Cena uratowania Cyberpunk 2077: CD Projekt wydał ponad 120 milionów dolarów na darmowe aktualizacje, rozszerzenie Phantom Liberty i wydanie pełnych wersji gry na nowoczesne konsole
Cyberpunk 2077 w końcu stał się grą, jakiej oczekiwali gracze: piękną, klimatyczną, dynamiczną, ekscytującą, technologiczną i, co najważniejsze, doskonale działającą na różnych platformach.
Kosztowało to jednak CD Projekt Red trzy lata dodatkowej pracy i ogromne inwestycje finansowe.
Co wiadomo
Podczas prezentacji dla inwestorów kierownictwo CD Projekt ujawniło informacje o kosztach ratowania Cyberpunk 2077.
Wiadomo, że na stworzenie gry wydano 174 miliony dolarów, a na jej marketing kolejne 142 miliony dolarów.
Po nieudanej premierze polskie studio zainwestowało kolejne 124 miliony dolarów w ratowanie gry:
- 40 mln dolarów wydano na wydanie wersji na konsole PlayStation 5 i Xbox Series oraz darmową aktualizację 2.0;
- rozwój i marketing dodatku Phantom Liberty kosztował 84 mln dolarów: z tego 62,8 mln dolarów wydano na rozwój rozszerzenia, a 21 mln dolarów na marketing.
Czy uratowanie Cyberpunk 2077 było warte takiej inwestycji? Zdecydowanie tak, bo stawką była nie tylko nieudana premiera gry, na którą wydano wiele lat i ogromne sumy, ale także nadszarpnięta reputacja CD Projekt, która przed wydaniem tej gry była nieskazitelna.
Obecnie zarówno Cyberpunk 2077, jak i Phantom Liberty notują świetne wyniki sprzedaży. Ponadto twórcy mają wielkie plany dotyczące tej serii, więc kluczowe było doprowadzenie pierwszej gry do najwyższej możliwej jakości, co, sądząc po opiniach graczy i krytyków, udało im się zrobić.
Źródło: CD Projekt