Android P ostrzega przed nieaktualnymi aplikacjami na Androida 4.1 lub starszymi

Autor: Bogdan Czub | 19.03.2018, 17:50
Android P ostrzega przed nieaktualnymi aplikacjami na Androida 4.1 lub starszymi

W ubiegłym roku Apple odmówiło obsługi starych 32-bitowych aplikacji w nowych wersjach iOS. Podobne zmiany są oczekiwane w obozie Android. Pierwszy zestaw testowy Androida P zaczął wyświetlać ostrzeżenie, gdy próbujesz otworzyć program, który nie był aktualizowany przez długi czas.

Co obiecują?

Zespół Google Play ogłosił już, że od końca 2018 roku do sklepu zostaną dodane tylko aplikacje z poziomem interfejsu API odpowiadającym bieżącej lub poprzedniej wersji systemu operacyjnego. Innymi słowy, po wydaniu ostatecznej wersji Androida P, program musi oficjalnie obsługiwać przynajmniej Oreo Androida 8.0 i korzystać z odpowiednich bibliotek. W sierpniu 2019 roku wymagana będzie również 64-bitowa wersja aplikacji (chociaż na starszych urządzeniach nadal będzie można pobrać wersję 32-bitową, jeśli tego zażąda deweloper).

booting-warning.png

Podobna sytuacja w przypadku powiadomień o starcie - począwszy od Androida P, każda wersja platformy będzie miała minimalny obsługiwany poziom interfejsu API. W nadchodzącej dziewiątej edycji "zielonego robota" jest 17 poziom, który odpowiada Androidowi 4.2 Jelly Bean. Jeśli kod został napisany w czasie Androida 4.1 lub wcześniej, a programista nie wydał już aktualizacji, Androi P uznałby tę aplikację za przestarzałą.

Dlaczego tak się stało?

Google może zrozumieć: jeśli aplikacja nie jest aktualizowana, nie obsługuje też nowych układów systemu operacyjnego. Na przykład w systemie Android 6.0 Marshmallow pojawił się bardziej elastyczne zarządzanie uprawnieniami, ale w starszych aplikacjach ta funkcja nie działa. Tryb drzemki również nie może ograniczyć działania programu w trybie czuwania. Im większa różnica poziomów API, tym większe prawdopodobieństwo problemów z wydajnością i bezpieczeństwem urządzenia.

Co dalej?

W tej chwili Android P ostrzega tylko o starej aplikacji, ale nie zabrania jej używać. Jednak dokumentacja dla programistów wskazuje, że aplikacje o niższym poziomie API nie zostaną zainstalowane i uruchomione. Wszystko to dzieje się, ale Google nie złożył jeszcze żadnych oświadczeń.

Nawet jeśli ostateczna wersja Androida P zabrania uruchamiania starszych aplikacji, większość użytkowników raczej tego nie zauważy. Czy istnieje wiele programów na smartfonie, które nie były aktualizowane od sześciu lat z rzędu?

Źródło: policja Androida