Nowa trójwymiarowa mapa kosmosu poszerza nasze zrozumienie Wszechświata
Berkeley Lab opublikowało największą trójwymiarową mapę Wszechświata z niewiarygodną dokładnością 1%. Mapa ta, stworzona przez naukowców pracujących od ponad 25 lat, otwiera nowe perspektywy w badaniu Wszechświata - od podstaw fizyki po zrozumienie samego Wielkiego Wybuchu.
Co wiemy
Spektroskopowy Imager Ciemnej Energii (DESI), technologia naukowa opracowana do badań astronomicznych odległych galaktyk, zebrała dane na temat odległości do milionów obiektów we Wszechświecie. Korzystając z DESI, naukowcy zmierzyli historię ekspansji Wszechświata na przestrzeni 11 miliardów lat z dokładnością do 0,5 procent.
Jednym z kluczowych odkryć jest możliwość pomiaru ekspansji Wszechświata w różnych epokach czasu kosmicznego z dokładnością od 1 do 3 procent. Pozwoliło to naukowcom podzielić dane na części i zbadać wpływ ciemnej energii na ekspansję Wszechświata.
Jednym z głównych odkryć jest odkrycie zmian ciemnej energii w czasie, co jest sprzeczne z wcześniejszymi założeniami. Podważa to istniejące modele i wymaga zrewidowanego zrozumienia Wszechświata, w tym podstawowych zasad fizyki i teorii Wielkiego Wybuchu.
Dzięki temu mapowaniu naukowcy mogą zobaczyć Wszechświat w jego młodszych dniach, odkrywając tajemnice ciemnej energii i odległych obiektów.
Źródło: TechSpot