Naukowcom z ETH Zurich udało się po raz pierwszy wydrukować robotyczne ramię z kośćmi, więzadłami i ścięgnami.
W świecie robotyki tempo rozwoju technologii druku 3D rośnie z każdym rokiem. Naukowcy z ETH Zurich, wraz z Inkbit, zaproponowali nową technologię, która umożliwia drukowanie robotów z kośćmi, ścięgnami i więzadłami przy użyciu nowych, mocnych i elastycznych polimerów.
Zalety powolnego polimeru
Wcześniej drukowanie 3D było ograniczone do szybkich polimerów, które szybko się utwardzają. Nowa technologia pozwala jednak na wykorzystanie polimerów, które utwardzają się wolniej i mają lepsze właściwości elastyczne - są mocniejsze i bardziej stabilne. Dzięki temu idealnie nadają się do drukowania elementów robotów, takich jak kości, ścięgna i więzadła.
Technologia drukowanych dłoni
Dzięki nowej technologii opracowanej w ETH Zurich i MIT, drukowane roboty z kośćmi, ścięgnami i więzadłami są teraz możliwe. Naukowcy mogą teraz drukować złożone struktury przy użyciu różnych materiałów w tym samym czasie. Jednocześnie nowa technologia umożliwia łączenie miękkich, elastycznych i sztywnych materiałów w jednym robocie. Ponadto naukowcy mogą tworzyć bardzo cienkie struktury i części przy użyciu tej technologii.
Ramię robota jest drukowane warstwa po warstwie przy użyciu polimerów o różnej elastyczności (po lewej: schemat, po prawej: grafika komputerowa)
Skanowanie zamiast skrobania
Jedną z głównych przeszkód w drukowaniu przy użyciu wolno utwardzających się polimerów była konieczność zeskrobywania powierzchni po każdej warstwie. Jednak dzięki skanerowi laserowemu 3D dodanemu do technologii druku, każda wydrukowana warstwa jest natychmiast sprawdzana pod kątem nierówności powierzchni. W ten sposób możliwe jest uniknięcie nieregularności bez konieczności skrobania.
Inne przykłady zastosowania druku 3D
Zastosowanie druku 3D rozszerza się na różne branże. Oprócz drukowanych ramion robotów, naukowcy opracowują również nogi robotów przy użyciu tej technologii. Ponadto druk 3D jest wykorzystywany do tworzenia metamateriałów, które mogą pochłaniać wibracje.
Inne przykłady druku 3D obejmują nogi robotów i metamateriały. Te ostatnie mogą być wykorzystywane do pochłaniania wibracji.
Eksperyment z wydrukowaną ręką z kośćmi, ścięgnami i więzadłami jest przełomem w rozwoju robotyki. Zastosowanie wolno utwardzalnych polimerów w połączeniu z drukiem 3D pozwala na tworzenie trwalszych i mocniejszych robotów. Otwiera to nowe możliwości rozwoju nowych struktur i dodatkowych zastosowań dla robotów.
Źródło: ethz.ch