Chiny rozpoczęły budowę własnego odpowiednika Starlink - rakieta Long March 2D wyniosła na orbitę pierwszego satelitę internetowego Guowang
Chiny obawiają się ekspansji internetu satelitarnego Starlink, który jest już dostępny w dziesiątkach krajów na całym świecie. Chińskie władze chcą stworzyć własny analog. Wcześniej ogłoszono, że w 2023 roku projekt nosi nazwę Guowang. W zeszłym tygodniu pierwszy satelita internetowy został wysłany w kosmos.
Co już wiadomo
Chińska rakieta nośna Long March 2D wystartowała z kosmodromu Xichang. Oficjalnie podano, że umieściła ona na orbicie eksperymentalnego satelitę internetowego. Chiny zamierzają umieścić na orbicie 13 000 statków kosmicznych, czyli kilka razy mniej niż planuje SpaceX.
Konglomerat lotniczy Kasich rozpoczął prace nad projektem późnym latem 2017 r., kiedy ogłosił, że chce zbudować konstelację 156 satelitów. Produkcja statków kosmicznych została uruchomiona w Tianjin. Zakład miał być w stanie produkować 130 satelitów rocznie.
Plany nie zostały zrealizowane, po czym projekt został zamrożony. W 2020 r. chińskie władze połączyły projekty Hong Yen i Hong Yun, aby stworzyć konstelację 12 992 statków kosmicznych.
Dwa i pół roku temu w Chinach zarejestrowano China Satinine. To właśnie ona stanie się operatorem internetu satelitarnego. Statek kosmiczny zostanie wystrzelony w kosmos za pomocą górnego stopnia Yuanzheng-2. Produkcją satelitów zajmą się organizacje IAMCAS i CAST.
Źródło: SpaceNews