Naukowcy oszacowali, że istnieje 5 procent szans na to, że sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli i zniszczy ludzkość

Autor: Bohdan Kaminskyi | 05.01.2024, 17:02
Naukowcy oszacowali, że istnieje 5 procent szans na to, że sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli i zniszczy ludzkość
Possessed Photography/Unsplash

Według ankiety przeprowadzonej wśród czołowych naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją, istnieje 5-procentowe ryzyko, że technologia stanie się niemożliwa do opanowania i wyeliminuje ludzi.

Co wiadomo

W badaniu wzięło udział 2 778 ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jest to jak dotąd największe tego typu badanie.

Większość respondentów jest przekonana, że sztuczna inteligencja znacznie się rozwinie w przyszłości. Na przykład do 2030 r. nauczy się komponować hity muzyczne i pisać bestsellery.

68% respondentów uważa, że superinteligentna sztuczna inteligencja przyniesie ludzkości więcej pożytku niż szkody. Jednocześnie połowa z nich przyznaje, że prawdopodobieństwo zniszczenia ludzi przez sztuczną inteligencję jest niezerowe.

Autorzy podkreślają: wszyscy naukowcy są świadomi zagrożeń związanych z AI i potrzeby badania sposobów minimalizowania ryzyka. Jednak opinie różniły się w ocenie szybkości postępu.

Ponad 80 procent ekspertów wyraziło poważne obawy dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji do rozpowszechniania podróbek, kontrolowania populacji i pogłębiania nierówności.

Naukowcy oszacowali, że istnieje 5 procent szans na to, że sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli i zniszczy ludzkość-2
Zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, które martwią naukowców

Ponadto respondenci przedstawili prognozy dotyczące różnych kamieni milowych w rozwoju sztucznej inteligencji. Uważają, że do 2033 r. technologia nauczy się składać klocki LEGO i tworzyć gry, a do 2063 r. będzie w stanie wykonywać pracę chirurga lub naukowca.

Autorzy przyznają, że ich wnioski nie są absolutne. Niemniej jednak mogą stać się ważnym elementem w zrozumieniu perspektyw AI, biorąc pod uwagę doświadczenie i wiedzę ankietowanych ekspertów.

Źródło: Gizmodo