Urząd Patentowy USA: sztuczna inteligencja nie może być wynalazcą
Steve Johnson/Unsplash
Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych (USPTO) opublikował wytyczne, zgodnie z którymi systemy sztucznej inteligencji nie mogą być uznawane za wynalazców w zgłoszeniach patentowych.
Co wiadomo
Zgodnie z aktualizacją, ludzie mogą wykorzystywać narzędzia sztucznej inteligencji do tworzenia wynalazków podlegających ochronie patentowej. Są oni również zobowiązani do ujawnienia wykorzystania takich technologii w opisie zgłoszenia.
Czyniąc to, osoba korzystająca ze sztucznej inteligencji musi wnieść znaczący wkład w stworzenie wynalazku.
"Znaczący wkład można wykazać poprzez sposób, w jaki człowiek konstruuje wskazówkę dostosowaną do konkretnego problemu, aby uzyskać konkretne rozwiązanie od systemu AI " - powiedział USPTO.
Urząd podkreślił jednak, że samo zainicjowanie sztucznej inteligencji lub ocena wyników nie wystarczą do uzyskania patentu.
Wyjaśnienie potwierdza stanowisko USPTO przyjęte w 2020 roku. Wówczas badacz Stephen Thaler złożył wniosek o patent, podając jako wynalazcę stworzony przez siebie system sztucznej inteligencji DABUS.
USPTO odrzuciło wniosek, powołując się na fakt, że tylko "osoba fizyczna" może być posiadaczem patentu. Decyzja urzędu została później podtrzymana przez sąd.
Od tego czasu USPTO i US Copyright Office rozpoczęły serię przesłuchań w celu rozważenia możliwości sztucznej inteligencji w systemie własności intelektualnej.
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii: sztuczna inteligencja nie może być wynalazcą patentu
- Sąd orzekł, że sztuczna inteligencja nie może być wymieniona jako wynalazca w patencie, ponieważ nie jest osobą.
Źródło: The Verge