Sztuczna inteligencja przywróciła do życia neandertalskie cząsteczki przeciwdrobnoustrojowe do walki z superbakteriami

Autor: Bohdan Kaminskyi | 18.12.2023, 20:23
Sztuczna inteligencja przywróciła do życia neandertalskie cząsteczki przeciwdrobnoustrojowe do walki z superbakteriami
Mike Kemp/Getty Images

Naukowcy z University of Pennsylvania wykorzystali algorytm sztucznej inteligencji do znalezienia nowych peptydów przeciwdrobnoustrojowych w genomach starożytnych ludzi i zwierząt wymarłych gatunków. Te małe cząsteczki białka mogą zwalczać bakterie odporne na antybiotyki.

Co wiadomo

Według naukowców współczesne patogeny nigdy nie napotkały takich starożytnych peptydów, więc mogą one stanowić skuteczną broń w walce z niebezpiecznymi infekcjami. Ponadto stale rosnąca odporność na istniejące leki sprawia, że poszukiwanie nowych podejść jest bardzo istotne.

Korzystając z metod obliczeniowych, naukowcy przeanalizowali dane genetyczne neandertalczyków, denisowian, mamutów włochatych i innych wymarłych stworzeń. W rezultacie znaleziono ponad 11 000 potencjalnych peptydów przeciwdrobnoustrojowych.

Sześć najbardziej obiecujących cząsteczek przetestowano na myszach z infekcjami. Aktywnie zabijały one bakterie, przy czym peptyd neandertalski okazał się najbardziej skuteczny. Teraz konieczne jest udoskonalenie tych związków w celu stworzenia nowych antybiotyków.

Sztuczna inteligencja przywróciła do życia neandertalskie cząsteczki przeciwdrobnoustrojowe do walki z superbakteriami-2
Spośród sześciu obiecujących peptydów zidentyfikowanych przez algorytm, jeden pochodzący od neandertalczyka okazał się najskuteczniejszy w zwalczaniu patogenów u myszy zakażonych bakteriami

Według autorów badania, takie podejście może znacznie rozszerzyć arsenał narzędzi do walki z lekoopornymi patogenami. Analiza genomów starożytnych stworzeń z pomocą sztucznej inteligencji otwiera zupełnie nowe możliwości w poszukiwaniu obiecujących cząsteczek.

Źródło: CNN