Charkowscy producenci stworzyli maszynę do przygotowania gleby do rozminowania, kosztuje ona 5,6 miliona dolarów i została już przekazana saperom
Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych otrzymała pierwszą maszynę do przygotowania gleby do rozminowania, która została opracowana i wyprodukowana na Ukrainie. Prezentacja tego pojazdu odbyła się 27 października 2023 r. w Międzyregionalnym Centrum Rozminowania Humanitarnego i Szybkiego Reagowania Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych. Pojazd został przekazany saperom przez przewodniczącego Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Olega Sinegubowa.
Należy podkreślić, że ten pojazd do przygotowania terenu do rozminowania jest wynikiem pracy charkowskich producentów i był pierwszą certyfikowaną krajową techniką tego typu. Jest zdalnie sterowany, łatwy w obsłudze, konserwacji i naprawie, a jego koszt wynosi 5 mln 600 tys. hrywien. Ważnym aspektem jest również łatwa dostępność części zamiennych do maszyny.
Już w niedalekiej przyszłości technika ta będzie wykorzystywana w pracach terenowych. Ponadto do końca listopada pojawi się kolejny egzemplarz tego typu maszyny, który został zakupiony na koszt budżetu regionalnego i jest również przeznaczony do użytku w rozminowywaniu.
Dlaczego jest to ważne
Według Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (SESU ), jej pracownicy zneutralizowali już 447 841 zagrożeń wybuchowych i zbadali ponad 100 000 hektarów na terytorium Ukrainy. Średnio Państwowa Służba Sytuacji Nadzwyczajnych rozminowuje 350 hektarów dziennie i neutralizuje 320 przedmiotów wybuchowych, przeprowadzając 140 wizyt. Największa liczba wybuchowych pozostałości wojennych została zneutralizowana w regionach Charkowa (81 490), Kijowa (80 045), Czernihowa (52 289) i Doniecka (47 225). Według Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej(OCHA), Ukraina jest jednym z najbardziej skażonych minami krajów na świecie.
Zrzut ekranu: Państwowa Służba Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy
Źródło: Ministerstwo Gospodarki Ukrainy