Wygląda na to, że nie możemy spodziewać się terminowej premiery zaplanowanych filmów: strajk SAG-AFTRA trwa nadal, ponieważ związek twierdzi, że studia filmowe zaoferowały gorszą umowę niż pierwotna

Autor: Tetiana Honcharenko | 12.10.2023, 17:27
Wygląda na to, że nie możemy spodziewać się terminowej premiery zaplanowanych filmów: strajk SAG-AFTRA trwa nadal, ponieważ związek twierdzi, że studia filmowe zaoferowały gorszą umowę niż pierwotna

Niestety negocjacje między studiami a strajkującymi aktorami zakończyły się bez porozumienia. W rzeczywistości SAG-AFTRA stwierdziła, że studia filmowe zaoferowały gorszą umowę niż pierwotna.

Co wiadomo

Strajk aktorów rozpoczął się 14 lipca 2023 roku. Głównym punktem spornym między związkiem a studiami filmowymi są propozycje dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji i podziału przychodów z usług streamingowych.

Po wczorajszych rozmowach, które niestety donikąd nie doprowadziły, SAG-AFTRA podzieliła się swoim "głębokim rozczarowaniem".

Szefowie przemysłu filmowego podobno odeszli od stołu negocjacyjnego po odrzuceniu ofert związku aktorów.

Związek napisał na Twitterze: " Negocjowaliśmy z nimi w dobrej wierze, mimo że w zeszłym tygodniu przedstawili ofertę, która była zaskakująco mniej wartościowa niż to, co oferowali przed rozpoczęciem strajku".

"Firmy te odmawiają ochrony aktorów przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji, odmawiają zgody na zwiększenie zarobków zgodnie z inflacją i odrzucają nawet pomysł podzielenia się niewielką częścią ogromnych zysków, jakie przynosi im TWOJA praca " - powiedzieli szefowie związków. "Zaproponowaliśmy znaczące zmiany z naszej strony, w tym całkowitą zmianę naszej propozycji podziału przychodów, która kosztowałaby firmy mniej niż 57 centów na abonenta rocznie. Odrzucili nasze propozycje i odmówili zaoferowania własnych".

SAG-AFTRA zauważyła również, że AMPTP reprezentuje studia filmowe w negocjacjach, celowo wprowadzając prasę w błąd i stosując techniki zastraszania. Odnosi się to do wykorzystania sztucznej inteligencji do stworzenia cyfrowej kopii aktora w całym uniwersum filmowym (lub dowolnym projekcie franczyzowym). Związek twierdzi, że studia rzekomo chronią prawa aktorów, jednocześnie wymagając zgody na wykorzystanie sztucznej inteligencji.

AMPTP z kolei wydało własne oświadczenie: "Negocjacje między AMPTP i SAG-AFTRA zostały wstrzymane, odkąd SAG-AFTRA przedstawiła swoją najnowszą propozycję 11 października. Po znaczących rozmowach stało się jasne, że przepaść między AMPTP i SAG-AFTRA jest zbyt duża, a negocjacje nie zmierzają już w produktywnym kierunku".

Ponadto studia filmowe zauważyły, że warunek SAG-AFTRA, który obejmuje premie za oglądanie, kosztowałby ponad 800 milionów dolarów rocznie, tworząc niezrównoważone obciążenie ekonomiczne.

Jeśli chodzi o wykorzystanie sztucznej inteligencji, AMPTP mówi o swojej propozycji: "Uprzednia zgoda aktora i dublera na utworzenie i wykorzystanie kopii cyfrowej; cyfrowa kopia aktora nie może być używana bez pisemnej zgody aktora i opisu zamierzonego wykorzystania w filmie; zakaz późniejszego wykorzystania tej kopii bez wyraźnej zgody aktora i zapłaty; "Cyfrowa modyfikacja", która zmienia charakter występu aktora w roli, jest zabroniona bez powiadomienia aktora o zamierzonej modyfikacji przed uzyskaniem jego zgody".

Źródło: Gamesradar