"Innowacje w izolacji: MacPaw prezentuje książkę o dwudziestowiecznych naukowcach, którzy pracowali na Ukrainie pomimo barier materialnych, technicznych i politycznych"

Autor: Technosław Bergamot | 23.05.2024, 11:58
"Innowacje w izolacji: MacPaw prezentuje książkę o dwudziestowiecznych naukowcach, którzy pracowali na Ukrainie pomimo barier materialnych, technicznych i politycznych"

MacPaw opublikował książkę w języku angielskim "Innovation in Isolation: The Story of Ukrainian IT from 1940s to Present". Książka opowiada historie naukowców z ubiegłego wieku, którzy w czasach sowieckich przekształcili Ukrainę w centrum innowacji komputerowych wśród byłych republik radzieckich. Pomimo licznych barier materialnych, technicznych, ideologicznych i politycznych, dążyli oni do poprawy życia i wpłynęli na nowoczesny potencjał technologiczny kraju.

Zawartość książki

Zaczynając od pierwszych etapów komputeryzacji, a kończąc na obecnych osiągnięciach ukraińskich firm IT, książka opisuje ewolucję technologii, które przekształciły ukraiński sektor IT we wpływowego gracza na scenie globalnej. Książka składa się z dwóch głównych części.

Pierwsza część książki obejmuje historię cybernetyki na Ukrainie od lat 40. do 1991 roku i jest ilustrowana dziesiątkami rzadkich zdjęć archiwalnych. Czytelnicy poznają zakulisowe aspekty tworzenia pierwszych komputerów na Ukrainie, wybitnych inżynierów i naukowców, którzy zapoczątkowali erę komputerów za żelazną kurtyną oraz warunki, w jakich pracowali. Historia technologii odtworzona w książce opiera się na dziesiątkach wywiadów z tymi, którzy osobiście znali kluczowych innowatorów tamtych czasów: kolegami, krewnymi i uczniami pionierów cybernetyki, Wiktora Głuszkowa i Siergieja Lebiediewa.

Druga część przygląda się sukcesom ośmiu ukraińskich firm IT: Ajax Systems, MacPaw, Grammarly, Petcube, Readdle, Jooble, Reface i Depositphotos, które stały się światowymi liderami w swoich dziedzinach. Wywiady z ich prezesami ujawniają strategie i innowacyjne podejścia, które pomogły im osiągnąć sukces.

Cel książki

Celem projektu jest pokazanie światu znaczenia rozwoju cybernetyki na Ukrainie dla świata i tego, jak osiągnięcia naukowców z przeszłości wpłynęły na obecny potencjał technologiczny kraju i stworzenie na Ukrainie światowej sławy firm technologicznych.

"Mam nadzieję, że czytelnicy odkryją nieznane karty historii technologii i zainspirują się pionierami, którzy pracowali, tworzyli i wymyślali pomimo wyzwań czasu i licznych przeszkód" - skomentował Oleksandr Kosovan, założyciel i dyrektor generalny MacPaw - "Historia pomogła nam nie tylko znaleźć odpowiedzi, ale także stworzyć wizję przyszłości, w której technologia poprawia życie ludzi".

Rozpoczęliśmy ten projekt, aby zbadać naszą przeszłość i zrozumieć, w jaki sposób Ukraina stała się potężnym centrum technologicznym.

O projekcie

Książka została opublikowana przez ukraińskie niezależne wydawnictwo ist publishing i ma własną stronę internetową w języku angielskim, na której można ją zamówić. Prace nad książką rozpoczęły się przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę. W zamyśle autorów miała to być publikacja popularnonaukowa z dużym naciskiem na oprawę graficzną i wizualną (książka zawiera wiele archiwalnych zdjęć). Wszystkie zyski ze sprzedaży zostaną przekazane Fundacji MacPaw, założonej w 2016 roku na rzecz projektów społecznych firmy. Od lutego 2022 roku fundacja pomaga ratować życie ukraińskich obrońców i zapewnia pomoc Ukraińcom dotkniętym rosyjską agresją. Oficjalna prezentacja książki odbędzie się 30 maja o godzinie 19:00 w Arsenale Książki.