ONZ przyjmuje pierwszą globalną rezolucję w sprawie sztucznej inteligencji
Paul VanDerWerf/Flickr
21 marca Zgromadzenie Ogólne ONZ jednogłośnie zatwierdziło pierwszą globalną rezolucję w sprawie sztucznej inteligencji. Dokument wzywa kraje do ochrony praw człowieka, danych osobowych i monitorowania zagrożeń związanych z tymi technologiami.
Co wiadomo
Rezolucja zainicjowana przez Stany Zjednoczone, którą poparły również Chiny i ponad 120 innych państw, nie jest prawnie wiążąca. Niemniej jednak opowiada się za wzmocnieniem polityki prywatności i regulacji dotyczących sztucznej inteligencji.
"Dziś wszyscy 193 członkowie Zgromadzenia Ogólnego ONZ zjednoczyli się i wspólnie postanowili rządzić sztuczną inteligencją, zamiast pozwolić jej rządzić nami " - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.
W rezolucji zauważono, że niewłaściwy rozwój i wykorzystanie systemów sztucznej inteligencji może podważyć ochronę praw człowieka i podstawowych wolności. Jest to jedna z wielu ostatnich inicjatyw międzynarodowych mających na celu zachęcanie do rozwoju sztucznej inteligencji przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka jej niewłaściwego wykorzystania.
Na przykład w listopadzie 2023 r. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i kilka innych krajów przedstawiły porozumienie w sprawie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. A w marcu 2024 r. Unia Europejska przyjęła wstępne zasady nadzorowania tych technologii.
Jednocześnie Biały Dom wydał jesienią ubiegłego roku rozporządzenie wykonawcze mające na celu zmniejszenie ryzyka związanego ze sztuczną inteligencją dla konsumentów i mniejszości. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan nazwał nową rezolucję ONZ "podstawowym zestawem zasad" w celu dalszego regulowania sztucznej inteligencji na całym świecie.
Według USA uzgodnienie rezolucji zajęło około czterech miesięcy intensywnych negocjacji, w tym z Rosją i Chinami, które aktywnie rozwijają możliwości AI, w tym do celów wojskowych.
Źródło: Reuters