Prawo UE dotyczące sztucznej inteligencji zaszkodzi małym firmom, ostrzega USA
Darko Vojinovic/AP Photo
Przełomowe unijne prawo dotyczące sztucznej inteligencji może zaszkodzić małym europejskim firmom i przynieść korzyści dużym graczom. Taką opinię wyraziły władze USA po przeanalizowaniu projektu dokumentu.
Co wiadomo
Departament Stanu USA negatywnie ocenił wersję ustawy zaproponowaną przez Parlament Europejski. Szczególne obawy budzą przepisy dotyczące dużych modeli językowych, które stanowią podstawę generatywnej sztucznej inteligencji.
Zdaniem Waszyngtonu niektóre z przepisów są niejasne i niedookreślone. Ponadto prawo jest zbyt skoncentrowane na ryzyku związanym z rozwojem, a nie wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Stany Zjednoczone ostrzegły, że regulacja może zmniejszyć produktywność i inwestycje w sztuczną inteligencję w Europie. Podważyłoby to konkurencyjność europejskich firm.
Same firmy europejskie wyraziły podobne obawy. W czerwcu dyrektorzy generalni największych firm w UE wyrazili swoje obawy dotyczące ustawy w liście do parlamentu.
Dla niezorientowanych
Ustawa o sztucznej inteligencji wejdzie w życie pod koniec 2025 r. lub na początku 2026 r.
Ustawa o sztucznej inteligencji wejdzie w życie pod koniec 2025 lub na początku 2026 roku. Niektóre kraje UE już wcześniej zaczęły regulować sztuczną inteligencję generatywną. Sondaż z 2023 r. wykazał, że Europejczycy popierają surowe przepisy dotyczące tej technologii.
Źródło: Bloomberg