Anthropic: wydawcy muzyczni sami naruszyli prawa autorskie swoimi "atakami" na Claude'a
Anthropic
Amerykański startup Anthropic, twórca opartego na sztucznej inteligencji chatbota Claude, odpowiedział na pozew o naruszenie praw autorskich złożony przez grupę wydawców muzycznych. Firma twierdzi, że model został przeszkolony w oparciu o uczciwe wykorzystanie tekstów piosenek, które stanowią "niewielki ułamek" danych szkoleniowych.
Co wiadomo
Co więcej, Anthropic twierdzi, że to powodowie, a nie twórcy Claude, kontrolowali odbiór rzekomo naruszających prawo treści. Poprzez swoje "ataki" na chatbota w celu wyszukania chronionych tekstów piosenek, wykazywali oni "dobrowolne zachowanie" niezbędne do pociągnięcia do odpowiedzialności, twierdzi firma AI.
Anthropic kwestionuje również twierdzenie firmy muzycznej, że Claude został zbanowany, ponieważ rzekomo naruszające prawo zachowanie zostało już naprawione poprzez wdrożenie dodatkowych środków technicznych. Według startupu, pozew został złożony w niewłaściwej jurysdykcji, ponieważ Anthropic nie ma istotnych powiązań z Tennessee.
Na tle eskalacji walki o prawa autorskie w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji, decyzja sądu w tej głośnej sprawie może stanowić ważny precedens. Jak dotąd żaden z powodów nie wygrał wstępnych nakazów sądowych przeciwko firmom zajmującym się sztuczną inteligencją.
Źródło: VentureBeat