Wirus Zika może być bronią przeciwko rakowi mózgu
Naukowcy z Duke University i innych ośrodków badawczych stworzyli osłabioną wersję wirusa Zika, która może być potencjalnie stosowana w leczeniu często śmiertelnego raka mózgu. W eksperymentach laboratoryjnych okazało się, że ich wirus atakuje i niszczy komórki nowotworowe, w dużej mierze pozostawiając zdrowe komórki nietknięte.
Co wiadomo
Badania wykazały, że wirus Zika woli infekować i zabijać nerwowe komórki macierzyste u rozwijającego się płodu, co następnie prowadzi do małogłowia i innych powikłań. Ale ponieważ komórki nowotworowe mózgu mają tendencję do przypominania tych komórek macierzystych (na przykład oba rosną bardzo szybko), naukowcy pracujący nad szczepionkami przeciwko wirusowi Zika zasugerowali, że żywa, ale osłabiona wersja wirusa może zostać przekształcona w broń skierowaną przeciwko tym komórkom nowotworowym, zwłaszcza glejakowi wielopostaciowemu (GBM), najczęstszemu rodzajowi raka mózgu. W swoim najnowszym badaniu, opublikowanym w zeszłym miesiącu w Journal of Translational Medicine, zespół naukowców znalazł dowody na to, że ich szczep szczepionki przeciwko wirusowi Zika rzeczywiście może stać się taką bronią, przynajmniej in vitro. Okazało się, że ich żywy atenuowany wirus może z łatwością infekować i niszczyć komórki GBM, zabijając od 65% do 90% komórek GBM w populacji.
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
Wirus Zika, odkryty w 1947 roku, jest przenoszony przez komary z rodzaju Aedes. U ludzi wywołuje chorobę, której objawy obejmują wysypkę, zmęczenie, ból głowy, ból stawów, gorączkę i obrzęk stawów. Zakażenie wirusem Zika w czasie ciąży może prowadzić do urodzenia dzieci z małogłowiem i innymi wadami wrodzonymi. U dzieci i dorosłych zakażenie wirusem Zika może prowadzić do zespołu Guillaina-Barrégo, neuropatii i zapalenia rdzenia kręgowego. Nie ma konkretnych leków przeciwko wirusowi Zika, trwają badania kliniczne szczepionki opartej na DNA.
Źródło: Gizmodo, TranslationalMedicine