Badanie pokazuje, że lód w Arktyce topnieje coraz szybciej

Autor: Nastya Bobkova | 05.03.2024, 22:17
 Badanie pokazuje, że lód w Arktyce topnieje coraz szybciej

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Reviews Earth & Environment zwraca uwagę na nagłe zmiany w środowisku Arktyki. Naukowcy przewidują, że Arktyka może być wolna od lodu po raz pierwszy pod koniec sierpnia lub na początku września w latach 2020 i 2030, czyli 10 lat wcześniej niż przewidywały poprzednie prognozy.

Co wiemy

Utrata lodu morskiego w Arktyce przyspiesza w oszałamiającym tempie, zmniejszając się o 12,2% co dziesięć lat z powodu ocieplenia. W ostatnich latach zaobserwowano tendencję do zwiększania liczby dni, w których w Arktyce nie ma pływającego lodu. Nowe dane wskazują, że trend ten może się utrzymać, a do połowy tego stulecia może praktycznie nie być lodu w Arktyce we wrześniu, który jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej lodowatych miesięcy w regionie.

Zmiany klimatyczne w Arktyce nie tylko przyspieszają, ale także mają poważne konsekwencje dla środowiska i życia ludzi. Mniej lodu nie tylko zagraża istnieniu różnorodności biologicznej, ale także powoduje pogorszenie warunków pogodowych i podnoszenie się poziomu mórz, co zagraża przybrzeżnym miastom i wyspom.

Naukowcy uważają, że jeśli szybko podejmiemy działania w celu ograniczenia emisji gazów powodujących efekt cieplarniany, możemy skrócić czas trwania zmian klimatycznych. Jeśli temperatury ponownie spadną w przyszłości, możliwe jest, że lód morski się odbuduje.

Naukowcy wzywają do podjęcia natychmiastowych działań, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji w Arktyce i wpłynąć na klimat w skali globalnej.

Źródło: Nature Reviews Earth & Environment