Pierwszy pacjent z implantem mózgowym od Neuralink gra w szachy online
Neuralink, firma założona przez miliardera Elona Muska, po raz pierwszy zademonstrowała pacjenta z chipem wszczepionym do mózgu grającego w szachy online.
Co wiadomo
Noland Arbaugh, lat 29, który został sparaliżowany poniżej ramion po wypadku nurkowym, grał w szachy na swoim laptopie, kontrolując kursor samą myślą, dzięki urządzeniu firmy Neuralink. Pojawił się w filmie wraz z Bliss Chapman, szefową programu interfejsów neuronowych Neuralink, i odpowiedział na pytania dotyczące działania technologii, mówiąc, że wymagało to od niego "wyobrażenia sobie ruchu kursora"
- Neuralink (@neuralink) 20 marca 2024 r.
Po raz pierwszy w historii osoba z implantem mózgowym od Neuralink była w stanie kontrolować mysz komputerową, myśląc o niej. Stało się to możliwe po tym, jak Neuralink wszczepił chip do mózgu osoby w styczniu tego roku, uzyskując zgodę na rekrutację osób do badań klinicznych jesienią 2023 roku. Założyciel startupu, Ilon Musk, powiedział, że pacjent w pełni wyzdrowiał po operacji i może teraz kontrolować kursor myszy, myśląc o nim. Technologia Neuralink wykorzystuje do 1024 mikrodrutów o średnicy 5 mikronów, które są "wszywane" do istoty szarej pacjenta w celu połączenia z sąsiednimi neuronami. Pozwala to na bardzo dokładne monitorowanie aktywności elektrycznej mózgu i tłumaczenie jej na kod cyfrowy.
Noland Arbo podzielił się swoimi doświadczeniami z nową technologią i powiedział, że technologia ta wciąż "nie jest doskonała" i wciąż pozostaje wiele do zrobienia, ale "już zmieniła jego życie". Noland dodał również, że urządzenie Neuralink było "intuicyjne", a jego doświadczenie w korzystaniu z niego było "szalone".
Dla tych, którzy nie wiedzą
Neuralink to amerykańska firma neurotechnologiczna założona przez Ilona Muska i zespół siedmiu naukowców i inżynierów w 2016 roku. Firma opracowuje wszczepialne interfejsy mózg-komputer (BCI) i ma siedzibę we Fremont w Kalifornii. Neuralink otrzymał zgodę na prowadzenie badań klinicznych w USA w maju 2023 roku. Pierwszy produkt firmy nosi nazwę Telepathy i umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem za pomocą umysłu. Pierwszymi użytkownikami będą osoby, które utraciły zdolność poruszania kończynami.
Źródło: Neuralink