do Słońca sonda ominęła Merkurego.

Tym samym Parker Solar Probe wykonała już 17 przelotów w pobliżu Słońca. Obecne zbliżenie potrwa do 3 października 2023 roku. Następnego dnia rozpocznie się przesyłanie danych na Ziemię. Procedura ta potrwa dwa tygodnie.

Kolejne zbliżenie Parker Solar Probe do Słońca zaplanowano na 29 grudnia tego roku. Łącznie w ramach swojej misji sonda ma siedem przelotów w pobliżu naszej gwiazdy.

Źródło: NASA